پذیرایی جذاب؛۲۰ نکته مهم و کاربردی
25
جولای

پذیرایی جذاب؛ ۱۹ نکته مهم و کاربردی برای داشتن نشیمن شیک

نکات مهم برای داشتن پذیرایی جذاب و شیک

هال و پذیرایی جذاب و شیک به عنوان فضای عمومی منزل و احتمالا بزرگترین فضای معماری خانه، نقش بسیار مهمی در نشان دادن سبک زندگی صاحب خانه دارند، بنابراین باید توجه ویژه ای به طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی داشته باشید.

نکات مهم برای داشتن پذیرایی جذاب و شیک
نکات مهم برای داشتن پذیرایی جذاب و شیک

برای شروع طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی منزل خود در ادامه مطلب از خشت بنا با ما همراه باشید.

 

۱- ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون پذیرایی جذاب

اولین نکته ایی که در طراحی دکوراسیون پذیرایی باید به آن توجه کرد، ایجاد نقطه کانونی در سالن پذیرایی است. یکی المان های سالن پذیرایی را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کرده و بقیه اجزای دکوراسیون را بر مبنای آن چیدمان کنید.

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون پذیرایی جذاب
ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون پذیرایی جذاب

نقطه کانونی می تواند پرده سالن پذیرایی، فرش، شومینه، مبل، لوستر یا یک سمت از دیوار سالن پذیرایی با طراحی خاص باشد.

 

۲- نشیمن و پذیرایی را شلوغ نکنید

شکوه در سادگی است. البته سادگی به این معنی نیست که در هر اتاق فقط یک صندلی یا یک میز بگذارید، بلکه باید طراحی دکوراسیون پذیرایی به ‌خوبی تحلیل‌شده باشد تا کمترین به ‌هم ‌ریختگی را ایجاد کند.

 

۳- استفاده از رنگ های خنثی برای پذیرایی جذاب

هرچند سادگی مبنای کار است. اما نباید از رنگ ‌ها غافل شد. اصل مهم این است که رنگ‌ های خنثی بر پایه‌ی سیاه، سفید و در نهایت بژ را به ‌کار بگیریم.

استفاده از رنگ های خنثی برای پذیرایی جذاب
استفاده از رنگ های خنثی برای پذیرایی جذاب

این اصل در مورد دیوارها و مبلمان هم صادق است و نقش مهمی در جلب توجه آدم ‌ها دارد.

 

۴- داشتن دکوراسیون زیبا برای پذیرایی جذاب

یکی دیگر از نکات دیزاین اتاق پذیرایی برای داشتن دکوراسیونی زیبا، تزئین دیوار های آن است. می توان دیوارهای اتاق نشیمن را با عکس های خانوادگی، تابلوها و آثار هنری، کاغذ دیواری سه بعدی و پوستری با طرح های خاص و فانتزی، نقاشی های متفاوت تزئین کرد.

داشتن دکوراسیون زیبا
داشتن دکوراسیون زیبا

بدین ترتیب فضای اتاق نشیمن سرد و یکنواخت نخواهد شد.

 

۵- هماهنگی دیوار و سقف پذیرایی

از گذشته ‌های دور، یکی از مهم ‌ترین تزیین ‌ها در دکوراسیون هال و پذیرایی، گچ‌ بری سقف بوده است؛ بنابراین طراحان بسته به عمومیت استفاده از فضا، تزئین بیشتری را برای سقف ‌های هال و پذیرایی در نظر می‌گیرند.

هماهنگی دیوار و سقف پذیرایی
هماهنگی دیوار و سقف پذیرایی

پس عجیب نیست که سایر عناصر موجود در فضا نیز به گونه‌ای انتخاب شوند که این تزئین بیشتر به چشم بیاید. برای این کار می‌توانید از دیوارپوش‌ ها یا لوازمی استفاده کنید که در هماهنگی با سبک داخلی دلخواه‌تان برای منزل، تزئینات ظریف سقف را نیز برجسته سازند.

بخوانید ...
مزایای نمای کامپوزیت چیست؟

 

۶- چیدمان مبلمان برای خلق پذیرایی جذاب

چیدمان مبلمان یکی دیگر از مواردی است که در طراحی و دکوراسیون اتاق پذیرایی باید مورد توجه قرار گیرد. در هنگام چیدمان مبلمان در اتاق پذیرایی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای نشستن افراد باید مکان های مناسب در نظر گرفته شود تا حس صمیمیت بیشتری در فضای اتاق پذیرایی منزل شما ایجاد گردد.

