دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱
29
مه

دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱ و گرایش های برتر آن

دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

آشپزخانه به‌عنوان کاربردی‌ترین فضای خانه که عناصر زیادی دارد. بیشترین ظرفیت برای تغییرات را دارد. امروزه برای برخی از مردم مهم است که دکوراسیون آشپزخانه آنها مطابق به مد و ترند سال باشد. رنگ های خنثی به عنوان ترند رنگ سال ۲۰۲۱ یک عنصر مهم در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند و با براحتی می‌توانید با ترکیب این رنگ‌ها و هر رنگ دیگر، دکوراسیونی زیبا و جدید در اشپزخانه خود ایجاد کنید. همچنین در ترند جدید امسال از رنگ‌آمیزی دیوار و بین‌کابینتی‌ها گرفته تا سبک کابینت آشپزخانه، شیرآلات و سینک، افزایش فضاهای ‌خیره سازی و… اگر شما هم مایل هستید بدانید که در سال ۲۰۲۱ دکوراسیون آشپزخانه چه تغیراتی کرده است با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

 سبک ارگانیک در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

هر سال سبک‌های جدیدی در دکوراسیون آشپزخانه ترند می‌شوند. سبک طبیعی و ارگانیک، یکی از سبک‌های پرطرفدار برای دکوراسیون آشپزخانه در سال ۲۰۲۱ می‌باشد. سبک طبیعی و ارگانیک متکی به دکوراسیون معاصر می‌باشد اما با استفاده از عناصر طبیعی که ظاهری گرم ایجاد می‌نماید.

 سبک ارگانیک در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱
سبک ارگانیک در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

لورا مولر مدیر عامل و طراح اصلی Four Point Design می‌گوید: برای راحتی چشم در زمان حضور در آشپزخانه بهتر است از یک پالت رنگی نرم، سبک و خنثی استفاده نمایید. کاهش استفاده از رنگ‌های متضاد در تزئینات باعث بازتر شدن دیوارها و در نتیجه بزرگ‌تر دیده شدن فضای آشپزخانه می‌شود. لورا مولر پیشنهاد می‌کند برای تکمیل احساس لطافت و نرمی در آشپزخانه می‌توانید در چند قسمت از فضا از گیاهان استفاده نمایید. لورا مولر همچنین تاکید می‌نماید که در سبک‌های تطبیق‌پذیر و الهام گرفته از طبیعت می‌توانید از عناصری با ظاهر طبیعی، مانند کف‌پوش‌های طرح چوب، یا وسایلی که به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند، مانند لامپ‌های کم مصرف، استفاده کنید.

 

استفاده از رنگ های خنثی و زرد

در حالی که رنگ سفید همچنان رنگ مورد استفاده کارفرمایان برای دکوراسیون آشپزخانه می‌باشد. شرکت پنتون در سال ۲۰۲۱ ترکیب زیبایی از رنگ خاکستری با نورهای مختلف برای آشپزخانه‌ها، فضای بیرونی و موارد دیگر ارائه کرده است. شرکت پنتون با قرار دادن رنگ خاکستری به‌عنوان یک رنگ خنثی درکنار نور زرد آفتابی که همراه با انرژی مثبت می‌باشد و به معنای نشان دادن قدرت است، می‌خواهد جلوه‌ای از امید را در پایان یک سال طولانی و دشوار ارائه دهد.

بخوانید ...
پوستر دیواری چیست؟ تغییرات زیبا و جذاب با پوستر
استفاده از رنگ های خنثی و زرد در دکوراسیون آشپزخانه
استفاده از رنگ های خنثی و زرد در دکوراسیون آشپزخانه

این دو رنگ به زیبایی یکدیگر را متعادل می‌کنند و انتظار می‌رود که در سال جدید در صنعت مد، زیبایی و طراحی داخلی این ترکیب رنگ به کار گرفته شود. شما نیز می‌توانید از این ترکیب رنگ در فضای آشپزخانه خود استفاده نمایید.

