شومینه مدرن؛ معرفی24 مدل شومینه مدرن
23
ژوئن

شومینه مدرن؛ معرفی۲۴ مدل شومینه مدرن

شومینه مدرن

همانطور که میدانید در خانه های کوچک امروزی دیگر فضای کافی و بزرگ برای هر چیزی وجود ندارد. اما این دلیل بر حذف نیست بلکه باید بسته به فضا و سبک خانه هر چیزی را به نحوی درست در خانه قرار دهیم. شومینه مدرن در خانه نیاز به فضای نسبتا بزرگی دارد اما طراحی های مهندسین امروزی استفاده از فضا را به بهترین نحو ممکن ساخته است.

 

نکات مهم در انتخاب شومینه

یکی از محبوبترین ایده ها برای طراحی دکوراسیون نشیمن، طراحی شومینه میباشد. اما چه شومینه ایی را انتخاب کنیم. اگر دارای دکوراسیون کلاسیک هستید، قطعا یک شومینه کلاسیک که درای شکوه و زیبایی خاصی است میتواند به دکور شما شکوه و جذابیت ببخشد.

نکات مهم در انتخاب شومینه
نکات مهم در انتخاب شومینه

در این نوع شومینه بیشتر از سنگ های طبیعی و آجر نسوز استفاده میشود. اما اگر سبک دکور شما مدرن است، شما باید از انواع شومینه های مدرن استفاده کنید. متریال استفاده شده در شومینه های مدرن بیشتر سنگ های آنتیک، شیشه، چدن، مشعل های آماده و فریم های چوبی است.

 

انواع  شومینه مدرن

وقتی فصل تابستان با هوای گرم و روزهای پر حرارت خود به پایان برسد و از آن به بعد، روز به روز شاهد سرد شدن هوا خواهیم بود. اینجاست که جای خالی شومینه در فضای برخی از منازل حس میشود. اگر شما هم از کسانی هستید که میخواهید یک شومینه ی زیبا و متفاوت برای منزل خود تهیه کنید، پیشنهاد میکنم پیش از انتخاب، با مدل های متنوع آن ها آشنا شوید تا تصمیم بهتری در این رابطه بگیرید.

انواع  شومینه مدرن
انواع  شومینه مدرن

این روزها مدل های شومینه نیز مثل سبک های دکوراسیون، متنوع و متعدد شده اند. با وجود انواع مختلف و بی نظیری که این روزها ارائه شده اند، شاید بتوان گفت که شما با هر سلیقه ای در نهایت خواهید توانست مدل مورد نظر خود را پیدا کنید. انتخاب بهترین شومینه به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که یکی از آن ها سبک دکوراسیون منزل شماست. مورد دیگر هم عاملی مثل فضای در دسترس برای نصب و قابلیت های شومینه میباشد که هر کدام دارای اهمیت ویژه ای هستند. در این مطلب، شما را با انواع شومینه و ویژگی های هر یک آشنا خواهیم کرد. همراه خشت بنا باشید.

 

شومینه مدرن با سوخت چوب

این شومینه‌ها جزء اولین شومینه‌های ساخت دست بشر هستند.

شومینه مدرن با سوخت چوب
شومینه مدرن با سوخت چوب

شومینه‌های با سوخت چوب هم برای فضا‌های سرپوشیده و هم برای مکان‌های روباز مورد استفاده قرار‌ میگیرند. معمولاً با سنگ، آجرنسوز و فلز ساخته‌ میشوند.

 

شومینه مدرن بدون در

این شومینه‌ها معمولاً از آجر و سنگ ساخته‌ میشوند. دود ایجاد شده ناشی از سوخت چوب توسط یک دودکش به بیرون از خانه منتقل‌ میشود. شومینه‌های بدون در گرمای زیادی تولید‌ میکنند اما دود ناشی از سوختن چوب به داخل خانه‌ میآید که میتواند فضایی ناخوشایند را برای افراد ایجاد کند.