چیدمان مبلمان برای خلق پذیرایی جذاب
چیدمان مبلمان برای خلق پذیرایی جذاب

از طریق تقسیم مناطق اتاق پذیرایی به صورت صحیح و تعیین کردن مکان های مجزا و مرتبط به یکدیگر می توانید کاری کنید تا تمامی مناطق اتاق پذیرایی و همچنین مسیرهای ارتباطی به راحتی در دسترس باشند، با رعایت این نکات است که می توانید از اتاق پذیرایی منزل خود نهایت استفاده را ببرید. به همین دلیل است که چیدمان مبل ها و فاصله آن ها از یکدیگر باید به گونه ای انتخاب شود که ارتباط موجود بین اجزا قطع نشود.

 

۷- فراموش نکردن سادگی کف پذیرایی

زمین و کف ساختمان هم نقش مهمی در زیبایی محیط دارد. مانند دیوارها، کف هم باید ساده و خنثی باشد؛ این‌ گونه عناصر مهم دیگر مانند مبلمان، کارهای هنری و مانند آن بیشتر به چشم می‌آیند. درصورت استفاده از فرش، طرحی ساده با رنگ‌هایی مشابه کف انتخاب کنید.

 

۸- نور پردازی مناسب برای داشتن پذیرایی جذاب

نورپردازی در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی باید در جهت ایجاد آرامش و راحتی افراد صورت بگیرد؛ بنابراین باید محل قرار گرفتن چراغ‌ها و میزان نور آن‌ها به درستی انتخاب شود.

نور پردازی مناسب
نور پردازی مناسب

برای مثال برای داشتن هال و پذیرایی آرامش‌بخش، چراغ‌های رومیزی و دیواری، و همچنین لوستر‌ها را طوری انتخاب کنید که مبل‌های راحت‌تر را روشن کنند. قرار گرفتن در چنین فضایی افراد را ترغیب به نشستن و استراحت می‌کند.

 

۹- انتخاب فرش مناسب و نحوه پهن کردن آن

کفپوش های ساده بهترین گزینه برای پذیرایی و نشیمن به سبک مدرن هستند. ولی از فرش هایی با طرح های مدرن و شیک نیز برای پوشاندن کف اتاق پذیرایی می توان استفاده کرد.

انتخاب فرش مناسب
انتخاب فرش مناسب

اکثر این فرش ها یا بدون طرح هستند و یا طرح هایی هندسی دارند. اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست. باید بدانید فرشی که می خرید را کجا و چگونه پهن کنید.

 

۱۰- فراهم کردن روزنه ورود نور طبیعی به پذیرایی

امروزه لامپ ها و چراغ ها در انواع رنگ ها و شکل ها به صورت گسترده در بازار یافت می شوند؛ اما نکته لازم به ذکر در این مورد این است که چراغ ها نمی توانند جایگزین نور طبیعی که از طریق پنجره وارد خانه می شوند، شوند.

بخوانید ...
تاثیر درب در دکوراسیون داخلی و نقش آن در طراحی خانه
فراهم کردن روزنه ورود نور طبیعی به پذیرایی
فراهم کردن روزنه ورود نور طبیعی به پذیرایی

نور در حقیقت انتقال دهنده گرما می باشد. اما در برخی موارد نیز می تواند میزان اهمیت اجسام را برای شما تعیین نماید. در صورت امکان توصیه می کنیم قسمت های نورگیر خانه را افزایش دهید و برای مهمانان خود محیط مناسب فراهم آورید.

 

۱۱- تاثیر انتخاب بوفه یا ویترین در خلق  پذیرایی جذاب

بوفه و یا ویترین نیز در دیزاین بیشتر پذیرایی های خانه های ایرانی در نظر گرفته می شود. زیرا ظروف لوکس و شیک درخشش و زیبایی خاصی به فضای سالن پذیرایی می بخشند. اما امروزه استفاده از کنسول، بوفه و یا قفسه های مدرن و شناور جای بوفه ها را گرفته اند.

 

۱۲- پرده مناسب برای داشتن پذیرایی جذاب

پرده‌ها همیشه یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی هستند، اما انتخاب درست آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر زیبایی محیط داشته باشد.

پرده مناسب برای داشتن پذیرایی جذاب
پرده مناسب برای داشتن پذیرایی جذاب

ترکیب رنگ و سایه‌ها که با استفاده از پارچه‌های مختلف پرده‌ای در پذیرایی ایجاد می‌شود، به فضا روح می‌بخشد. استفاده از قسمت‌های متحرک در پرده‌ها نیز برای استفاده از نور طبیعی در طول روز نیز یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

 

۱۳- دیوارها را هنرمندانه بیارایید

دکوراسیون نقش مهمی در جلوه‌ی اتاق نشیمن یا پذیرایی دارد. اما به ‌شرطی که بدانید چه باید بکنید. می‌توانید دیوارها را با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار، پوسترهایی در قاب‌های پلاستیکی یا تابلوهای نقاشی‌ و خطاطی به‌شکلی تزئین کنید که برآیندی از شخصیت‌تان باشد.

