طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی
12
ژانویه

سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

وجود هزاران سال سنت در کشور ژاپن تاثیر زیادی بر روی زیباییشناسی معماری و دکوراسیون داخلی آن گذاشته است و نتیجه آن یک نوع طراحی داخلی بسیار فرهنگی و ملایم شده است. سبک ژاپنی حول محور زندگی آرام و منظم، اهمیت دادن به تعادل، نظم، ترتیب، رسوم باستانی، و عشق به زیبایی طبیعی میچرخد. در فرهنگ ژاپنی عشق به طبیعت و احترام به آن ریشه بسیار عمیقی دارد. بهترین راه برای ایجاد یک پیوند قوی با دنیای طبیعی این است که آن را وارد فضای زندگی خود کنیم.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون های ژاپنی معمولا از رنگهای خنثی و طبیعی برای ایجاد زمینه ساده استفاده می‌شود. تاکید بیشتر بر روی معماری کار است و نظم هندسی در کارها احساس می‌شود. ضمن آن که رنگهای طبیعی احساس ریختوپاش بودن را کم میکند و برسادگی که لازمه طراحی شرقی است، تاکید دارد. وقتی از طراحی ژاپنی سخن به میان می‌آید، منظور تک رنگ بودن و بافت غالباست. رنگ‌های شرقی معمولا خلاصند. برخلاف هنر غربی، که ترکیبی از رنگ و رسیدن به رنگهای جدید است، هنر شرقی بکر است و هدف همان رنگ اصلی است. مبلمان به این سبک کوچک و چندمنظوره می‌باشد. مثلا از تشکهای ژاپنی برای نشستن و خوابیدن و از سینیهای پذیرایی برای سرویس غذاخوری هم استفاده می‌شود. سبک ژاپنی یکی از انواع سبک ها در دنیای طراحی داخلی خانه ها است.

 

سبک ژاپنی ذن

سبک ژاپنی را می‎توان در یک کلمه خلاصه کرد: “ذن” (Zen) مکتبی در مذهب بودا است که در کشور ژاپن پدیدار شده است و تاکید فراوانی بر تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری به ماهیت اشیا، جانداران و… به وسیله تجربه مستقیم دارد. این مکتب معمولا تعالیم خود را به صورت مقایسه تناقضات دو چیز می‌آموزد که این دقیقا چیزی شبیه به کاری است که در آیین یین و یانگ صورت می‌پذیرد. یک سادگی امن و آرام الگوهای کم نظیر فرهنگ و سبک ژاپنی را احاطه کرده است. هزاران سال قدمت در سنت این کشور، بر زیبایی معماری و طراحی داخلی ژاپن تاثیر گذاشته است و منجر به طراحی دکوراسیون داخلی بی نظیر و متاثر از فرهنگ شده است.

 

نکات اصلی در طراحی دکوراسیون به سبک ژاپنی

افزودن گیاهان سنتی ژاپنی، مانند بونسای و بامبو به خانه، به آن یک احساس فرهنگ ژاپنی جزئی می‌بخشد. صفحه ها یا درهای کشویی به سبک ژاپنی درهای شوجی به صورت افقی حرکت می‌کنند و نسبت به درهای لولایی فضای بیشتری را ذخیره می‌کنند. وارد کردن اندکی گیاهان زنده القا کننده سبک طراحی ژاپنی و سرزندگی و خرمی است. گیاهان سنتی نظیر بونساسی و بامبو را با گلدان های مینمالیستی ساخته شده از چوب، سنگ یا دیگر مواد ارگانیک انتخاب کنید. پالت رنگی آن را متمرکز نگهدارید. در این جا برگ های سبز مناسب تر از شکوفه ‌های رنگارنگ هستند.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

عناصر چوبی و بامبو در طراحی داخلی به سبک ژاپنی یکی از بهترین راهها برای هماهنگ شدن با طبیعت اضافه کردن عناصر طبیعی چوبی به درون خانه است. فرهنگ ژاپنی به استفاده از عناصر چوبی در همه قسمتهای خانه معروف است. بافت چوب را می‌توان در تمام قسمتهای خانههای ژاپنی مشاهده کرد. با اضافه کردن کفپوش های بامبویی یا صفحه های چوبی سعی کنید این عناصر طبیعی چوبی را وارد فضای زندگی خود کنید. این چوبهای طبیعی تاثیری آرامش بخش بر فضای خانه شما می‌گذارند و قطعا شما از این حالت لذت خواهید برد.

