کناف یا رابیتس کدام سقف کاذب بهتر است؟
11
سپتامبر

کناف یا رابیتس کدام سقف کاذب بهتر است؟

کناف یا رابیتس کدامیک؟

سقف کاذب با شکل‌های مختلف به صورت نوعی سقف ثانویه در پایین سقف اصلی اجرا می‌شود. سقف کاذب از یک طرف به عنوان یک پوشش برای تاسیسات و سیم کشی‌های استفاده می‌شود و از طرف دیگر در برابر صدا و حرارت نقش عایق دارند. اجرای طرح‌های زیبا و نورپردازی‌های دکوراتیو از موارد دیگری است که بوسیله سقف کاذب باعث شکیل تر شدن طراحی و دکوراسیون داخلی خواهد شد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کناف یا رابیتس کدامیک بهتر است؟ در این مطلب از خشت بنا این موضوع را بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

 

کناف چیست؟

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی است که توسط شرکت کناف تولید می‌شود. کناف بیش از ۸۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکت‌های بین المللی در صنایع ساختمان می‌باشد.

کناف چیست؟
کناف چیست؟

سقف ها و دیوارهای جداکننده کناف سازه‌های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آن‌ها پیچ می‌شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ آمیزی می‌شوند. این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک تر است. با کاهش بار مرده ساختمان، تاثیر نیروی زلزله بر ساختمان کمتر می‌شود. در صورت تخریب ساختمان، به علت سبکی سیستم کناف، خطر جانی برای ساکنان به مقدار قابل ملاحظه ای کمتر خواهد بود.

 

مزایای سقف کاذب کناف چیست؟

 • دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی
 • کناف کاری به صورت خشک انجام می‌شود و نیاز به مصالح کمتر است و در نتیجه کار سبک‌تری نیز خواهید داشت.
 • اجرای کناف سرعت بالایی دارد چرا که در فرآیند کناف کاری از گچ خشک استفاده می‌شود و زمان برای خشک شدن گچ هدر نمی‌رود.
 • اجرای کناف ضایعات ساختمانی کمی تولید می‌کند و کثیف کاری زیادی به جز گرد و خاک پس از اجرا به جای نمی‌گذارد.
 • تعمیر کناف به سهولت انجام می‌شود و نیاز به نگهداری قابل توجهی هم ندارد.
 • قابلیت اجرای فرم‌های دکوراتیو، منحنی و افزایش سطح زیر بنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارها در کناف نسبت به مصالح سنتی از نقاط قوت کناف به شمار می‌رود.
 • اجرای نورپردازی‌های متنوع در سقفهایی که از کناف برای تزیین آن‌ها بهره گرفته شده است و راحتی در کار نیز از مزایای کاربردی کناف است.
 • در هنگام بازسازی یا تغییر تزیینات سقف، در صورت استفاده از کناف در سقف یا دیوارها، دشواری کمتری در روند کار به وجود می‌آید.
بخوانید ...
پلاستر ساختمان چیست؟ معرفی انواع آن

 

معایب کناف

 • کناف به دلیل وزن کم، مقاومت کمتری نسبت به فشار دارد و ممکن است زود دچار شکستگی شود.
 • اگر هنگام نصب دقت و مهارت کافی بکار برده نشود ترک خورگی در آن می‌شود.
 • اگر از کناف در مناطق در دسترس مانند ستون‌ها استفاده شود نیاز به نگهداری به منظور جلوگیری از شکستن و ضربه خوردن دارد.

 

رابیتس چیست؟

رابیتس یک ورق شبکه ای فلزی است. این ورق دارای ظاهری متفاوت با ورق ساده فلزی است و دارای چشمه‌هایی در اندازه‌های متفاوت می‌باشد. تولید رابیتس در انواع متنوعی صورت می‌گیرد. تعداد ستون‌های رابیتس و اندازه ی چشمه‌های آن در قیمت رابیتس موثر است.

رابیتس چیست؟
رابیتس چیست؟

رابیتس با نام انگلیسی expanded metal، به واسطه ی مزایای فراوانی که دارد دارای کاربردهای گوناگونی است. به همین دلیل در دنیا با چشمه‌ها و ستون‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌گردند. از اشکال چشمه‌های آن می‌توان به اشکال دایره ای، مربعی و لوزی اشاره کرد که بیشتر مورد استفاده می‌باشند. در ایران چشمه‌های رابیتس بیشتر در ظاهری شبیه به متوازی الاضلاع با دو زاویه تند و دو زاویه باز تولید می‌شود.

