رنگ های روشن در دکوراسیون؛ نکات مهم استفاده از رنگ های روشن
27
ژوئن

رنگ های روشن در دکوراسیون داخلی؛ نکات مهم استفاده از رنگ های روشن

خانه هایی به رنگ روشن

دکوراسیون خانه با رنگ های روشن سرشار از انرژی است و بدون استثنا هر بیننده در نگاه اول عاشق آن خواهد شد. باید صادقانه بگوییم که تزئین یک اتاق به رنگ سفید و پر از نور کار بسیار سخت و دشواری است. کمبود رنگ روی دیوار یک بوم خالی را برای استفاده از اشیا چشمگیر، جزئیات و عناصر تزئینی و به منظور ایجاد محیطی که سبک طراحی مورد علاقه شما را کاملا به دیگران منتقل کند، فراهم میکند.

خانه هایی به رنگ روشن
خانه هایی به رنگ روشن

اگر مبتدیان یک فضای داخلی تمام رنگ سفید و درجه یک را ترجیح میدهند حتما باید یک دیوار تاکیدی را در خانه خود در نظر بگیرند.در حقیقت یکی از مزایای بسیار مهم دکوراسیون های روشن، قابلیت اضافه کردن تقریبا تمامی رنگ ها به صورت تاکیدی است. دیوار تاکیدی دیواری است که طراحی آن از طراحی‎های سایر دیوارهای اتاق متفاوت میباشد.

 

تاثیر رنگ های روشن در دکوراسیون

وجود رنگ های خنثی مانند خاکستری، سفید و رنگ چوب طبیعی در قسمت کفپوش و کابینت های آشپزخانه به رنگ های خانه اجازه می‌دهد تا با انرژی بیشتری خودنمایی کنند. شما میتوانید با استفاده از رنگ ها و تکنیک های درست منظره های خارق العاده ای را ایجاد کنید و همچنین میتوانید یک اتاق زشت را با هزینه اندک تغییر دهید.

تاثیر رنگ های روشن در دکوراسیون
تاثیر رنگ های روشن در دکوراسیون

به همین ترتیب، یک رنگ تاکیدی قوی، اما مکمل میتواند در فضای سفید و روشن خانه شما شگفتی ساز باشد. تا وقتی به خانه های مینیمالیستی میپردازیم، به یک پایان و ظاهر متعادل و پر جنب و جوش دست یابیم.

 

بکار بردن رنگ های روشن در دکوراسیون منزل

کوچک بودن یا بزرگ بودن فضا با رنگ‌های روشن جلوه بیشتری به خود میگیرد. به ویژه برای منازل و فضاها کوچک استفاده از رنگ‌های روشن میتواند به بزرگ شدن فضا و در عین حال زیبایی آن تاثیر به سزایی داشته باشد. یکی از برجسته‌ترین مزیت‌هایی که دکوراسیون با رنگ‌های روشن دارد این است که طیف وسیعی از رنگ‌ها را میتوان به زیبایی کنار هم آورد. رنگی که برای زمینه استفاده میشود اغلب نقشی خنثی خواهد داشت که همانند یک بوم نقاشی یکنواخت است و میتوان نقشی عالی از ابزارها، دکوری‌ها و المان‌های مختلف را روی آن اجرا کرد. در ادامه نکات بسیار کاربردی، برای داشتن منحصر به فردترین چیدمان با رنگ های روشن در دکوراسیون را برایتان ارائه خواهیم کرد. با خشت بنا همراه باشید.

بخوانید ...
چیدمان آشپزخانه و نکات کاربردی در آن
زمینه خنثی رمز داشتن یک ترکیب رنگ فوق العاده است
زمینه خنثی رمز داشتن یک ترکیب رنگ فوق العاده است

انتخاب یک رنگ خنثی برای زمینه قدم اول داشتن یک ترکیب رنگ روشن اما منحصر به فرد است. تفاوتی ندارد این رنگ خنثی را با چه متریالی ایجاد کنید، رنگ، کاغذ دیواری، دیوارپوش، کفپوش، لمینیت و .. راه های ایجاد یک زمینه خنثی هستند.

البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که قرار نیست همه دیوار ها و کف را خنثی کنیم بلکه بخشی از کف و دیوار ها را به عنوان زمینه کار در نظر میگیریم. این کار از افراط و تفریط در فضا جلوگیری میکند و فضایی متمایز و فوق العاده ایجاد میکند. البته که نقش سلیقه در انتخاب رنگ را نباید دست کم گرفت، بعضی افراد ترجیح میدهند از رنگ های هم طیف و خنثی استفاده کنند و برخی عاشق هیجان رنگ های متضاد هستند. این موضوع کاملا شخصی است و هیچ منافاتی با استفاده از رنگ های روشن ندارد.