 

فضاهای ورودی به سبک طراحی ژاپنی

فضای ورودی در خانه های ژاپنی جنکان نامیده می‌شود. فضای ورودی جایی است که ساکنان خانه برای خوش امدگویی به مهمانان به آنجا می‌روند. همچنین مردم ژاپن کفشهای خود را در این فضا درمی‌آورند و آن را با دمپاییهایخانگی تعویض می‌کنند.

ورودی های خانه
ورودی های خانه

ورودی ها را به سبک ژاپنی (genkan) می‌نامند. این منطقه جایی است که میزبان به استقبال مهمانان می‌رود و به آنان خوشامد می‌گوید و همچنین محل در آوردن کفش است ( مهمانان در این محل کفش خود را با دمپایی مخصوص خانه تعویض می‌کنند). ورودی خانه دارای یک قفسه و یا کابینت به نام (getabako) است که کفش مهمانان را در خود جای می‌دهد. معمولا ورودی از نظر طراحی بسیار ساده است و با عناصر چوبی و نورپردازی طبیعی طراحی شده است.

بخوانید ...
آباژورهای مدرن و نقش آنها در دکوراسیون داخلی

 

درها و صفحات کشویی به سبک ژاپنی

همان طور که در بسیاری از فیلم ها و سریال های ژاپنی نیز مشاهده کرده اید، صفحاتی کشویی به نام “شوجی” (Shoji) وجود دارند که بسیار پر طرفدارند و جزو عناصر اساسی در طراحی خانه های ژاپنی هستند و می توان از آن به عنوان دیوار موقت نیز استفاده کرد. با توجه به هزینه بالای مسکن، خانه های ژاپنی معمولا کوچک هستند و بسیاری از افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند، بنابراین حفظ هر یک متر مربع از فضا هم بسیار ضروری است.

درها و صفحات کشویی به سبک ژاپنی
درها و صفحات کشویی به سبک ژاپنی

صفحات شوجی به نوعی تقسیم کننده فضا هستند. امروزه می توانید نمونه های مدرن این صفحات را به صورت آنلاین پیدا کنید که معمولا از پنل های شیشه ای ساخته شده اند و توسط یک شبکه ی چوبی نگه داشته می شوند . از ویژگی کلیدی دیگر این صفحات این است که بر خلاف در ها مانع ورود نور و دید به محیط بیرون نمی شوند. البته ناگفته نماند که می توان برای حفظ حریم شخصی، پوشش صفحات مات و کدر را به روی شیشه شوجی نصب کرد.

 

مبلمان به سبک ژاپنی

اکثر مبلهای ژاپنی ارتفاع کمی دارند،به جای مبل از بالشتکهای سنتی ژاپنی استفاده می‌شود. در حالی که در خانه های اصیل ژاپنی اتاق های مبله برای اهداف خاصی مانند اتاق نشیمن و یا اتاق تلویزیون از هم جدا نمی‌شوند. با وجود آن همچنان می‌توان از سبک ژاپنی پیروی کرد و از سادگی طراحی ژاپنی در قسمت های مختلف خانه استفاده کرد.

قیمت بالا زمین در ژاپن باعث شده است که امروزه اغلب واحدهای آپارتمانی آن ها مساحت کمی داشته باشند. همین علت اهمیت تک تک فضاهای خانه را افزایش داده است و معماران داخلی را وادار کرده است تا روش های هوشمندانه ای را در این فضاهای کوچک به کار ببرند. با این تعریف طراحی مدولار در طراحی خانه و اثاثیه دکوراسیون ژاپنی بسیار کارآمد و رایج می باشد. برای مثال در این نوع طراحی می توان در کوتاه ترین زمان، فضای ناهار خوری را تبدیل به فضای کاری کرد تا یک فضای منحصر به فرد و با چند کارایی مختلف به وجود آید.

