آشپزخانه های ال شکل و هر آنچه درباره آنها باید بدانید!
08
اکتبر

آشپزخانه های ال شکل و هر آنچه درباره آنها باید بدانید!

آشپزخانه های ال شکل

آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش‌ها و قلب هر ساختمان می‌باشد. یکی از کار آمدترین چیدمان آشپزخانه برای خانه‌های مدرن، آشپزخانه ال شکل است. آشپزخانه ال شکل، فضای کاری آسان و کارآمدی را ارائه می‌دهد. پس نوع چیدمان و سبکی که برای این مکان به کار می‌برید، بسیار مهم است. امروزه چیدمان آشپزخانه شکل ال به یکی از محبوب ترین ترندها در طراحی داخلی آشپزخانه تبدیل شده است. در واقع طراحی آشپزخانه ال شکل، فضای بیشتری را برای یک طرح مناسب به طراح می‌دهد و دسترسی و امکان ایجاد کابینت‌های بیشتر را در دکوراسیون فراهم می‌کند. آشپزخانه ال شکل به لطف دلایل زیادی از جمله کاربردی بودن آن محبوبیت بسیار زیادی در طراحی کابینت دارد.

آشپزخانه های ال شکل
آشپزخانه های ال شکل

در حالی که استفاده از آشپزخانه رو به سمت کاربردی تر شدن پیش می‌رود، آشپزخانه به عنوان غذاخوری نیز طراحی می‌شود، طبیعت باز و جا دار چیدمان آن می‌تواند همه افراد را برای تهیه و صرف یک غذای خوشمزه در کنار هم جمع کند. بیشتر اوقات، این نوع چیدمان برای آشپزخانه کوچک و متوسط نیز مناسب می‌باشد.

 

آشپزخانه های ال شکل چه چیدمانی دارند؟

همان طور که از نام این نوع از آشپزخانه‌ها پیدا می‌باشد، آشپزخانه ال شکل چیدمانی است که از نظر ظاهری، شبیه به حرف L انگلیسی می‌باشد. این چیدمان، شامل دو ردیف کابینت و قفسه است که اغلب در زیر دو دیوار مجاور قرار دارند. علاوه بر این، قسمت بالای میز جزیره، آشپزخانه را از اتاق نشیمن و یا اتاق غذاخوری جدا می‌کند.

آشپزخانه های ال شکل
آشپزخانه های ال شکل

در طراحی  دکوراسیون آشپزخانه به شکل ال، حداقل یک دیوار آزاد برای شما می‌ماند که از آن به عنوان مکانی برای میز و صندلی های نهار خوری استفاده می‌شود.

بخوانید ...
رنگ میکروسمنت چیست استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

 

مزایای آشپزخانه های ال

  • تنوع بسیار بالایی برای پلان های مختلف دارند.
  • کارآمد برای فضا های کوچک و متوسط
  • مثلث کار آسانی رابرای چیدمان آشپزخانه ایجاد می‌کند.
  • برای فضای گوشه ای شکل در ساختمان عالی هستند
  • نیمکت ها و کابینت ها را می‌توان به طور طولی چیدمان کرد
  • ایده آل برای طرح های با پلان باز هستند که قصد دارند فضای خود را بزرگ تر از میزان واقعی نشان دهند.

 

انواع آشپزخانه های ال شکل

آشپزخانه های ال شکل در دو نوع متفاوت می‌باشند یکی آشپزخانه های ال شکل با اضلاع یک اندازه و دیگری آشپزخانه های ال شکل با طول اضلاع متفاوت است که هر کدامرا به تفکیک برای شما شرح خواهیم داد:

 

آشپزخانه های ال شکل با اضلاع یک اندازه

زمانی که هر دو دیوار آشپزخانه یک اندازه باشد، کابینت های بلند را بر روی همان دیواری نصب می‌کنند که اجاق گاز قرار دارد. این کار باعث می‌شود فضای کار در اطراف سینک که در دیوار مجاور قرار گرفته است، فراهم شود. در این چیدمان یک ارتفاع خیلی زیادی در بین کابینت ها ایجاد می‌شود که اجاق گاز را بر روی کابینت و یا فر قرار می‌دهند.

آشپزخانه های ال شکل با اضلاع یک اندازه
آشپزخانه های ال شکل با اضلاع یک اندازه

در این صورت بر روی صفحه کابینت در هر دو طرف گاز فضای خالی و فضای فعالیت وجود دارد و کابینت های ردیف بالا در طول دیوار ادامه پیدا می‌کنند. دیوار دیگر سینک ظرفشویی و ماشین ظرف‌شویی نصب می‌شود. در نهایت این چیدمان با توجه به محل قرارگیری پنجره و سلیقه افراد می‌‌تواند تغییر نماید.