دیوارها را هنرمندانه بیارایید
دیوارها را هنرمندانه بیارایید

همچنین به‌ جای تابلوهای نقاشی می‌توانید بخشی از دیوارها را خودتان رنگ بزنید یا با پوشش‌های جذاب بپوشانید. هنگام آراستن دیوارها فراموش نکنید که آنچه انتخاب می‌کنید باید نشانه‌ی شخصیت‌تان باشد و برای‌تان معنای خاصی داشته باشد.

 

۱۴- پر نکردن اتاق پذیرایی با جزییات کوچک

یکی دیگر از نکات دکوراسیون اتاق پذیرایی پر نکردن اتاق با جزییات کوچک می باشد. این نکته را همواره در خاطر داشته باشید که سادگی خود باعث ایجاد شکوه می شود. سادگی نه تنها برای محیط مناسب می باشد بلکه بر روحیه شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

پر نکردن اتاق پذیرایی با جزییات کوچک
پر نکردن اتاق پذیرایی با جزییات کوچک

البته خوب است به این نکته توجه کنید که سادگی به معنای قرار دادن تنها مبلمان در فضای اتاق پذیرایی نمی باشد، بلکه منظور این است در دکوراسیون اتاق پذیرایی به هم ریختگی و آشفتگی وجود نداشته باشد.

بخوانید ...
رنگ طلایی در دکوراسیون داخلی منزل؛ زیبایی چشم نواز خانه با رنگ طلایی

 

۱۵- استفاده از تکنولوژی در پذیرایی

امروزه فناوری دارای کاربردهای سودمند فراوان می باشد و به راحتی در تمامی فضاهای زندگی انسان ها وارد شده است. می توانید از این فناوری در دکوراسیون اتاق پذیرایی خود نیز استفاده نمایید.

استفاده از تکنولوژی در پذیرایی
استفاده از تکنولوژی در پذیرایی

امکان استفاده از لوازم هوشمند در طراحی فضاهای مختلف خانه وجود دارد. استفاده از فناوری در دکوراسیون اتاق پذیرایی باعث می شود دکوراسیون مدرن برای اتاق پذیرایی خود داشته باشید. امروزه اتاق های پذیرایی مدرن با استفاده از کامپیوترها و تلویزیون های تخت به صورت کاملا هوشمندانه طراحی می شوند.

 

۱۶- شومینه در دکوراسیون پذیرایی

حتی اگر در ناحیه‌ای گرم زندگی می‌کنید، باید بدانید شومینه نه ‌تنها در زیبایی فضا تأثیر دارد، بلکه حس راحتی و آرامش را به آدم منتقل می‌کند. حتما نباید شومینه‌ای واقعی داشته باشید، نمای سوراخی در دیوار با آجر‌های آنتیک اطرافش هم همان نتیجه را خلق می‌کند.

 

۱۷- تاثیر استفاده از گل و گیاه برای داشتن پذیرایی جذاب

یکی از ایده ایی که برای هرچه بهتر شدن دکوراسیون پذیرایی شما کمک می کند، استفاده از گل و گیاه است. گل و گیاه فضای پذیرایی شما را شاداب و با نشاط می کند.

استفاده از گل و گیاه
استفاده از گل و گیاه

از گلدان های گل طبیعی در گوشه کنار دکوراسیون خود استفاده کرده و میزهای خود را با گل بیارایید. اگر در شرایطی هستید که امکان نگهداری از گل و گیاه طبیعی را ندارید، به سراغ گلهای مصنوعی بروید. البته این گلها نیز هر از گاهی نیاز به گردگیری دارند.

 

۱۸- اکسسوری های رایج در دکوراسیون پذیرایی

گلدانی چشم‌نواز، شمع‌های عطرآگین یا ظرف‌های سفالی هیچ‌وقت از مد نمی‌افتند، همچنین با طراحی کمینه‌گرا سازگار هستند. آنها را در قسمت‌های مختلف اتاق، به‌شکلی که با وسایل و عناصر دیگر هماهنگ باشند، پخش کنید.

 

۱۹- استفاده از آینه و کنسول برای نمایش پذیرایی جذاب

استفاده از آینه و کنسول برای پذیرایی های بزرگ یک پیشنهاد ویژه است. اگر پذیرایی بزرگی دارید و نمی دانید با فضای خالی خود چیکار کنید می توانید یک آینه و کنسول را به دکوراسیون پذیرایی خود اضافه کنید.

برای دکوراسیون و مبلمان کلاسیک استفاده از آینه و کنسول های کلاسیک و برای دکوراسیون مدرن انتخاب سبک های مدرن مناسب تر است.