نکات مهم انتخاب لوستر برای دکوراسیون خانه
25
آگوست

نکات مهم انتخاب لوستر برای دکوراسیون خانه

انتخاب لوستر

یکی از ملاک های مهم در زیبایی دکوراسیون منزل بعد از خرید خانه، نور و روشنایی آن است. اما نکته مهم دیگر انتخاب مناسب ترین منبع نور برای خانه است. منابعی مانند لوستر که نه تنها خانه را زیبا تر می‌کند بلکه روشنایی زیادی نیز دارند. در این مطلب از خشت بنا قصد داریم در مورد نکات مهم انتخاب لوستر برای زیباتر شدن دکوراسیون خانه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

نقش لوستر در خانه شما

در خانه های امروزه با در نظرگرفتن افزایش هزینه های برق اغلب مشاهده می‌کنیم که لوستر به عنوان روشنایی اصلی استفاده نمی‌شود و مهتابی ها و روشنایی های موضعی دیگر منبع نور اصلی هستند به این صورت که لوستر نقش وسیله تزئینی و یا نقش نور کمکی در زمان میهمانی ها را دارد.

نقش لوستر در خانه شما
نقش لوستر در خانه شما

اگر شما نیز اینگونه عمل می‌کنید در وهله اول میزان روشنایی و تعداد لامپ لوستر خیلی پر اهمیت نخواهد بود، ولی اگر لوستر تنها منبع روشنایی منزل شماست، میزان نوردهی آن با توجه به فضای مورد نظر جزو ارکان اصلی خرید محسوب می‌شود.

 

نکات مهم انتخاب لوستر

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نمی‌دانید چه نوع لوستری مناسب چه فضایی است و در انتخاب یک لوستر مناسب دچار مشکل شده اید با ما همراه باشید.

 

۱- متناسب با سبک دکوراسیون

لوستر، وسیله ای تزیینی است که باید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی انتخاب شود. سبک دکوراسیون ممکن است دکوراسیون مدرن، سنتی یا سلطنتی باشد. هر یک از این سبک ها دارای ویژگی های مشخصی هستند که باعث تمایز هر کدام می‌شود. برای سبک دکوراسیون سلطنتی، لوسترهای کریستالی مناسب هستند و با انعکاس نور بر روی کریستال ها نمای خانه را مجلل تر و با شکوه تر نشان می‌دهند.

بخوانید ...
محاسبه عدد کوا در فنگ شویی و استفاده در
متناسب با سبک دکوراسیون
متناسب با سبک دکوراسیون

اگر سبک دکوراسیون سنتی است، پیشنهاد ما لوسترهای برنجی، برنزی و یا نقره ای است. برای خانه های مدرن هم لوستر های ساده با لامپ هایی با نور متوسط مناسب تر است. این لوستر ها متفاوت با لوستر های سلطنتی است و برای هماهنگی با سبک مدرن استفاده می‌شوند.

 

۲- سبک لوستر؛ از نکات مهم انتخاب لوستر

هنگام انتخاب لوستر سبک دکوراسیون ‌خانه خود را در نظر بگیرید. لوسترهای کوچک که غالبا روشنایی کمتری دارند و در ترکیب ‌آنها فلز یا چوب به کار رفته مناسب خانه‌های مدرن هستند.

سبک لوستر
سبک لوستر

در مقابل لوسترهای بزرگ، کلاسیک و پرنور که معمولا بلوری و کریستال هستند، هماهنگی بیشتری با دکوراسیون و سبک چیدمان خانه‌های سنتی دارند. به یاد داشته باشید هماهنگی آباژورها با نوع لوستر هم در زیبایی فضای‌ خانه شما خیلی موثر است.

 

۳-انتخاب رنگ متناسب لوستر با دکوراسیون داخلی

مهم است که رنگ لوستر هماهنگ با رنگ دیگر اجزای دکوراسیون داخلی باشد. لوستر از جمله ابزار دکوراتیوی است که به سرعت و دائما قابل تعویض نیست. بنابراین پیشنهاد می‌شود رنگی انتخاب کنید که با گذشت زمان از زیبایی دکوراسیون خانه شما نکاهد و در عین حال همیشه جذابیت خود را حفظ کند. سعی کنید رنگی انتخاب کنید که همیشه شیک و جدید باشد و اصطلاحا از مد نیفتد و با چند نوع دکوراسیون قابل ست شدن باشد.