 

شومینه در دار

این مدل شومینه شامل یک تنه آجری، سنگی یا بتنی با درب فلزی دارای یک دریچه شیشه‌ای است. شومینه در دار گرمای کمتری نسبت به شومینه بدون در را وارد فضای خانه‌ میکند ولی کثیفی و آلودگی هوا در آن به ‌مراتب کمتر است. علاوه بر این، از طریق دریچه شیشه‌‌ای هم‌ میتوان آتش را مشاهده کرد.

 

شومینه مدرن گازی

شومینه مدرن گاز سوز یکی از انواع شومینه است که ممکن است هنگام استفاده، احساسی مشابه با شومینه چوبی ندهد، اما شومینه های گازسوز دوده ایجاد نمیکنند و حرارت بیشتری دارند. گرما و حرارت ایجاد شده توسط شومینه گازی با کم یا زیاد کردن مقدار گاز قابل کنترل است و هزینه گاز مصرفی نسبت به دیگر انرژی ها کمتر و اقتصادی است.

شومینه مدرن گازی
شومینه مدرن گازی

همچنین ساخت و نصب راحت، میتواند شومینه گازی را جایگزین شگفت انگیزی برای شومینه های سنتی چوب سوز قرار دهد. آنچه باید در استفاده از شومینه های گازی در نظر گرفته شود این است که در بیشتر موارد سوخت گاز شفاف است، اما هنوز هم خطر انتشار آلاینده ها وجود دارد. هرچند که برخی طراحان با طراحی مخزن هیزم دکوری سعی در دادن حس قدیمی آن به افراد بوده اند.

بخوانید ...
سبک کلاسیک قدیمی اما محبوب

 

شومینه های گازی دودکش دار

شومینه های گازی دودکش دار، برای فضاهای نسبتا بزرگ مناسب است چون برای اکثر آن ها باید فضایی را اختصاص دهید، و میتوانید با توجه به طرح و فرم دلخواه یکی از آن ها را برای فضای دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید.

مدل گازی دودکش دار
مدل گازی دودکش دار

اما حتما در نظر داشته باشید که در رابطه با نصب و نگه داری آن باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

 

شومینه مدرن گازی بدون دودکش

این نوع شومینه از نظر عملکرد به نوع دودکش دار شباهت دارد.

 گازی بدون دودکش
گازی بدون دودکش

شومینه بدون دودکش نصب راحت‌تر و هزینه کمتری دارد ولی انتشار گاز دی‌اکسید کربن، مونوکسید کربن و اکسید سولفور در فضاهای بسته موجب نارضایتی بسیاری از مصرف‌کنندگان شده است.

 

شومینه مدرن الکلی

یکی از جدیدترین انواع شومینه‌ها، شومینه الکی است. این نوع شومینه برخلاف انواع دیگر نیاز به دود کش ندارد و درهرجای خانه قابل استفاده است. سوخت اصلی این شومینه سوخت بیواتانول مایع و یک سوخت دوستدار محیط زیست است. عدم نیاز به دود کش سبب استفاده راحت از آن و خلاقیت بسیار بالا در طراحی آن است.

شومینه مدرن الکلی
شومینه مدرن الکلی

نصب و نگهداری آن بسیار آسان است و یک شومینه قابل حمل به حساب میآید. این شومینه مدرن نسبت به مدل‌های قبلی قدرت انتقال کمتری دارد و حتما باید در کنار دیگر وسایل گرمایشی از آن استفاده کرد. اما اگر به دنبال زیبایی و راحتی استفاده از یک شومینه هستید این مدل میتواند بسیار جذاب باشد.