مبلمان به سبک ژاپنی
مبلمان به سبک ژاپنی

اکثر مبلمان ژاپنی ارتفاع بسیار کمی نسبت به سطح زمین دارند؛ به عنوان مثال هنگام برگزاری مراسم چای، معمولا کوسن های سنتی روی زمین، مبلمان را بدون استفاده می‌کنند. مراسم چای ژاپن یکی از مراسم فرهنگی مردم ژاپن است که در طی آن چای سبز طبق اصول خاصی تهیه و ارائه می‌شود. مراسم چای جزو آیین های اصیل و سنتی این کشور محسوب می‌شود.

 

اصول طراحی مینیمالیستی ژاپنی

طراحی ژاپنی ساده و مینیمالیستی است. بی نظمی و شلوغی در خانه های ژاپنی جایی ندارد. همانطور که در بالا بحث کردیم، گاهی حتی از مبلمان در یک خانه ژاپنی استفاده نمی‌شود. فضای باز و نورپردازی طبیعی از عناصر کلیدی در طراحی ژاپنی هستند. نور طبیعی به طرز وسیعی این خانه ها را پر می‌کند و باعث ورود مناظر آرام و رنگهای زیبای طبیعت به درون خانه می‌شود، استفاده از پنجره های بزرگ و وسیع و دهانه موجود در سقف مانند نورگیرها راه بسیار خوبی برای روشن ساختن خانه بانور طبیعی است.

طراحی مینیمال سبک ژاپنی
طراحی مینیمال سبک ژاپنی

همانطور که تا به این جای مقاله متوجه شده اید، سبک ژاپنی یک سبک ساده و مینیمالیستی است. وسایل اضافی و بیهوده و همچنین شلوغی در این سبک هیچ جایگاهی ندارد؛ همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد. گاهی اوقات حتی مبلمان زیاد و سنگین هم در این خانه ها وجود ندارد و مردم این کشور مبلمانی سبک و کم جا را ترجیح می‌دهند. شما به هیچ عنوان نمی‌توانید سبک ژاپنی را عمیقا درک کنید و به آن علاقمند شوید. اما همچنان از مبلمان بزرگ و سنگین در طراحی دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده کنید.معمولا افرادی که طرفدار سبک مدرن هستند، به سبک ژاپنی نیز علاقه فراوانی نشان می‌دهند. مناسب ترین مبلمان برای سبک ژاپنی، مبلمان ساده، با خطوط صاف و ساخته شده از چوب طبیعی است.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی فست فود برای داشتن محیطی زیبا و دنج

 

اهمیت استفاده از وان در طراحی داخلی به سبک ژاپنی

استفاده از وان در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی از اهمیت بالایی برخوردار است و اکثر افراد به آن توجه ویژه ای می‌کنند. چرا که صدای آرامش بخش آب و فوران آن در درون وان گوش شما را پر می‌کند. لمس آب می‌تواند حسی رویایی و بی نظیری را در شما ایجاد کند و اثر شگفت انگیزی را بر جسم، روح و روان شما بگذارد. درست مانند گیاهان، عناصر مربوط به آب نیز جزو عناصر ضروری و تاثیر گذار در خانه های ژاپنی محسوب می‌شوند.

سرویس بهداشتی و حمام در سبک ژاپنی
سرویس بهداشتی و حمام در سبک ژاپنی

واژه (Ofuro) که به زبان ژاپنی به معنای حمام است، یک سنت آرامش بخش و همچنین دارای ارزشی بالا در فرهنگ کشور ژاپن است. وان های ژاپنی، کوچک و عمیق هستند و معمولا نوعی صندلی برای نشستن در آن تعبیه شده است. این وان ها در حال تبدیل شدن به یک فرم شرقی هستند و برای صاحبان خانه ای که به سلامت جسم و روحشان اهمیتی زیادی می‌دهند، بسیار مناسبند. با اضافه کردن یکی از این وان ها در حمام خانه خود جایی جذاب برای رهایی از مشغله های روزمره خود طراحی کنید، تا برایتان تداعی کننده محیطی خاص مانند چشمه های آبگرم باشد و بتوانید علاوه بر جسم، آرامش روح خود را در این وان ها دوباره بازسازی کنید.