 

مزایای رابیتس

 • مشکلاتی مانند ترک خوردگی در آن کمتر دیده می‌شود.
 • نیازی به نیروی متخصص برای اجرای این سقف وجود ندارد.
 • رابیتس کاری اجرای بسیار منعطفی دارد و در آن امکان ایجاد اشکال هندسی و قوس‌ها وجود دارد.
 • رابیتس کاری دارای سرعت اجرای مناسبی است ولی ممکن است گاهی طولانی شود.
 • زنگ زدگی در رابیتس مشاهد نمی‌شود زیرا از ورق‌های گالوانیزه در ساخت آن استفاده می‌شود.

 

معایب رابیتس

 • میزان گچ مصرفی آن زیاد است.
 • رابیتس هزینه‌‌ی بیشتری برای پیاده سازی دارد.
 • وزن زیاد رابیتس کاری مهم‌ترین ایراد آن محسوب می‌شود.
 • تخریب آن در هنگام بازسازی و تغییر دکوراسیون زمان بر است.
بخوانید ...
بازسازی ساختمان قدیمی و مراحل صفر تا صد آن

مقایسه کناف و رابیتس

در این قسمت قصد داریم کناف و رابیتس را باهم مقایسه کنیم با ما همراه باشید:

 

زمان اجرای رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟

زمان اجرای رابیتس یا کناف برای مجریان پروژه‌های ساختمان سازی خیلی مهم است.

زمان اجرای رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟
زمان اجرای رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟

یک سقف ۸۰ متری را در نظر داشته باشید، برای اجرای کناف در یک مساحت ۸۰ متری تنها دو روز کار لازم است در حالیکه برای اجرای رابیتس در این فضای ۸۰ متری ۱۰ روز زمان لازم است.

 

مقاومت رابیتس یا کناف کدامیک؟

در رابیتس بندی برخلاف سقف کاذب کناف از جوشکاری استفاده شده و همین امر ترک‌های زیادی را در این سیستم ایجاد می‌کند. بنابراین مقاومت سقف کاذب کناف بسیار بیشتر از رابیتس است.

 

مقایسه رابیتس و کناف از نظر قیمت

در نگاه اول، قیمت کناف و رابیتس یکسان است، اما هزینه‌های جانبی مانند قیمت گچکاری روی رابیتس نسبت به کناف برای هر متر مربع بالاتر است.

 

قابلیت ترمیم رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟

یکی دیگر از تفاوت‌های رابیتس و کناف قابلیت ترمیم آن‌ها می‌باشد. اجرای آن‌ها در یک پروژه بازسازی و کاربردشان برای ترمیم سقف گچی و جایگزینی برای نمونه‌های سابق بازسازی سقف مثل گچ‌بری پیش ساخته می‌باشد.

قابلیت ترمیم رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟
قابلیت ترمیم رابیتس یا کناف کدامیک بهتر است؟

همان طور که می‌دانید، تاسیسات عبور کرده از سقف های کاذب پس از مدتی نیاز به تعمیرات پیدا می‌کنند. در چنین حالتی، کناف نسبت به رابیتس بسیار راحت تر باز می‌شود و قابلیت ترمیم بیشتری نیز دارد.

 

کیفیت رابیتس یا کناف کدامیک؟

کیفیت یکی از مهم ترین فاکتورها در مقایسه رابیتس و کناف و انتخاب بین این دو می‌باشد. در صورتی که اجرای سقف کاذب کناف با رعایت استانداردها و توسط نیروی متخصص انجام شود، کیفیت کناف بیشتر است. اما در صورتی که از افراد خبره برای نصب آن استفاده نشود، نمی‌توان انتظار کیفیت خوبی از این سقف داشت.

بخوانید ...
نقاشی ساختمان و نکات کاربردی و مهم

 

تفاوت رابیتس و کناف از نظر وزن

وزن هر متر مربع کناف در طرح‌های مختلف آن متفاوت می‌باشد اما هر متر مربع اجرای این سازه به طور متوسط ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. در صورتی که وزن هر متر مربع رابیتس حدودا ۱ کیلوگرم است و هر متر مربع اجرای آن حدود ۵ کیلوگرم وزن دارد.

تفاوت رابیتس و کناف از نظر وزن
تفاوت رابیتس و کناف از نظر وزن

هر متر مربع گچ کاری نیز حدود ۴۰ کیلوگرم وزن دارد که وزن هر متر مربع رابیتس کاری حدود ۴۵ کیلوگرم می‌باشد. بنابراین در مقایسه رابیتس و کناف لحاظ وزن، سقف کاذب کناف بسیار سبک تر از رابیتس است.

 

مقایسه رابیتس و کناف از نظر نیروی متخصص

سقف کاذب رابیتس به نیروی بیشتری برای اجرا نیاز دارد که شامل جوشکار، رابیتس بند و گچ‌کار است. سقف کناف به نیروی کمتری نیاز دارد، اما سقف کناف نیاز به نیروهایی متخصصی دارد. اگر نیروی اجرایی تخصص لازم برای سقف کاذب کناف را نداشته باشد، امکان ترک خوردن این سازه بسیار زیاد می‌باشد.