 

شومینه استند

اگر قبلا فکر تعبیه ی شومینه را نکرده اید، هیچ اشکالی ندارد. شومینه های استند میتوانند در این رابطه، گزینه ی مناسبی باشند. شومینه ی استند به شومینه ای گفته میشود که بدون نیاز به تکیه گاه یا محفظه در دیوار، قادر است به تنهایی ایستاده و جدا از هر عنصر دیگری قرار بگیرد. این شومینه ها شکل کاملا مستقلی دارند و شما برای نصب آن ها هیچ احتیاجی به ایجاد حفره در دیوار یا دیگر قسمت ها نخواهید داشت. شومینه ی استند را میتوانید در هر قسمتی از فضا که میخواهید قرار دهید.

 

شومینه مدرن برقی

اگر به تمیزی فضا و محیط اهمیت بسیاری میدهید. شومینه برقی انتخاب مناسبی برای شما به نظر میرسد. زیرا این نوع شومینه مدرن با انرژی الکتریکی کار میکند و هیچ گونه آلایندگی تولید نمیکند. برای نصب این مدل شومینه نیاز به تعبیه مکان مجزا در هنگام ساخت نیست. زیرا به راحتی بر روی دیوار نصب و با وصل کردن آن به پریز روشن میشود. بهتر است در کنار این شومینه یک وسیلۀ گرمایشی دیگر نیز استفاده شود. زیرا قدرت گرمای آن‌ها نسبت به شومینه‌های گازی کمتر است.

شومینه مدرن برقی
شومینه مدرن برقی

شما میتوانید رنگ شومینه خود را با توجه به رنگ زمینه منزل خود انتخاب کنید. شومینه مدرن میتواند بر اساس خواسته، نیاز و سلیقه شما در سایزهای متفاوت طراحی شود. شما میتوانید با توجه به معماری منزل و همچنین بنابرسلیقه خود، میزان ارتفاع شومینه مدرن را مشخص کنید.

 

شومینه مدرن ژل سوز

شومینه های ژل سوز بسیار کمتر از شومینه های برقی و یا گازسوز رایج هستند، اما از مزایایی برخوردارند. اولین مزیت، سهولت در نصب آنهاست. تمام نیاز یک شومینه ژل سوز، پر شدن آن با سوخت ژل است. در واقع هیچ نیازی به هواکش، خطوط، لوله ها یا سیم های برق نیست. این شومینه ها به اندازه کافی قوی هستند که به راحتی قابل نصب بر روی دیوار باشند.

بخوانید ...
آشپزخانه های ال شکل و هر آنچه درباره آنها باید بدانید!
شومینه مدرن ژل سوز
شومینه مدرن ژل سوز

در شومینه های ژل سوز، شعله واقعی است. از طرف دیگر ترکیب نوع سوخت و شعله موجب خروجی گرمای کم میشود. در واقع نمیتوان به عنوان منبع اصلی حرارت به سوخت ژلی تکیه کرد. همچنین قوطی های سوخت ژلی مورد نیاز برای استفاده در شومینه ژل سوز میتواند گران باشد.

 

شومینه مدرن رومیزی

شومینه رومیزی در واقع متشکل است از یک محفظه گاز اتانول و شعله‌‌ای که در بالای محفظه‌ میسوزد. این شومینه بازدهی زیادی دارد و نیازی به نصب کردن یا دودکش ندارد.

شومینه مدرن رومیزی
شومینه مدرن رومیزی

از انواع کوچک آن‌ میتوان به جای شمع استفاده کرد ولی بو، دود و اسانس آزار دهنده شمع را ندارد. از نظر کارکرد و ساختار هم این شومینه از عایق‌کاری خوبی برخوردار است و باعث گرم شدن سطح زیرین آن‌ نمیشود.

 

شومینه الکتریکی

خصوصیت جالب و منحصر به فرد شومینه های الکتریکی این است که در هر مرحله از ساخت، قابل تعبیه هستند و حتی بعد از پایان ساخت نیز میتوانید آن ها را در فضا نصب کنید. این شومینه ها رنگ های مختلفی دارند و یکی از ویژگی های دیگری که آن ها را از انواع دیگر متمایز میکند، این است که دارای کنترل میباشند.