 

اهمیت فضای باز و روشنایی طبیعی

فضای باز و طراحی مینیمالیستی، جزو اصولی هستند که در طراحی ژاپنی حکمرانی می‌کنند. حال می‌خواهیم به بررسی یکی از جنبه های زیبا و اساسی دیگر این سبک، یعنی نورپردازی طبیعی بپردازیم. روشنایی طبیعی در طراحی ژاپنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نور طبیعی خانه های ژاپنی را به وفور پر می‌کند و منظره ای بی نظیر و رنگ های زیبای طبیعت را به درون خانه می‌آورد. دکور مینیمالیستی، سطوح سفید و روشن یکی از محبوب ترین ایده های طراحی داخلی به سبک ژاپنی هستند.

ترکیبی از چنین عناصری می تواند آرامش سبک ژاپنی را در در خانه ی شما ایجاد کنند همچنین توجه داشته باشید که طبقه بندی و نظم دهی و پرهیز از استفاده عناصر اضافی به ایجاد آرامش دو چندان در فضای شما کمک شایانی خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

استفاده از پنجره های بزرگ و گسترده و یا نورگیرهای سقفی، روشی کاملا مناسب برای افزودن نور طبیعی به درون خانه شما است. همچنین سعی کنید از پرده های کاملا سبک استفاده کنید؛ چرا که پارچه های ضخیم و سنگین مانع ورود نور به درون خانه می‌شوند. بنابراین هیچ مانعی را جلوی پنجره خود قرار ندهید و مسیر نور را مسدود نکنید. اگر این امکان برایتان وجود ندارد، می‌توانید از بامبو و یا پارچه های نازک و حریر به عنوان پوششی برای پنجره استفاده کنید. نور طبیعی اولین و بهترین راه برای روشن کردن خانه ها است.

 

راز سبک ژاپنی استفاده ازرنگهای پرطرفدار طبیعی

در این سبک از رنگهای موجود در طبیعت استفاده می‌شود. طبیعیت در سبک ژاپنی عمیقا نفوذ کرده است، خانه های ژاپنی به طور معمول حاوی رنگ های ساده ای از طبیعت هستند و از طبیعت الهام می‌گیرند. در سبک ژاپنی رنگ غالب، رنگ قهوه ای (الهام گرفته شده از چوب های طبیعی) و رنگ سبز (الهام گرفته شده از گیاهان) است. کفپوش ها از جنس چوب و یا کاشی های سنگی خاکستری هستند و بیشتر دیوارها هم جای خود را به صفحات تشکیل شده از کاغذ مات داده اند. این طراحی منجر به ایجاد یک پالت رنگی ساده و خنثی در خانه ها می‌شود.

حصیر تاتامی در دکوراسیون ژاپنی یکی از وسایل مخصوص و رایج ژاپنی برای پوشش کف اتاق حصیر تاتامی می باشد که نشانی از سنت آن ها است و همچنین زمینه مناسبی برای استفاده از طرح و نقش های مختلف در فضای اتاق است.

بخوانید ...
تاثیر فرش و زیبایی آن در دکوراسیون داخلی منزل
رنگهای پرطرفدار در طراحی دکوراسیون به سیاق ژاپنی
رنگهای پرطرفدار در طراحی دکوراسیون به سیاق ژاپنی

برای ایجاد این سبک سعی کنید از عناصر چوبی طبیعی در طراحی قفسه ها، پانل های دیواری، کفپوش و غیره استفاده کنید و همچنین اثر شگفت انگیز رنگ های خاکستری و خنثی را در جذاب کردن کفپوش و یا حتی مبلمان از یاد نبرید. همچنین فراموش نکنید که مقدار زیادی رنگ سبز را از طریق آوردن گیاهان طبیعی به خانه اضافه کنید. همانطور که اشاره شد اصلی ترین ویژگی سبک ژاپنی سادگی است. پس انتخاب رنگ های ساده در پالت رنگی شما بسیار مهم است.

