رنگ حمام را چگونه انتخاب کنیم؟
25
ژوئن

رنگ حمام را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین رنگ برای حمام

سرویس بهداشتی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های منزل شما است. با وجودی که بسیاری از افراد فکر می‌کنند دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام، اهمیت چندانی ندارد و به همین دلیل نیز نباید انرژی زیادی برای انتخاب رنگ و المان‌های دکوراتیو آن صرف کرد، باید بدانید که این بخش‌ها نیز به نوبه خود جزئیات بسیاری دارند و در نتیجه به طراحی دکوراسیون مناسب و اصولی نیازمند خواهند بود. به همین دلیل هم شما می‌توانید با انتخاب بهترین رنگ برای سرویس بهداشتی و حمام خود، فضای آرام، گرم و دلنشینی ایجاد کنید. جالب است بدانید رنگ‌هایی که برای در و دیوار منزل خود انتخاب می‌کنید تاثیر چشمگیری بروی خلق و خوی شما دارند.

بهترین رنگ برای حمام
بهترین رنگ برای حمام

تاثیر رنگ‌ها بر زیبایی و روانشناسی درباره فضای داخلی حمام نیز صدق می‌کند. بنابراین اگر در حال بازسازی و نوسازی حمام خود هستید و می‌خواهید به فضای درونی حمام دستی بکشید در صورتی که درباره نحوه انتخاب رنگ آن به مشکل برخورده اید در این مقاله از خشت بنا قصد داریم با معرفی چند نکته، شما را در نحوه انتخاب رنگ سرویس بهداشتی منزل راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

 

عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ حمام

زمانی که می‌خواهید رنگ سرویس بهداشتی خود را انتخاب کنید برای اینکه دیوارهای حمام به زیبایی و جذابیتی که مد نظرشما می‌باشد در بیاید به عوامل تاثیر گذاری که در ادامه خواهیم گفت، دقت داشته باشید.

 

نورپردازی

حمام یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه است و روشنایی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. نورپردازی این فضا اگر درست و اصولی انجام شود نتیجه خوبی به‌همراه خواهد داشت. جالب است بدانید که هنگامی که رنگ بجای قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در معرض نور طبیعی قرار بگیرد متفاوت به نظر خواهد رسید. بنابراین انتخاب رنگ دیوارهای سرویس بهداشتی منزل به داشتن و نداشتن پنجره و بازتاب نور طبیعی در حمام بستگی زیادی دارد.

نورپردازی
نورپردازی

توصیه می‌شود، قبل از اینکه کل دیوارهای سرویس بهداشتی را رنگ آمیزی کنید یک مقدار خیلی کم از رنگ مورد نظر خود را روی دیوارهای حمام و یا سرویس بهداشتی بزنید و مشاهده نمایید که آیا این رنگ به فضای داخلی سرویس بهداشتی می‌خورد یا خیر؟ درصورتی که به استفاده از این رنگ رضایت داشتید می‌توانید کل دیوارهای حمام و یا سرویس بهداشتی را با این رنگ رنگ آمیزی نمایید.

بخوانید ...
نقاشی ساختمان و نکات کاربردی و مهم

 

لوازم موجود در حمام

یکی از عوامل موثر دیگر توجه به لوازم موجود در سرویس بهداشتی از جمله (روشویی، رنگ در، وان و..) است. رنگی که می‌خواهید به دیوراهای حمام بزنید باید حتما با این وسایل سازگاری داشته باشد و به هم دیگر بخورند. بنابراین قبل از انتخاب رنگ سرویس بهداشتی به تم و رنگ وسایل موجود درسرویس بهداشتی توجه داشته باشید.

 

کف حمام

کف حمام یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ حمام و سرویس بهداشتی است. در بازسازی سعی کنید از بهترین نوع کاشی یا سرامیک استفاده کنید. زیرا کاشی و سرامیک‌های باکیفیت، دوام و طول عمر بالاتری دارند و سالیان سال بدون این که آسیبی به آن‌ها وارد شود قابل نگهداری در حمام می‌باشند. اما اگر قصد ندارید تنها بخاطر هماهنگ شدن کف با دیوارها، کف حمام را تغییر بدهید، باید دیوارها را تغییر دهید و رنگ دیوارهای سرویس بهداشتی را به گونه‌ای تغییر دهید که به کف فعلی حمام شما بخورد و سازگاری داشته باشد. یتوانید سه نوع کاشی مختلف برای حمام تان استفاده کنید به این صورت که یک مدل برای کف، یک مدل برای دیوار و یک مدل برای سقف.

کف حمام
کف حمام

البته اگر بخواهید هم می‌توانید فقط از یک مدل کاشی استفاده کنید اما برای جذابیت بیشتر با سه نوع کاشی حمام تان را دیزاین کنید. اگر رنگ کاشی‌های حمام خنثی مثل سفید یا خاکستری است، شما می‌توانید رنگ دلخواه خود را به دیوارهای سرویس بهداشتی بزنید. در صورتی که، یک رنگ کف جدید و مطابق مد روز باشد اندکی کارتان سخت می‌شود و در انتخاب نوع رنگ با محدودیت مواجه هستید.

 

اندازه و ابعاد حمام

از عوامل موثر دیگر اندازهو ابعاد حمام است. رمانی که می‌خواهید برای سرویس بهداشتی خود رنگ انتخاب کنید اندازه فضای سرویس بهداشتی اهمیت زیادی دارد. طیف‌های روشن و پررنگ در سرویس‌های بهداشتی عالی هستند. به همین ترتیب حمامی که اندکی جادار به نظر می‌رسد با رنگ طیف‌های تیره دنج تر به چشم بیاید. در هر صورت با در نظر گرفتن اندازه فضای حمام با دید بهتری می‌توانید رنگ سرویس بهداشتی خود را انتخاب کنید.