شومینه الکتریکی
شومینه الکتریکی

کنترل این شومینه ها به شما امکان میدهد تا درجه ی حرارت را تنظیم کنید. برخی از مدل های پیش رفته تر میتوانند به صورت خودکار درجه حرارت شان را تنظیم نموده و آن را در حالت ایده آل نگه دارند.

 

شومینه الکتریکی دیواری

در شومینه الکتریکی دیواری، لامپ و فن به کار برده شده است. گرمای ایجاد شده توسط فن به فضا منتقل‌ میشود و لامپ هم تصویری ساختگی از آتش‌ میسازد. این نوع شومینه نصب بسیار راحت و بدون پیچیدگی خاصی دارد و از جمله جدیدترین شومینه‌های مدرن دسته‌بندی‌ لحاظ میشود.

 

شومینه مدرن معلق

شومینه معلق از انواع شومینه مدرن است که با اتصال به سقف طبقه و یا دیوار ، بدون اینکه جلوی دید را بگیرد اتاق را گرم میکند و در هر قسمتی قابل نصب است.

شومینه مدرن معلق
شومینه مدرن معلق

شومینه معلق یا شومینه آویزان بیشتر با پوشش فولادی و به شکل گرد بکار میرود و فضای کمی را اشغال می کند. شومینه معلق به دلیل غیر منتظره بودن آن بسیار چشم نواز و آرامش بخش است.

 

شومینه الکتریکی پیش ساخته

این مدل شومینه الکتریکی را‌ میتوان درون محفظه شومینه‌های قدیمی یا همان شومینه‌های با سوخت چوب قرار داد.

شومینه الکتریکی پیش ساخته
شومینه الکتریکی پیش ساخته

شومینه الکتریکی پیش‌ساخته شکل ظاهری کلاسیک و مدرن دارد ولی در هر صورت از نظر کارایی و عملکرد یک شومینه مدرن محسوب‌ میشود.

 

شومینه توکار

در شومینه توکار، یک شومینه جدید در داخل شومینه سنتی از پیش ساخته شده قرار میگیرد و موجب بهره برداری بیشتر و ارتقای آن میشود. با بکار بردن شومینه برقی، گازی، ژل سوز و یا الکلی در داخل شومینه چوبی سنتی که دارای دهانه بازی است.

شومینه توکار
شومینه توکار

میتوان یک شومینه چوبی با نیاز به نگهداری زیاد را به یک شومینه کم مصرف با نگهداری کم تبدیل کرد. در واقع شومینه توکار، تلفیقی از شومینه سبک سنتی و مدرن است.

 

شومینه الکتریکی به همراه میز تلوزیون

این نوع از شومینه که بسیار خاص است در واقع ترکیبی از سیستم گرمایشی و سیستم صوتی و تصویری است. این نوع شومینه مناسب فضاهای با متراژ پایین است و راه‌اندازی نیازمند تخصص خاصی نیست.

 

شومینه مدرن پیش ساخته

این نوع شومینه از دو لایه استیل با یک لایه پشم سنگ در میان آن ساخته شده است. عایق‌کاری باعث‌ میشود گرما به دیوارها و بیرون منتقل نشود. این نوع شومینه دود و آلودگی ندارد و از طرفی هم نصب راحتی دارد و تقریباً در هر دیواری قابلیت نصب دارد.

بخوانید ...
خانه جادویی؛ شعبده‌ بازی در دکوراسیون داخلی
شومینه مدرن پیش ساخته
شومینه مدرن پیش ساخته

همچنین نیازی به دودکش ندارد چون تنها مواد خروجی از سوخت اتانول گرما، دی‌اکسید کربن و آب است.

 

شومینه دیواری

انواع شومینه دیواری امکان نصب داخل یا روی دیوار و تأمین هر سه نیاز گرمادهی، زیباسازی فضا و استفاده بهتر از آن را دارند، بنابراین برای خانه ها و آپارتمان های کوچک گزینه نصب مناسبی از انواع شومینه هستند. شومینه های دیواری از چدن یا فولاد ساخته شده اند. نمونه های نصب شده بر روی دیوار آن ها میتوانند بسته به نیاز از اتاقی به اتاق دیگر منتقل شوند.

