دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی
02
مه

دکوراسیون ایرانی تلفیقی از گذشته و امروز

دکوراسیون ایرانی

اگر به دنبال تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود هستید پیشنهاد می‌کنیم آن را به سبک دکوراسیون ایرانی انجام دهید.

دکوراسیون به سبک ایرانی
دکوراسیون به سبک ایرانی

این سبک اگر چه در گذشته بدلیل بهره بردن از صنایع دستی ایرانی بسیار خاص و متفاوت بوده است. اما با شرایط فعلی کمی تضاد دارد. به عقیده ما ترکیب گذشته و امروز ایران می‌تواند سبکی به روز و ایرانی را به خانه‌های شما بیاورد.

 

چیدمان به سبک ایرانی

جدا از سبک‌های امروزی که هر کدام جذابیت‌های خاص خودشان را دارند سبک ایرانی از پیشینه بالایی برخوردار است. چه بهتر که منزلمان را مطابق با فرهنگ خودمان طراحی کنیم.

وسایل سنتی ایرانی گرما بخش خانه شما
صنایع دستی ایرانی

در دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی، خصوصیات متفاوتی از سایر سبک‌ها وجود دارد. استفاده از شیشه‌های رنگی، نورپردازی‌های ویژه، طاق‌ها و قوس‌های طراحی شده با روش‌های مختلف از ویژگی‌های معماری ایرانی بوده است. امروزه به این نوع از دکوراسیون و طراحی فضا کمتر توجه می‌شود. معماری و دکوراسیون داخلی ایران ترکیبی از دکوراسیون مدرن، به همراه مایه‌ی اندکی از طراحی‌های ایرانی مانند فرش ایرانی می‌باشد. در این قسمت نمونه هایی از دکوراسیون مدرن با جزییات طراحی ایرانی آورده شده است.

 

دکوراسیون پذیرایی

زمانیکه بخواهید اتاق پذیرایی خود را به سبک ایرانی بچینید باید توجه داشته باشید که چه زیبایی خاصی می‌تواند داشته باشد. مانند طرح‌های زیر که انواع دکور را برای پذیرایی نشان می‌دهند.

دکوراسیون پذیرایی به سبک ایرانی
دکوراسیون پذیرایی به سبک ایرانی

دکوراسیون اتاق پذیرایی ایرانی تا حد بسیار زیادی به مبلمان و نوع فرش قرار گرفته در آن بستگی دارد. از آنجایی که بیشتر ما ایرانی‌ها از مبلمان استیل و کلاسیک در پذیرایی استفاده می‌کنیم باید به میزان فضای موجود توجه کنیم. در آپارتمان‌های امروزی دیگر فضای نشیمن و پذیرایی یکی شده و دیگر جایی برای استفاده از مبلمان حجیم و کلاسیک وجود ندارد. بهتر است تمرکزتان را روی انتخاب مبلی راحت، شیک و با حداکثر کارایی بگذارید تا بهترین چیدمان را در پذیرایی داشته باشید.

بخوانید ...
کابینت ممبران چیست؟ مزایا و معایب آن

از رنگ‌ ها استفاده کنید

شکل زیر یک روش مناسب و مطمئن برای چیدمان و طراحی پذیرایی را پیشنهاد می‌کند. اکثر ما ایرانی‌ها از رنگ‌های خنثی و محافظه کارانه در قسمت پذیرایی خود بهره می‌بریم. این خانه نیز همین روش را در پیش گرفته اما نگذاشته فضا یکنواخت، سرد و بی‌روح بنظر برسد.

استفاده از رنگ‌ها در پذیرایی
دکوراسیون پذیرایی خانه

با استفاده از کوسن‌ها، دکوری‌های رنگارنگ و همچنین دیوار رنگی به صورت تاکیدی، رنگ‌های تازه و پرانرژی وارد دکوراسیون پذیرایی خانه کنید. این کار کاملا خانه شما را از یکنواختی و سردی دکوراسیون‌های مرسوم ایرانی در خواهد آورد.

چیدمان مبلمان در پذیرایی

از مشکلات اصلی در دکوراسیون اتاق پذیرایی بخصوص در آپارتمان‌های کوچک، تمایل به قرار دادن مبلمان زیاد برای افزایش فضای نشستن است. بسیاری از ما بدون توجه کافی به فضایی که در اختیار داریم اقدام به خرید مبلمان برای پذیرایی خود می‌کنیم. پس از قرار دادن و چیدمان خانه متوجه می‌شویم که مبلمان خانه برای چنین فضای کوچکی مناسب نیستند. مبلمان استیل و کلاسیک حجیم بوده و فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌کنند. اگر پذیرایی کوچکی دارید سعی کنید مبلمان استیل و کلاسیک را کنار گذاشته و به مبلمان راحتی، مدرن و امروزی روی آورید.

