سبک دکوراسیون مینیمال در دکوراسیون داخلی و ویژگیهای آن
19
سپتامبر

سبک دکوراسیون مینیمال در دکوراسیون داخلی و ویژگیهای آن

دکوراسیون مینیمال

شاید اسم سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی را زیاد شنیده باشد. کلمه (Minimalis) به معنای ساده گرایی می‌باشد. از این نوع سبک در طراحی‌های داخلی و خارجی دکوراسیون خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر خواهان سادگی و آرامش در محیط زندگی خود هستید این نوع سبک می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای منزل شما باشد. دیوارهای سفید و ساده در کنار مبلمان راحتی و سفید نمای یکدست و یکپارچه‌ای را برای منزل شما به وجود می‌آورد. خاصیت و ویژگی دکوراسیون مینیمال نیز همین است، انتقال سادگی و آرامش به دنیای پر استرس امروز بشر و ایجاد فضایی ساده و دلنشین برای استراحت و زندگی افراد.

تاریخچه سبک دکوراسیون مینیمال

ساده گرایی یا ساده پسندی یا مینیمالیسم، یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است.

تاریخچه سبک دکوراسیون مینیمال
تاریخچه سبک دکوراسیون مینیمال

ساده گرایی پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب به وجود آمد و بیشتر از سوی هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، گسترش پیدا کرد. ساده گرایان بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. از هنرمندان این سبک می‌توان به دیوید اسمیت، دونالد جاد، ارنست تروا، سول لویت، کارل آندره، دن فلاوین، رابرت رایمن، رونالد بلادن و ریچارد سِرا اشاره کرد.

ویژگیهای سبک دکوراسیون مینیمال در دکوراسیون داخلی

در ادامه مطلب از سایت خشت بنا قصد داریم تا به بررسی ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال در طراحی دکوراسیون داخلی و معماری مدرن بپردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بخوانید ...
نکات طلایی دکوراسیون برای داشتن خانه ای زیبا و جذاب

۱- سادگی در سبک دکوراسیون مینیمال

بسیاری از خانه‌های مینیمالیستی دارای یک طرح ساده، بی آلایش و کارآمد هستند و فضای موجود را بیهوده هدر نمی‌دهند و آن را شلوغ نمی‌کنند. در چنین خانه‌ای، همه چیز بر اساس نیاز ساکنان آن انتخاب می‌شود. این سادگی یا بهتر است بگوییم این ساده گرایی باعث ایجاد وضوح و آرامش در معماری بیرونی و در دکوراسیون داخلی خانه می‌شود. اشکال ساده، فضای کاربردی باز، دیوارهای داخلی کم، مکان‌های ذخیره سازی منحصر به فرد و مخفی و هرچیزی که باعث ساده شدن فضا شود، از ویژگی‌های برجسته طرح‌های مینیمالیستی هستند.

سادگی در سبک دکوراسیون مینیمال
سادگی در سبک دکوراسیون مینیمال

درب‌ها و پنجره‌های ساده به ساختمان‌ نمایی ساده می‌دهند. به طور کلی، در طراحی بیرونی و داخلی یک خانه مینیمال، از زواید و ساخت‌های بی کاربردی که فضا را کوچک کند، استفاده نمی‌شود. کاربردی بودن و کارایی خانه بیش از هر چیزی در این سبک اهمیت دارد. در تمامی عکس‌های یک خانه مینیمال سادگی و کارآیی برجسته‌ترین جنبه‌ای است که به چشم می‌خورد.

۲- استفاده از پوشش و رنگ ساده در سبک دکوراسیون مینیمال

در خانه‌هایی که به سبک مینیمالیسم طراحی می‌شوند دیوارها، عموماً ساده و در رنگهای روشن دیده می‌شوند. پر استفاده ترین رنگ در این سبک، رنگ سفید است؛ زیرا رنگ سفید و رنگ‌های روشن در دکوراسیون به سبک مینیمال باعث می‌شود که فضا بازتر به نظر برسد. همچنین رنگ سفید باعث القای حس پاکیزگی به مخاطب‌ می‌شود.

استفاده از پوشش و رنگ ساده در سبک دکوراسیون مینیمال
استفاده از پوشش و رنگ ساده در سبک دکوراسیون مینیمال

رنگ‌ها به شکلی در طراحی دکوراسیون داخلی این سبک استفاده می‌شود که حس سادگی را القا کنند. بنابراین رنگارنگی در این سبک چندان جایی ندارد.