شومینه دیواری
شومینه دیواری

شومینه های دیواری در شکل ها، سبک ها و اندازه های متفاوتی بکار میروند. این ویژگی باعث میشود در بسیاری از موارد، شومینه دیواری را به عنوان نقطه کانونی برای ایجاد یک کانون جذاب در اتاق استفاده کنند. شومینه های نصب شده در دیوار بسته به سوخت مورد استفاده به دو نوع تقسیم میشوند؛ متصل به دودکش و غیر متصل. شومینه های دیواری که دارای محفظه باز آتش و دودکش هستند به دلیل بهبود بهره وری سوخت و خروج کمتر گرما و ایجاد یک شومینه کانونی، از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

 

شومینه برقی

این شومینه ها نیاز به پیش بینی فضایی ندارند و در هر زمان و هر فضایی میتوانید از آن استفاده کنید. حتی پس از اتمام ساخت ساختمان، اما این شومینه ها نسبت به همتای دیگر خود مقرون به صرفه نیستند اما در عوض نیاز به نصب دود کش و پاک سازی و … را ندارد.

مدل برقی
مدل برقی

برخی از این شومینه ها قابلیت تزیینی و دکوری را نیز با خود به همراه دارند به نحوی که میتوانید در تمام فصول از تصویر شعله بدون گرمای آن استفاده کنید و حتی قابلیت تنظیم (کم یا زیاد شدن) نمایش شعله ی آتش را توسط ریموت کنترل دارند و میتوانید از جذابیت نور آتش در هر فصلی در فضای داخلی خود بهره ببرید.

 

شومینه مدرن دو طرفه

یکی از جذاب ترین ایده ها در به کارگیری شومینه، مدل دوطرفه ی آن است که ویژگی جالبش باعث میشود شما برای انتخاب آن وسوسه شوید. شومینه های دوطرفه، انواعی از شومینه هستند که در پارتیشن ها یا همان دیوارهای جدا کننده نصب میشوند ودر نتیجه، از هر دو طرف قابل دیدن هستند.

مدل دو طرفه
مدل دو طرفه

با قرار دادن این شومینه در دیوار جدا کننده ای که بین دو فضا قرار دارد، در هر طرف دیوار که قرار بگیرید، شومینه را خواهید دید. خصوصیات منحصر به فرد این شومینه ها را میتوان یک نوع انقلاب در دکوراسیون داخلی به شمار آورد که میتواند فضای داخلی منزل شما را با زیبایی خود تحت تاثیر قرار دهد.

 

شومینه شیشه ای

این نوع شومینه بجای درباز بودن ، محصور میباشد. شومینه شیشه ای دارای یک پنل شیشه ای است که باعث زیبایی بیشتر فضا شده و به افراد امکان لذت بردن در حین تماشای آن را میدهد. در شومینه شیشه ای محصور، گرمای کمتری از طریق دودکش به بیرون میرود و این امر موجب گرم تر شدن محیط داخل میشود.

 

شومینه طاقچه دار

طاقچه شومینه یک چارچوب تزئینی است که اغلب در اطراف یک شومینه یافت میشود. با وجود اینکه یک شومینه لزومی به داشتن طاقچه ندارد، اما شومینه های ایستاده و همچنین شومینه های دیواری اغلب از طاقچه شومینه استفاده میکنند. شومینه های دارای طاقچه، نوعی شبیه سازی شومینه های هیزمی میباشند.

مدل طاقچه دار
مدل طاقچه دار

اما مانند شومینه های هیزمی الزامی به داشتند تهویه و یا دودکش ندارند. طاقچه شومینه علاوه بر اینکه میتواند برای دکوراسیون و قرار گیری وسایل تزئینی به کار رود، ترکیبی از ظرافت شومینه مدرن و شومینه سنتی را ارائه میدهد.