چیدمان پذیرایی به سبک ایرانی با وسایل سنتی ایرانی
چیدمان ایرانی

اگر مبلمان پذیرایی خود را مدرن انتخاب می‌کنید سه انتخاب بسیار معقول و زیبا پیش رو دارید. اولین انتخاب استفاده از فرش‌های مدرن با اندکی رنگ‌های شاد است که دکوراسیون هماهنگ و در عین حال پر انرژی بوجود می‌آورد.

فرش رکن اساسی در دکوراسیون ایرانی

عامل مهم دیگر در کنار مبلمان، نوع رنگ دیوارها و همچنین فرش انتخابی است. این دو عامل نیز تقریبا شکلی ثابت در بیشتر خانه ها دارند. دیوارهایی که عمدتا به رنگ سفید و خنثی هستند. فرش هم از بین فرش‌های کلاسیک ماشینی که در بازار و تلویزیون هزاران طرح از آنها وجود دارد انتخاب می‌شود. اما این شیوه چیدمان در پذیرایی‌های امروزی دیگر جایی ندارد. روش دیگر پهن کردن فرش‌های کلاسیک بخصوص صنایع دستی ایرانی مانند فرش یا قالی دستباف است. ترکیب بسیار زیبای مبلمان مدرن و فرش کلاسیک که در قسمت پذیرایی خانه ایجاد می‌کند. استفاده از فرش‌های آنتیک انتخاب دیگری است که می‌توانید داشته باشید. این روش تا حدودی شبیه فرش‌های کلاسیک است اما گرما و جلوه بیشتری را نسبت به ظاهر کلاسیک بوجود می‌آورد.

بخوانید ...
کفپوش چوبی؛ معرفی انواع کفپوش چوبی

نقش بوفه در دکوراسیون ایرانی

بوفه یکی دیگر از وسایلی است که در بیشتر پذیرایی‌های منازل ایرانی وجود دارد، فارغ از اینکه فضای خانه چقدر کوچک باشد. بوفه جزء جدا نشدنی دکوراسیون ما ایرانی‌هاست. این مورد از لحاظی به زیبایی دکوراسیون کمک می‌کند. بوفه با به نمایش گذاشتن ظروف کریستالی و لوکس درخشش خاصی به فضای پذیرایی اضافه می‌کند.

تاثیر و نقش بوفه در پذیرایی خانه شما
نقش بوفه در پذیرایی خانه

حال اگر فضای کمی در اختیار دارید پیشنهاد می‌کنیم تا به جای بوفه از کنسول ساده یا چند عدد قفسه شناور مدرن و زیبا بهره ببرید. در شکل زیر پذیرایی‌هایی همراه با ظروف کریستالی و همچنین همراه با کنسول های ساده و کاربردی آورده شده‌اند.

استفاده از کنسول‌ها جایگزینی برای بوفه
کنسول در پذیرایی

حقیقت این است که ما ایرانی‌ها دوست داریم همه چیزمان را برای مهمانان فدا کنیم. در صورتی که مهمانان مدت زمانی خیلی کمی به خانه ما می‌آیند و باید بخاطر آنها راحتی خود را فدا کنیم.

چیدمان صنایع دستی ایرانی در پذیرایی
صنایع دستی ایرانی در پذیرایی

در شکل بالا بسنده کردن به مبلمانی ساده و کم حجم، هم فضای کافی برای رفت و آمد بوجود آورده است. این کار هم فضای کافی برای پذیرایی از مهمانان را فراهم کرده است.

تابلو و هنر استفاده از آن در دکوراسیون ایران

تابلو نیز نقش مهمی در دکوراسیون پذیرایی ایرانی ایفا می‌کند. تابلوهای پذیرایی عمدتا در زمینه موضوعات مذهبی، خطاطی، منظره یا عکس گل و گیاه انتخاب می‌شوند. گزینه‌ها در این زمینه تقریبا نامحدود هستند. تابلو یکی از معدود عناصری است که با هر سبک دکوراسیونی هماهنگ می‌شود.

نقش تابلوهای مدرن در پذیرایی
تابلوهای مدرن

مثلا از تابلو نقاشی مدرن می‌توانید در دکوراسیون‌های کلاسیک و سنتی نیز استفاده کنید. تابلوهای نقاشی هنری مدرن نیز گزینه ایده‌آلی برای اتاق پذیرایی هستند. در شکل بالا مدل‌های جالب و جدید تابلو مناسب اتاق پذیرایی ایرانی را مشاهده می‌فرمایید.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی اتاق خواب و نکاتی مهم آن