 

شیرهای لمسی آشپزخانه

در سال ۲۰۲۱ شیرهای کنترل حرکت و همچنین شیرهای لمسی از محبوبیت بیشتری نسبت به شیر آشپزخانه اهرمی سنتی برخوردار هستند. و برای اولین بار شیرهای فعال شده با صدا در گزارش ظاهر شدند. این ویژگی جدید شیر آب نه تنها از بهداشت بیشتری برخوردار است، چرا که تماس دست با شیرهای آب کمتر شده است و دیگر اثر انگشتان روی آن باقی نمی‌ماند میتوانید از براق ترین ها استفاده کنید. همچنین می‌توانند به شما در داشتن دکوراسیون لوکس تر آشپزخانه نیز کمک کند.

شیرهای لمسی آشپزخانه
شیرهای لمسی آشپزخانه

در دکوراسیون سال ۲۰۲۱ ساخت شیرآلات از آلیاژهای قلع و سرب و مس و روی، بسیار رایج شده است. این شیرآلات به سختیِ شیرآلات مشکی مات نیستند و ویژگی‌های منحصربه‌فرد شیرآلات برنجی مورد استفاده در آشپزخانه را هم ندارند. ولی بافت و عمق منحصربه‌فردی دارند. پیشنهاد می‌شود اگر در آشپزخانه‌ی خود از رنگ‌های گرم استفاده می‌کنید شیرهای مشکی مات را انتخاب نمایید. ترکیب مشکی مات با رنگ‌های گرم احساس گرما و استحکام بیشتری به شما القا می‌نماید.

 

افزایش فضای ذخیره سازی در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

در سال های اخیر استفاده از لوازم خانگی کوچک نیز بیشتر شده است، برخی از افراد نیز لوازم غذایی را انبار می‌کنند پس در فضای آشپزخانه کمبود جا بوجود آمده است. این بسته به نیازهای فردی و فضایی که با آن کار می‌کنید به روش‌های مختلفی آشکار می‌شود ، اما در سال ۲۰۲۱ دو مکان ذخیره سازی آشپزخانه وجود دارد: انبارها و فریزرها.

افزایش فضای ذخیره سازی در دکوراسیون آشپزخانه
افزایش فضای ذخیره سازی در دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه ها همچنین حجم بالاتری از کالاهای انبار و لوازم کوچک مانند نان ساز، سرخ کن و قابلمه ها را در خود جای می‌دهند. سرا می‌گوید: با توجه به اینکه فضای پیشخوان کالایی گران‌بها در اکثر آشپزخانه ها می‌باشد، باید فضاهای جدیدی برای وسایل کوچک پیدا شود. برای بازگشت به انبارهای اختصاصی ،کابینت‌های کمدی به عنوان سازمان دهندگان آشپزخانه برای جای دادن این ابزارهای جدید و کالاهای خشک بسیار مناسب می‌باشند. سرا می‌گوید ما همچنین شاهد مبلمان مستقل و کابینت دیواری خواهیم بود که به عنوان راه حل‌های مناسب برای فضا شناخته خواهند شد.

بخوانید ...
کلوزت روم چیست؟ نکات طراحی آن

 

استفاده از وسایل چوبی در طراحی آشپزخانه

معمولاً در آشپزخانه های سنتی از چوب استفاده می‌شود و این به این معنا نیست که در آشپزخانه‌های مدرن نمی‌توانید از چوب استفاده کنید. یکی از ترندهای دکوراسیون در سال ۲۰۲۱ استفاده از چوب‌های طبیعی در آشپزخانه می‌باشد. شما در آشپزخانه های سفید مدرن می‌وانید با استفاده صحیح و مناسب از المان های چوبی در این فضا به ایجاد گرما و صمیمیت در آشپزخانه و علاوه بر آن زیباتر شدن آن کمک نمایید.

استفاده از وسایل تزئینی چوبی در طراحی آشپزخانه
استفاده از وسایل تزئینی چوبی در طراحی آشپزخانه

در طراحی های امروزه استفاده از رنگ‌ های سرد سفید بسیار استفاده شده است که از جایگاه ویژه ای برخوردار می‌باشد در فضای این آشپزخانه ‌ها همه چیز روشن و باز است مثل پیشخوان کاشی ‌ها کابینت ها و غیره. آشپزخانه هایی که رنگ آن‌ها سفید می‌باشد بسیار جذاب و زیبا هستند اما در عین حال ممکن است احساس سرد بودن را به شما منتقل نمایند اما اگر در کنار آن از لوازم چوبی زیبا استفاده نمایید هم فضای آشپزخانه را زیبا و جذاب‌تر خواهید کرد و هم فضای آن را به سمت گرم بودن هدایت می‌نمایید.