انتخاب رنگ مناسب
انتخاب رنگ مناسب

علاوه بر رنگ لوستر، رنگ چراغ ها و نحوه نورپردازی هم اهمیت فراوانی دارد. بهتر است از چراغ های آفتابی و مهتابی با رنگ های گوناگون استفاده کنید و ترکیبی از آن ها را در دکوراسیون به کار بگیرید.

بخوانید ...
بک اسپلش آشپزخانه ؛ انتخاب سخت اما کم‌هزینه

 

۴- ارتفاع سقف برای نصب؛ از دیگر نکات مهم انتخاب لوستر

توجه به ارتفاع و بلندای سقف هنگام انتخاب لوستر خیلی مهم است. اگر سقف پذیرایی ‌شما بلند است، لوسترهای آویزدار و چند طبقه انتخاب خوبی است و اگر سقف کم ‌ارتفاعی دارید، پیشنهاد ما به شما خرید لوستر سقفی است که هم کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود و هم اینکه مزاحمت برای اهالی خانه ایجاد نکرده و تبدیل به یک مانع نشود.

ارتفاع سقف برای نصب لوستر
ارتفاع سقف برای نصب لوستر

در ضمن زیبایی آن تحت‌ تاثیر فضای کم ‌ارتفاع قرار نگیرد. در این میان کمک گرفتن از دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با لوستر در خانه‌‌های با سقف کوتاه روش بسیار خوبی برای تنظیم نور فضاست.

 

۵- اندازه لوستر یکی دیگر از نکات مهم انتخاب لوستر

بزرگی و کوچکی لوستر انتخابی‌ شما کاملاً بستگی به فضای مورد نظر شما دارد. در فضاهای بزرگ دست شما برای تعیین اندازه لوستر باز است و در عوض برای فضاهای کوچک باید لوسترتان شاخه‌ها و چراغ‌های کمتری داشته باشد.

اندازه لوستر
اندازه لوستر

چون اگر نور و روشنایی‌تان زیاد باشد، مجبور می‌شوید بعضی از لامپ‌ها را باز یا خاموش کنید که این کار جلوه زشت و نازیبایی به آن می‌بخشد.

 

۶- نورپردازی ثانویه از نکات مهم انتخاب لوستر

اغلب فضاها علاوه بر لوستر دارای منابع نورزای دیگری همچون آباژور، چراغ‌های دیوارکوب و در معماری امروزی هالوژن‌های واقع در سقف‌های کاذب یا اصلی هستند که آنها نیز نقش نورپردازی محیط را برعهده دارند، لذا در چنین شرایطی پیش از هرگونه اقدام برای انتخاب لوستر و احیاناً دیوارکوب‌های آن بقیه منابع نورزای موجود و حتی‌الامکان کاربرد منابع نورزای دیگر را در نظر بگیرید.

بخوانید ...
دکوراسیون به سبک اروپایی را بیشتر بشناسیم
نورپردازی ثانویه از نکات مهم انتخاب لوستر
نورپردازی ثانویه از نکات مهم انتخاب لوستر

هرچه در فضا از منابع نورزای متعددی استفاده شود، هم زیباتر خواهد بود و هم کاربردهای گوناگونی را می‌توان از آن فضا دریافت کرد به شرط آن که انتخابی مناسب و صحیح انجام پذیرد.

 

۷- توجه به لامپ های لوستر

انتخاب رنگ لامپ و نورپردازی فضا هم در زیباسازی محیط خیلی مهم است. حتما از لامپ‌های آفتابی و مهتابی در کنار هم برای نورپردازی استفاده کنید تا هم نور یک‌ رنگ لوستر چشم‌ تان را ناراحت نکند و هم رنگ دکوراسیون منزل شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

 

سخن پایانی

و در پایان در نظر داشته باشید که انتخاب اجزای دکوراسیون یک موضوع کاملا سلیقه ای است و ممکن است هر کدام از ما نظر متفاوتی داشته باشیم. نکاتی که گفته شد، کلیات و اصول انتخاب لوستر متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی بود. در نهایت این شما هستید که باید تشخیص دهید در فضای داخلی شما، چه المان هایی مناسب تر است و چگونه محیطی زیبا تر خواهید داشت.