 

آشپزخانه های ال شکل با طول اضلاع متفاوت

این نوع از آشپزخانه‌ها می‌توانند بسیار انعطاف پذیر باشند، مخصوصا از نظر موقعیت قرارگیری سینک ظرف شویی، اجاق گاز و هر واحد کابینت و اجزای بلند آشپزخانه انعطاف داشته باشند. هرچند در هنگام طراحی آشپزخانه هایی به شکل L با طول های متفاوت سعی می‌شود کابینت های بلند را تا حد امکان از پنجره دورتر قرار دهند تا مانع ورود نور طبیعی در آشپزخانه نشوند. در این آشپزخانه‌ها مثلا سینک ظرفشویی و اجاق گاز در مقابل دیوار بزرگتر قرار می‌گیرد، در حالی که کابینت و اجزای بلند مانند یخچال‌ فریزر روی دیواره کوتاه‌تر نصب می‌شوند.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون ساحلی چیست؟
 آشپزخانه‌های L با طول اضلاع متفاوت
آشپزخانه های ال شکل با طول اضلاع متفاوت

همچنین اجاق گاز در انتهای دیوار بزرگ‌تر و دور از گوشه قرار می‌گیرد. این چیدمان باعث می‌شود فضای لازم برای آماده کردن غذا در دو طرف گاز فراهم شود و شخص دیگری بتواند به راحتی در سمت دیگر فعالیت نماید.

 

جزیره در آشپزخانه های ال شکل

بسیاری از آشپزخانه های کوچک و متوسط از طراحی L استفاده می‌کنند، استفاده از این طراحی در آشپزخانه به این معنی نیست که در آن نتوان یک جزیره آشپزخانه اضافه نمود. شما می‌توانید با استفاده از جزیره در آشپزخانه یک نقطه کانونی ایجاد نمایید تا فضای کابینت ها نیز افزایش پیدا کند. در این مدل از آشپزخانه‌ها بهتر است جزیره را درست در وسط آشپزخانه قرار دهید.

جزیره در آشپزخانه‌های L
جزیره در آشپزخانه‌های ال شکل

یک راهکار عالی برای اضافه کردن به تعداد کابینت ها و به صورت همزمان ایجاد فضای کار بیشتر استفاده از جزیره می‌باشد. جزیره آشپزخانه ال شکل می‌تواند یک سینک یا گاز آشپزخانه را در خود جای دهد، که با توجه به سلیقه شما می‌تواند یک میز جزیره خالی نیز باشد.

 

ورودی های آشپزخانه

از آنجا که آشپزخانه های ال شکل در گوشه ها قرار می‌گیرند، معمولاً دارای دو انتهای باز می‌باشند که امکان ورود و خروج های مختلف را فراهم می‌کند. یعنی افراد خانواده آزادانه بدون هیچ ترافیکی از هر طرف خواستند به آشپزخانه وارد و یا خارج شوند. یک آشپزخانه با ورودی های متعدد در هنگام میهمانی دادن می‌تواند واقعاً مفید باشد. زیرا فضای کم ترافیک به معنای فضای بیشتر و استرس کمتر می‌باشد.

 

نتیجه

طرح های مختلف اجرای نقشه های کابینت می‌تواند در هنگام انتخاب کمی گیج کننده باشد. پس با توجه به سلیقه و فضای موجود این طرح ها را انتخاب کنید. مدل کابینت آشپزخانه L شکل هم در فضاهای مدرن و هم سنتی محبوب است. اگر شما فضا برای گذاشتن یک جزیره نیز داشته باشید می‌توانید از فضای کاری جدید ایجاد شده استقاده بیشتری نمایید. ایده های جذاب مثل کابینت های سرتا سری، قفسه های باز، انتخاب رنگ های روشن و کاشی کاری دیوار و انتخاب کف چوبی می‌تواند جلوه بصری بهتری به آشپزخانه شما بدهد. این شمایید که مدت زیادی در فضای آشپزخانه مشغول فعالیت هستید پس این محیط را بدون در نظر گرفتن مد و طراحان دکور و طراحی کنید اما به انتخاب رنگ ها توجه کنید که باسازی کابینت و یا عوض کردن آن پروسه آسانی نیست.

بخوانید ...
اپ طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی با اپلیکیشن