 

رنگ های روشن مدرن در دکوراسیون

ایده جالبی که امروزه کاربرد بسیاری دارد، استفاده از رنگ‌های طلایی و نقره‌ای برای فضا است. به کار بردن این دو رنگ در دکور میتواند به مدرن شدن و شکیل شدن آن منجر شود. اما باید دقت کنید تا در این زمینه حد اعتدال را نگه دارید.

رنگ های روشن مدرن در دکوراسیون
رنگ های روشن مدرن در دکوراسیون

زیرا گاهی سبب از بین بردن زیبایی و بد شکل شدن دکوراسیون میشود. حتما نباید زمینه فضا از رنگهای روشن در دکوراسیون به کار گرفته شود. گاهی فرصت چندانی برای تغییر رنگ دیوارها و کفپوش نیست. بهترین راه تهیه مبلمان، فرش، لوستر و دکوری‌های مختلف با رنگ‌های شاد است.

 

بخوانید ...
کفپوش خانه ارمغان زیبایی خانه شما

تئوری تضاد

این تئوری از جایی مطرح شد که طراحان دکوراسیون داخلی به تلفیق رنگ های متضاد روی آوردند. پیش از آن رنگ های استفاده شده در فضای داخلی طیف مشخصی از رنگ از تیره تا روشن بود اما رفته رفته ترکیب رنگ های متضاد طرفداران خودش را پیدا کرد و نهایتا به عنوان یک تئوری شکل گرفت.

 

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

برای اینکه ترکیب رنگی جذابی داشته باشید، تنوعی از رنگ‌ها را در اختیار دارید. فقط باید بدانید کدام رنگ‌ها در کنار هم جلوه بیشتری را خواهند داشت. در اینجا هدف فقط نباید رنگارنگ شدن و به کارگیری رنگ‌های مختلف باشد.

ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل 
ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

باید به نکات مهمی برای انتخاب رنگ‌ها دقت کنید. توجه به اینکه فضا زیاد شلوغ نشود نکته خیلی مهمی است.

 

وسایل و المانهای رنگی

حتما نباید زمینه فضا از رنگ های روشن در دکوراسیون به کار گرفته شود. گاهی فرصت چندانی برای تغییر رنگ دیوارها و کفپوش نیست. بهترین راه تهیه مبلمان، فرش، لوستر و دکوری‌های مختلف با رنگ‌های شاد است.

 

ترکیب رنگ روشن در چیدمان

رنگ مناسب برای فضا را پیدا کنید؛ رنگی که میخواهید قالب بر فضا باشد. برای این کار اعتماد به نفس داشته باشید تمام جوانب را در نظر بگیرید. البته جنبه کاربری نیز در این امر میتواند بسیار مهم باشد. مثلا برای اتاق خواب میخواهید رنگ مناسب انتخاب کنید یا برای پذیرایی، اتاق نشیمن یا حتی فضای اداری و تجاری، بهتر است طبق نیاز این انتخاب را داشته باشید.

ترکیب رنگ روشن در چیدمان
ترکیب رنگ روشن در چیدمان

برای این منظور علاوه بر اینکه میتوانید از طراحان در این زمینه کمک بگیرید، میتوانید با دیدن نمونه‌های مختلف و در نظر داشتن فضای موجود بهترین انتخاب را داشته باشید. برای فضاهای کوچک بهتر است رنگی را انتخاب کنید که روشنتر است و ابزاری و دکوری‌هایی که در آن به کار میبرید بهتر است از دو نهایتا سه رنگ ترکیب شده باشد.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی ۲۰۱۹ با بهترین ایده ها

 

خاصیت مهم برای انتخاب رنگ های روشن در دکوراسیون

سه اصل مهم برای انتخاب رنگ وجود دارد که باید به آن توجه کنیم، اصل اول: مکمل بودن، اصل دوم: خنثی بودن، اصل سوم: متشابه بودن.

خاصیت مهم برای انتخاب رنگ های روشن در دکوراسیون
خاصیت مهم برای انتخاب رنگ های روشن در دکوراسیون

با استفاده از این سه اصل میتوانید تلفیق رنگی کاربردی و حرفه ای را در پیش بگیرید تا علاوه بر جذابیت پس از مدتی موجب دلزدگیتان نشود. انتخاب مبل، پرده ها، فرش و بسیاری از اکسسوری ‌ها در گرو این سه اصل مهم است.