 

جزایر بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

جزیره آشپزخانه در دکوراسیون داخلی آشپزخانه سال ۲۰۲۱ عملکرد و زیبایی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نماید، جزیره آشپزخانه به عنوان پیشخوانی مستقل که در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد قطعه ای چند کاره به حساب می‌آید که به کارایی آشپزخانه می‌افزاید و آن را زیبا و جذاب‌تر به نمایش می‌گذارد. کمترین کاری که یک جزیره انجام می‌دهد این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌نماید. با اضافه کردن سینک ظرفشویی، گاز و صندلی در جزیره آشپزخانه، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های کاربردی در آشپزخانه خواهد شد.

جزایر بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱
جزایر بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه هایی که ابعاد آن‌ها کوچک است باید فضای کافی برای پیشخوان داشته باشد تا شما بتوانید فعالیت‌های مورد نیاز خود را روی آن انجام دهید به همین دلیل در برخی از آشپزخانه هایی که فضای کافی برای جزیره ندارند برای ایجاد عملکرد مناسب از جزیره‌ها یا میزهای متحرک استفاده می‌نمایند. محل قرارگیری جزیره بیشتر در وسط آشپزخانه‌های بزرگ است و اگر آشپزخانه کوچک باشد، جزیره در مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار می‌گیرد، البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که جزیره باید جایی قرار گیرد که مانع از رفت و آمد نشود. ارتفاع استاندارد برای جزیره آشپزخانه ۹۰ سانتی‌متر است اما برای استفاده به عنوان سطح کار ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر مناسب می‌باشد.

بخوانید ...
دیوارکوب چیست؟ انواع آن در دکوراسیون داخلی

 

چراغ‌های آویز ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال ۲۰۲۱

چراغ‌های آویز یکی از المان‌های مهم برای جدا کردن بخش‌های مختلف خانه از یکدیگر هستند. در هر فضای بزرگ و کوچک، اضافه کردن روشنایی می‌تواند فضا را بسیار دلپذیرتر نماید. در آشپزخانه بالای جزیره می‌توان از چراغ‌های آویز برای روشنایی بیشتر استفاده کرد. همچنین تامین روشنایی میز ناهارخوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چراغ‌های آویز مدرن، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای استفاده در آشپزخانه‌های امروزی هستند.

چراغ‌های آویز ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال ۲۰۲۱
چراغ‌های آویز ترند دکوراسیون آشپزخانه در سال ۲۰۲۱

برای داشتن ظاهری مدرن از یک میله استفاده نمایید وچراغ های آویز را به آن نصب نمایید. با سبک‌های متنوع در دسترس شما محدود نخواهید بود و می‌توانید آویز متناسب با سبک خودتان در جهت داشتن دکوراسیون بهتر استفاده کنید. شاید به نظر بیاید چراغ آویز جزء کوچکی در یک دکوراسیون است اما این را بدانید تاثیر زیادی در زیبایی آشپزخانه شما خواهد داشت. اکسسوری‌های کوچک و شاید ارزان می‌توانند به داشتن دکوراسیون بهتر کمک نمایند.

 

اتصالات قوی در فضای باز

یکی از عناصر اصلی طراحی در آشپزخانه های امسال ارتباط بصری با فضای باز است. مولر می‌گوید از درهای دو لنگه و پنجره‌های بزرگتر به ویژه پنجره‌هایی که تقریباً روی پیشخوان قرار می‌گیرند، برای ایجاد نمای زیباتر، جذاب‌تر و شی‌تر استفاده نمایید. این پنجره ها و درها باعث می‌شود که هوای تازه در آشپزخانه شما جریان داشته باشد،

پنجره بزرگ در آشپزخانه
پنجره بزرگ در آشپزخانه

درست است که این هزینه‌ها ممکن است برای شما کمی هزینه بر باشد اما باعث جذابیت آشپزخانه شما نیز می‌شود.