سبک مینیمالیسم
06
ژانویه

سبک مینیمالیسم برای شما خوب است؟

سبک مینیمالیسم

قبل از پرداختن به سبک مینیمالیسم این جمله را مرور کنید؛ هیچ جا مثل خونه‌ی آدم نمیشه. جمله‌ی قبل را هر کدام از ما بارها شنیده‌ایم و احتمالا بارها بکار برده‌ایم یا حداقل این چیزی است که همه ما می‌خواهیم به آن فکر کنیم. اما آیا دکوراسیون و معماری داخلی خانه شما هم به این جمله کمکی می‌کند؟ آیا پس از یک روز کاری طولانی، به خانه می‌رسید و تنها با شمع‌های داخل سرویس بهداشتی و ظروف گرد و خاک گرفته به سر می‌برید؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که خانه شما می‌تواند سطح استرس‌تان را افزایش دهد؟

شاید تعجب کنید اما تحقیقات نشان داده‌اند که خانه شما می‌تواند به شدت روی خلق و خوی شما اثر بگذارد و حتی ممکن است شما را بیمار کند. این استرس زمانی بیشتر می‌شود که زن و شوهر هر دو خارج از منزل کار می‌کنند. آیا خانه شما واقعا باعث افسردگی‌تان می‌شود؟ افسردگی شوخی‌بردار نیست! خانه‌های ما باید پناهگاه ما باشند، جایی برای کوک شدن مجدد! حال بیایید به برخی از شیوه‌ها برای تغییر خانه خود از یک محل سکونت افسرده‌کننده به یک مانور تقویت روحیه نگاه کنیم. گام اول این است مینیمالیسم شوید! بله، پیروان سبک مینیمالیسم به دلایل بسیاری در خانه‌هایشان شادتر هستند.

 

معماری داخلی خانه‌تان می‌تواند شما را بیمار کند

تحقیقات در حال انجام نشان می‌دهد که روشنایی خانه، فضای خانه، طراحی اتاق و معماری داخلی خانه شما بر احساس شما تاثیر می‌گذارند. این مطالعات باعث ایجاد یک زمینه‌ی جدید از معماری به نام معماری عصبی (Neuro-architecture) می‌شود. ترکیب علم عصبی با معماری داخلی به منظور ایجاد طرح‌های مدرن که موثر، عملکردی و قابل اجرا باشند بسیار هیجان‌انگیز است.

بخوانید ...
ترندهای سرویس بهداشتی در سال ۲۰۲۱ چیست؟
سبک مینیمالیست
پذیرایی ساده با سبک مینیمالیسم

در اینجا چند طرح وجود دارد که می‌تواند موجب بدتر شدن خلق و خوی شما شود:

یک اتاق بیش از حد پُر، می‌تواند باعث اضطراب شما شود. یک اتاق بیش از حد تاریک، می‌تواند باعث افسرگی یا ایجاد حس غم در شما شود. یک اتاق بیش از حد روشن، می‌تواند باعث تشویش شما شود. یک اتاق بیش از حد کوچک، می‌تواند احساس تنگی نفس و ضعف در شما ایجاد کند. سبک مینیمالیسم راهی است برای عبور از این سناریوهای ترسناک.

 

خداحافظی با گرد و غبار و آلرژن‌ها

یک لحظه تصور کنید همه چیز در منزل شما درهم ریخته و پر از گرد و غبار است. به گوشه و کنار خانه نگاه کنید. آیا میزها و قفسه‌های شما با خرت و پرت پر شده است؟ آیا لباس‌های شستنی شما در کف اتاق پخش است؟ آیا چندین بالش روی مبل یا تخت‌تان دارید؟ آیا روی هر کف اتاق فرشی پهن کرده‌اید؟

ما متوجه هستیم که شما تمام این وسایل دکوری را به این دلیل می‌خواهید که خانه‌تان احساس خوشامدی داشته باشد اما متأسفانه اثر معکوس دارد و باعث منزوی شدن خانه شما، پناه دادن به گرد و غبار و ایجاد آلرژی می‌شود. اگر به تصاویر فضای داخلی سبک مینیمالیسم نگاه کنید خبری از تعدد فرش، بالش یا چاقو نمی‌بینید، بلکه این خانه‌ها تمیز و خلوت هستند و هنوز هم حس خوبی در میزبان و میهمان ایجاد می‌کنند. سبک مینیمالیسم این است که شما باید تلاش کنید تا به یک محیط منزوی کم‌تری برسید.

اما به یاد داشته باشید، مهم است که برخی از وسایل خاطره‌انگیز مانند کتاب‌های مورد علاقه و عکس‌های خانوادگی که شما را خوشحال می‌کند را در اطراف‌تان نگه دارید، زیرا آنها به شما کمک می‌کنند تا احساسات خود را از دست ندهید. اگر خانه شما در سبک مینیمالیسم بیش از حد استریل باشد، ممکن است اثر متفاوتی داشته باشید و در واقع احساس خستگی و ناراحتی کنید.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی ماوریک چیست؟

 

سبک مینیمالیسم سادگی و تقارن

مغز ما اندام‌هایی جالب و در عین حال پیچیده است. ما هرگز نمی‌توانیم به طور کامل درک کنیم که چگونه مغز عمل می‌کند، اما مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه مغز به تقارن واکنش نشان می‌دهد و البته این واکنش مثبت است. مغز ما تقارن را دوست دارد!

معماری به سبک طراحی داخلی مینیمالیست
اتاق خواب به سبک مینیمالیسم

برای اثبات تعادل در فضای داخلی خود و اینکه چگونه می‌تواند احساس شما را احساس کند، دلیلی وجود دارد. خانه‌های سبک مینیمالیسم معمولا در طراحی ساده و متقارن هستند، در نتیجه وقتی به داخل خانه وارد می‌شوید به شما حس خوشایندی می‌دهد. شاید همه ما باید یک رویکرد دائمی مینیمالیستی را در طراحی خانه‌مان در نظر بگیریم؟

 

طراحی داخلی مینیمالیسم می‌تواند بر روحیه شما اثر بگذارد

اکثرا در طراحی داخلی مینیمالیسم یک انتخاب برای رنگ کردن دارد: روشن و ساده بودن آن.

خانه‌های مینیمالیست‌ها معمولا دارای پنجره‌های نسبتا بزرگ هستند که اجازه می‌دهد نور طبیعی اتاق را پر کند. رنگ‌های دیوارها معمولا کاملا خنثی هستند، با یک رگه‌ای از رنگ مدرن قرمز و یا رنگ‌های جسورانه‌ای که از در دیوارهای تاکیدی یا لوازم جانبی استفاده می‌شود. در سبک مینیمالیسم اتاق‌های ساده به مغزهای ما اجازه می‌دهند بدون اینکه چشم ما در بین رنگ‌های گیج‌کننده و خرت و پرت‌های بی‌مصرف بچرخد، اتاق را به طور کامل پردازش کند. اگر می‌خواهید رنگ‌های متنوعی را به خانه‌تان اضافه کنید، با افزودن هم‌خانواده‌های همان رنگ در اتاق، به صورت متعادل انجام دهید.

به عنوان مثال، کوسن‌های قرمز روی مبل خود را با گلدان‌های قرمز کنار شومینه سِت کنید و از قاب عکس‌های قرمز بر روی یک میز عسلی خود بهره بگیرید. همه این ظرافت‌ها و ایجاد تقارن در سبک مینیمالیسم ، شما را از خستگی یک اتاق خالی ساده فراری می‌دهد.

بخوانید ...
رنگ و نور مناسب برای طراحی داخلی