بخوانید ...
معماری سبز در دکوراسیون داخلی

 

بهترین رنگ ها برای سرویس بهداشتی

در ادامه این مطلب به بررسی رنگ‌های جذاب و زیبا در سرویس بهداشتی می‌پردازیم.

 

خاکستری گرم

رنگ خاکستری و طوسی بسیار تسکین دهنده و بی نظیر هستند و استفاده از آن‌ها تقریبا در هر جایی موفق بوده است. این رنگ خنثی فوق العاده می‌تواند هر فضایی را نو کند و حال و هوایی تازه بدهد و با بیشتر رنگ‌های موجود در حمام و وسایل و اثاثیه‌های موجود سازگار باشد. از آنجایی که استفاده از این رنگ باعث تاریک شدن فضا می‌شود باید در زمان خرید به مقدار تیرگی کاشی و سرامیک‌های مورد استفاده خود دقت داشته باشید. استفاده از رنگ خاکستری باعث ایجاد یک حس مناسب که نشانگر آرامش موجود در طراحی مدرن است را به شما بدهد.

خاکستری گرم
خاکستری گرم

در صورتی که می‌خواهید برای حمام خود رنگ انتخاب کنید و سردرگم هستید به شما رنگ خاکستری گرم را توصیه می‌کنیم. همچنین خاکستری نیز مانند سفید به راحتی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شود و می‌تواند حس متفاوت و جالب از زیبایی به شما بدهد.

 

رنگ قهوه ای و طرح چوب

رنگ قهوه‌ای و به خصوص طرح چوب یا خود چوب، حس طبیعی بودن، اعتماد و گرمای خاصی را به محل مورد نظر منتقل می‌کند. هر چند طیف‌های تیره این رنگ باعث کوچک‌تر دیده شدن فضا خواهد شد، اما باز هم می‌تواند گزینه‌ قابل تأملی برای سرویس بهداشتی و یا حمام منزل شما شود.

 

استفاده از رنگ سرمه ای برای سرویس بهداشتی

این رنگ چشم را به سوی خود خیره می‌کند، این رنگ، رنگ خلاقیت است و اطمینان خاطر درونی را افزایش می‌دهد، افرادی که این رنگ را دوست دارند افرادی باهوش، مستقل و مسئولیت پذیر هستند، از دیگر ویژگی‌های افرادی که به این رنگ در دکوراسیون داخلی علاقه دارند، می‌توان به بشر دوستی، وضوح در احساسات، صداقت و درستکاری اشاره کرد.

استفاده از رنگ سرمه ای برای سرویس بهداشتی
استفاده از رنگ سرمه ای برای سرویس بهداشتی

همچنین رنگ‌های تیره در حمام به خوبی می‌توانند جواب دهند. یک رنگ تند مانند سرمه ای با رگه‌هایی از سفید و روشن و خنثی باهم جور در می‌آیند. اما در حمام‌هایی که به طور کلی تاریک هستند فضا را سنگین می‌کند. ولی درصورتی که حمام شما به اندازه کافی از نور و رنگ لوازم روشن است حتما به سراغ این رنگ پرطرفدار بروید.

بخوانید ...
نقاشی مدرن ساختمان و چند نمونه از سبک های آن

 

استفاده از رنگ سبز

رنگ سبز می‌تواند آرامش و نشاط خاصی به سرویس بهداشتی و حمام شما بدهد، استفاده از رنگ سبز به دلیل بازگشت به طبیعتی که دارد باعث ایجاد حس خوب در انسان‌ها می‌شود، البته به یاد داشته باشید که استفاده از رنگ سبز به صورت افراطی و در درجه تیرگی بالا ممکن است برای شما زننده باشد. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که از یک رنگ سبز ملایم برای تکمیل با رنگ سفید سرویس بهداشتی خود استفاده کنید و هر چقدر تیرگی رنگ سبز شما بیشتر باشد مقدار استفاده از آن را پایین بیاورید تا به این صورت سرویس بهداشتی شما از نظر رنگ بندی کاملا متعادل باشد.

 

استفاده از رنگ سفید و کرم در حمام

رنگ سفید، رنگ پاکی، آرامش و انعکاس دهنده و متعادل کننده نور است. اگر دستشویی شما یک فضای کوچک و بدون پنجره است، بهترین گزینه برای شما استفاده از رنگ‌هایی مانند سفید یخی، کرمی و سایر رنگ‌های روشن است، استفاده از این سنگ‌ها علاوه بر این که از نظر بهداشتی مناسب تر است، باعث می‌شود که نور به خوبی در دستشویی شما پخش شود و احساس خفگی به آن ندهد. اگر شما شما قصد ساختن یک فضای سرد و مدرن در سرویس بهداشتی خود دارید، در این صورت استفاده از تم رنگ سفید یخی می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد.

استفاده از رنگ سفید و کرم در حمام
استفاده از رنگ سفید و کرم در حمام

همچنین اگر شما خواهان ایجاد یک فضای گرم هستید، بهترین برای شما استفاده از رنگ‌های کرمی و ترکیب روشنی از سایر رنگ‌های گرم است، اگر طرفدار طراحی‌های مجلل و کلاسیک هستید، استفاده از این رنگ بندی حتما به سلیقه شما نزدیک تر خواهد بود. یکی از مهم‌ترین خصوصیات استفاده از این رنگ بندی این است که شما به راحتی می‌توانید سایر رنگ‌ها را با سفید ترکیب کنید و به طرح‌های زیبا و دلنشینی دست پیدا کنید.