جزیره در آشپزخانه و نحوه استفاده از آن در دکوراسیون
28
جولای

جزیره در آشپزخانه و نحوه استفاده از آن در دکوراسیون

جزیره آشپزخانه

جزیره در آشپزخانه را یک پیشخوان مستقل تعبیر می کنیم. این قطعه در وسط آشپزخانه تعبیه شده و از سایر قسمت ها نظیر، کابینت ها و پیشخوان دیگر جدا می باشد. در بررسی انواع سبک های دکوراسیون داخلی در آشپزخانه به این نتیجه می رسیم که جزیره آشپزخانه، قطعه ای بسیار کار آمد محسوب شده و باعث زیباتر شدن آشپزخانه می شود.

 جزیره آشپزخانه
جزیره آشپزخانه

در انواع سبک های دکوراسیون داخلی و ارتباط آن با سیستم چیدمان آشپزخانه‌های امروزی، جزیره آشپزخانه تقریبا به یک عنصر ضروری تبدیل شده است. یک جزیره آشپزخانه، به کارایی آشپزخانه می‌افزاید و نحوه کار در آشپزخانه را به کل تغییر داده است. توجه داشته باشید وقتی از جزیره آشپزخانه نام برده می شود، علاوه بر زیبایی که به آشپزخانه می دهد، در واقع یک سبک دکوراسیون مدرن در دکوراسیون داخلی منزل ایجاد می کند.

 

بررسی کارایی ابتدایی جزیره در آشپزخانه

از اولین کارهایی که یک جزیره آشپزخانه انجام می‌دهد، این است که به عنوان یک پیشخوان اضافه جای بیشتری برای وسیله ‌ها برای شما ایجاد می‌ کند. اگر به جزیره خود در آشپزخانه گاز، سینک ظرف ‌شویی و صندلی اضافه کنید این پیشخوان به عنوان اصلی ترین مرکز فعالیت‌ های شما در آشپزخانه محسوب می‌شود.

بررسی کارایی
بررسی کارایی

دلیل این است که زمانی که می‌خواهید آشپزخانه‌ خود را گسترش دهید، اکثر مهندسین طراح و متخصصین فعال در زمینه کابینت سازی، استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را پیاده سازی می کنند. در این مقاله از خشت بنا سعی داریم تا درباره مزایای استفاده از جزیره را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

بخوانید ...
مرمت ساختمان و کارهایی که قبل از شروع مرمت باید انجام دهید

 

اندازه مناسب

یک جزیره آشپزخانه باید فضای کافی برای پیشخوان داشته باشد تا بتوانید فعالیت ‌های مورد نیازتان را بر روی آن انجام دهید.

اندازه مناسب
اندازه مناسب

به علاوه نباید آنقدر بزرگ باشد که فضای آشپزخانه را به کل اشغال کند و اجازه حرکت آزادانه در فضا را از شما بگیرد. برای بیشتر آشپزخانه‌ها به جای جزیره‌های ثابت و غیر متحرکت، از میزهای متحرک استفاده می‌شود.

 

جای مناسب برای تعبیه جزیره

جواب این سوال رابطه مستقیمی با اندازه ی آشپزخانه شما دارد. به عنوان مثال جزیره در وسط آشپزخانه‌ های بزرگ تعبیه می شود و در غیر این صورت اگر فضای شما کوچک باشد، به صورت هم مرز با اتاق نشیمن تعبیه می شود.

جای مناسب برای تعبیه جزیره
جای مناسب برای تعبیه جزیره

پس باید توجه داشته باشید، در هر مکان از آشپزخانه که قرار می‌دهید، باید فاصله به اندازه مناسب با دیوارها و کابینت ‌ها و سایر لوازم و وسایل موجود در آشپزخانه را داشته باشد. چرا که نباید اختلالی در رفت و آمد به وجود آورد.

 

ارتفاع مناسب جزیره در آشپزخانه

معمولا ارتفاع استاندارد جزیره آشپزخانه، ۹۰ سانتی‌متر است. ولی اگر قصد دارید از آن به عنوان سطح کار استفاده کنید، ۷۰ تا ۷۵ سانتی‌متر مناسب است.

ارتفاع مناسب جزیره در آشپزخانه
ارتفاع مناسب جزیره در آشپزخانه

اگر می‌خواهید از جزیره به عنوان میز صبحانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که فاصله سطح نشیمن صندلی با سطح پیشخوان جزیره، همیشه ۳۰ سانتی متر است. جزیره هر ارتفاعی که داشته باشد، باید این فاصله حفظ شود.

 

کاربرد و مزایای جزیره در آشپزخانه

علاوه بر زیبایی بخشیدن که این وسیله در آشپزخانه انجام می دهد. کاربردهای اساسی نیز دارد که در این قسمت به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

بخوانید ...
بازسازی نمای ساختمان و تکنیکهای بازسازی نما

 

۱- مخصوص کار

این نوع جزیره‌ها که از سبک‌ های روستایی الهام گرفته شده‌اند، از قفسه‌های باز و جای زیاد بهره می‌برند. البته در این نوع جزیره، مرتب نگه‌داشتن فضا کمی دشوار می‌شود.

 

۲- استفاده از جزیره برای انبار لوازم

توجه داشته باشید که از این مدل به منظور انبار کردن یا نگهداری لوازم مختلف آشپزخانه استفاده می شود. می توان این گونه بیان کرد که به عنوان یک کابینت یا کمد کمکی استفاده می شود.

استفاده از جزیره برای انبار لوازم
استفاده از جزیره برای انبار لوازم

شاید بانوی منزل جایی را نیاز داشته باشد تا برخی از لوازم را آنجا مخفی کند. بهتر است این چنین بیان کنیم که این نوع از جزیره، به عنوان یک کابینت ثابت یا در واقع یک پیشخوان معمولی به حساب می آید. این نوع فاقد سینک ظرف‌ شویی یا گاز بوده و به عنوان یک کمد در وسط آشپزخانه قرار می گیرد. برای استفاده از این نوع بهتر است فضای آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ باشد تا مزاحمتی برای رفت و آمد نداشته باشد.

 

۳- مخصوص آماده سازی مواد غذایی و شستشو

در این نوع از جزیره آشپزخانه از سینک ظرفشویی استفاده شده است. به علاوه فضایی بر روی پیشخوان این جزیره‌ها فراهم شده که بر روی آن می‌توانید مواد غذایی را آماده کنید و حتی برای مهمانی‌های سلف سرویس از آن استفاده کنید.

 

۴- مخصوص میز غذاخوری

این نوع برای غذاخوری طراحی شده است، باید فضای کافی برای قرارگیری زانوها در زیر آن را داشته باشد.

مخصوص میز غذاخوری
مخصوص میز غذاخوری

به همین خاطر، لبه‌های پیشخوان در سمت صندلی‌ها باید به اندازه ۶۰ سانتی‌متر، از جزیره بیرون زده باشد.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی مدرن و روش های آسان تغییر دکوراسیون

 

۵- مخصوص آشپزی

وقتی اجاق‌ گاز روی جزیره آشپزخانه کار شده باشد، آشپز به وسط اشپزخانه هدایت می‌شود و به این ترتیب تسط کامل به فضای اطراف پیدا می‌کند.

مخصوص آشپزی
مخصوص آشپزی

ولی مشکل این نوع جزیره این است که ریخت و پاش زیادی دارد و آشپزخانه را کمی شلخته نشان می‌دهد.