بخوانید ...
سبکهای مهم در دکوراسیون داخلی را بشناسیم

۳- بکارگیری نور طبیعی، فضای باز و تمیز

یکی از مواردی که به کارآیی یک خانه بسیار کمک می‌کند استفاده از نور طبیعی خورشید است. برای همین مورد است که در خانه‌های مینیمالیستی پنجره‌های بزرگ و یا پنل های خورشیدی بزرگ بسیار استفاده می‌شود که هم از نور طبیعی خورشید بهترین استفاده ممکن شود و همین طور از گرمایش درجهت تولید برق و یا گرم کردن خانه استفاده شود.

بکارگیری نور طبیعی، فضای باز و تمیز
بکارگیری نور طبیعی، فضای باز و تمیز

محافظت از محیط زیست از دیگر مواردی است که در طراحی مینیمالیستی به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.

۴- در نظر گرفتن جزئیات کوچک در سبک دکوراسیون مینیمال

زمانی که در یک خانه که به سبک مینیمالیستی طراحی شده است قدم بر می‌دارید. یکی از مواردی که کاملاً در آن قابل مشهود است، لوازم تزیینی است که در آن استفاده شده است. قطعاً شما لوازم تزیینی زیاد و یا تجملی را در یک خانه مینیمالیستی مشاهده نخواهید کرد.

در نظر گرفتن جزئیات کوچک
در نظر گرفتن جزئیات کوچک

معمولاً یک گلدان یا یکی یا دو تابلو تنها تزییناتی است که در خانه‌های این سبکی وجود دارد. نوعی خلوت بودن در تمام فضا کاملاً قابل حس است و این خالی بودن فضا حس آرامش و رهایی به شما می‌دهد.

۵- مبلمان از مهمترین موارد در سبک دکوراسیون مینیمال

یکی از مهمترین موارد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مربوط به مبلمان است. مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مینیمالیستی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. مهمترین اصل در انتخاب مبلمان توجه به کارآمدی و کارایی مبل دارد. به عبارتی تا زمانی که دلیل کاملاً موجهی برای خرید یک مبل وجود نداشته باشد. برای یک خانه مینیمالیستی مبلی تهیه نمی‌شود.

بخوانید ...
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی و تمام آنچه که باید بدانید
مبلمان از مهمترین موارد در سبک دکوراسیون مینیمال
مبلمان از مهمترین موارد در سبک دکوراسیون مینیمال

پرکاربردترین مبلمان مینیمالیستی، مبل‌های مکعبی و گوشه دار است. البته امروزه مبهای بسیار زیادی در سبک‌های مینیمالیست طراحی می‌شود. مبلهایی که بسیار راحت، بسیار ساده و بسیار زیبا طراحی می‌شوند، همین طور فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کند.

۶- ایجاد فضای مینیمال

در فضایی مینیمال می‌‌بایست تمامی المان‌ها در نهایت سادگی‌ خود نگه داشته شوند. با استفاده از دیوارهای روشن و خالی‌ از هرگونه طرح، فضا را بزرگ تر جلوه می کند. در این فضا معمولا از وسایل تزئینی استفاده نمی‌‌شود ولی‌ در صورت وجود آن، با یکی‌ کردن آن‌ها با فضا آن‌ها را از مرکزیت توجه خارج می کنند.

ایجاد فضای مینیمال
ایجاد فضای مینیمال

به طور کلی‌ از فرم‌های ساده و بنیادی، خط‌های صاف و ظریف و المان‌های متقارن استفاده می شود. در صورت وجود دستگاه‌های الکترونیکی‌، آن‌ها را تا حد ممکن با دیوار‌ها یکی‌ می کنند و برای این کار از خطوط ساده ی افقی و عمودی استفاده می شود.

سخن پایانی

در این مطلب به شش مورد مهم و برجسته از ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال اشاره کردیم. بدون شک اجرای سبک مینیمال در منزل، تحولی وصف ناپذیر را ایجاد خواهد کرد و تجربه‌ای دلنشین برای شما خواهد بود. این سبک برای هرکسی مفهوم خاصی دارد. اما مطمئنا مفهومی که همه بر سر آن توافق دارند، آزادی از قید و فشار مادیات و روی آوردن به ساده گرایی است. امیدواریم مطالب ارائه شده در زمینه ویژگ‌ های سبک دکوراسیون مینیمال برای شما مفید واقع شود.