 

استفاده از آبنماها برای نزدیک شدن به سبک ژاپنی

همانطور که گفته شد سبک ژاپنی ارتباط مستقیمی با طبیعت و آب دارد و هرگز از تاثیرگذاری این عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی غافل نمی‌شود. فواره های آبشاری و یا حبابی نقش بسیار پر رنگی را در طراحی داخلی به سبک ژاپنی ایفا می‌کنند. آن ها ایجاد کننده فضایی زیبا و دل انگیز هستند و نظر هر بیننده ای را به خود جذب می‌کنند. چرا که جریان تسکین بخش آن می‌تواند حتی درگیرترین ذهن ها را نیز آرام کند.

استفاده از آبنما در طراحی ژاپنی
استفاده از آبنما در طراحی ژاپنی

می‌توان از آبنماها در فضای داخل و یا بیرون از خانه استفاده کرد. خلاقانه عمل کنید و آبنماهایی را انتخاب کنید که جریان آب در آن به خوبی نشان داده می‌شود. با یک آبنمای زیبا به خانه و یا محل کار خود آرامشی بی نظیرهدیه کنید. انواع مختلفی از آبنماها مانند آبنمای دیواری، آبنمای جدا کننده، آبنمای تزئینی و آبنمای رومیزی کوچک برای فضای خانه وجود دارد که می‌توانید از آن ها در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کنید و لطافت و طراوت موجود در طبیعت را به درون خانه بیاورید. فضایی که برای آبنما انتخاب می‌کنید باید دارای دید مناسبی باشد. بر اساس اصول فنگ شویی مناسب ترین مکان برای قرار دادن آبنما ضلع شرقی، جنوب شرقی و شمال خانه است.

 

ایجاد فضایی آرامش بخش مطابق با مفهوم ذن

با ایجاد فضایی آرام، خلوت و ساکت در خانه از طریق چای خوردن، مدیتیشن، یوگا و غیره، سعی کنید در فرهنگ آرامش بخش و صلح آمیز کشور ژاپن غرق شوید. شما می‌توانید با الهام گرفتن از سبک ژاپنی، فضایی دلنشین، شگفت انگیز و مناسب برای چای خوردن فراهم کنید تا بتوانید در آن جا روح خود را به آرامش برسانید.

ایجاد فضایی آرامش بخش مطابق با مفهوم ذن
ایجاد فضایی آرامش بخش مطابق با مفهوم ذن

مکانی آرام در خانه خود پیدا کنید و کوسنی راحت و زیبا در کف آنجا قرار دهید و به مدیتیشن و استراحت بپردازید. استفاده از عناصر مربوط به آب را به هیچ عنوان فراموش نکنید، چرا که صدای چکه های آب می‌تواند شما را از سر و صداهایی که باعث حواس پرتی می‌شوند نجات دهد و تمرکز شما را به طرز چشمگیری بالا ببرد. اتاق هایی با رنگ های قهوه ای و سبز را به محیطی سرشار از آرامش تبدیل کنید و همچنین از جادوی گیاهان سبز غافل نشوید. برای ایجاد احساس آرامش بیشتر در فضا از موسیقی های ملایم و آرامش بخش کمک بگیرید.با توجه کردن به این نکات می‌توان فضایی کاملا مشابه سبک ژاپنی و مطابق با اصول ذن در خانه طراحی کرد.

 

کلام آخر تیم خشت بنا

هدف از طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی جذاب و آرامش بخش برای اهالی خانه است. فضایی که وقتی هر کدام اعضای خانواده بعد از یک روز پر مشغله و خسته کننده کاری به آن قدم می‌گذارند. جسم و روحشان را پر از آرامش کند و از بودن در آن محیط لذت ببرند، بنابراین طراحان داخلی توصیه می‌کنند قبل از هرگونه تصمیم و اقدامی در مورد طراحی دکوراسیون خانه خود، در کنار اعضای خانه تمامی سبک ها را مورد بررسی قرار دهید. در نهایت سبکی که بیشتر از همه مورد استقبال قرار گرفته است را انتخاب کنید. اگر شما و اعضای خانواده تان خواهان سبک ساده و زیبای ژاپنی هستید.