هزینه بازسازی ساختمان
16
دسامبر

هزینه بازسازی آپارتمان خود را چگونه محاسبه کنیم؟

هزینه بازسازی آپارتمان

هزینه بازسازی آپارتمان به لحاظ اقتصادی از هزینه ساخت بنا کمتر بوده و در واقع قابل مقایسه با قیمت مصالح و ساخت و ساز کامل بنا نیست. به این ترتیب بسیاری از مالکان بازسازی و نوسازی را به تخریب کامل بنا ترجیح می دهند.

بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان

در مواردی که بافت فرسوده و غیر قابل تعمیر وجود داشته باشد، تخریب کامل بنا و ساخت و ساز ضروری است. با توجه به هزینه بازسازی خانه، عملیات بازسازی بهترین راه برای نوسازی و طراحی داخلی ساختمان است. کف سازی و نصب پارکت، تعویض کاغذ دیواری، دکوراسیون داخلی آشپزخانه و تعویض کابینت آشپزخانه، اجرای سقف کاذب و بسیاری از تغییرات را می توان در طراحی داخلی ساختمان اجرا کرد.

هزینه های بازسازی آپارتمان و ساختمان چطور محاسبه می شود؟

هزینه بازسازی ساختمان و خانه را می توان با یک روش ساده در چند مرحله مشخص کرد؛ به شرط آنکه پیش از این مشخص کرده باشید چه قسمت هایی از خانه یا ساختمان نیاز به تغییر و بازسازی دارد.

هزینه بازسازی
هزینه بازسازی

اکنون این چند مرحله را دنبال کنید تا هزینه بازسازی کاملا اصولی داشته باشید.

۱- محل تغییر را دقیقا اندازه گیری کنید

مثلا اگر قرار است پارکت یا کفپوش اتاق خواب را تغییر دهید، ابعاد دقیق آن را در مترمربع به دست بیاورید. یا اگر قرار است دیوار راهرو را رنگ آمیزی کنید، متراژ دقیق را بگیرید.

۲- تهیه چک لیست برای جلوگیری از هزینه های غیر ضروری بازسازی آپارتمان

یک چک لیست تهیه کنید، از اقلام و وسایل مورد نیاز که در هزینه بازسازی خانه به آن نیاز دارید. مثل پنل های دیواری، دیوارهای گچی، کف پوش, سیمان و…. حتی اقلام ریز مثل میخ، کابل برق، لوله آب و از این دست موارد را هم یادداشت کنید.

۳- هزینه مصالح مورد نیاز در بازسازی آپارتمان

می توانید قبل از خرید، قیمت مصالح را از فروشگاه های اینترنتی دریافت کنید. یا اینکه مستقیما برای خرید مراجعه کنید و از راهنمایی فروشنده، برای میزان به کار رفته ی مصالح کمک بگیرید. تا از هزینهای اضافی بازسازی جلوگیری شود.

تهیه مصالح
تهیه مصالح

این کار به تجربه نیاز دارد، پس حتما مشورت کنید و بیش از اندازه ای که نیاز دارید، خرید نکنید.

۴- بهینه کردن تهیه مصالح در هزینه بازسازی آپارتمان

چک لیست خرید را طبقه بندی کنید و اولویت خرید را ببندید. بطور مثال اگر قرار است ۳۰ متر لوله آب فلزی دیگر به خانه اضافه شود، به دقت بررسی کنید.
ببینید می توانید این مقدار لوله آب را از انباری خانه اقوام با هزینه کمتری تهیه کنید یا نه؟ چون اینکار به جلوگیری از هزینه های اضافی بازسازی کمک خواهد کرد.

۵- از چند شرکت فعال در حوضه‌ی هزینه بازسازی آپارتمان استعلام بگیرید

معمولاً در کشور ما برای امور خدمات ساختمانی قیمت و معیار مشخصی برای هزینه های بازسازی وجود ندارد.
بنابراین با دادن اطلاعات صحیح از پروژه خود به چند شرکت مختلف از آنها استعلام قیمت بگیرید. این راه یکی از منطقی ترین راه ها برای پایین آوردن هزینه های بازسازی است. البته دقت داشته باشید هیچ ارزانی بی حکمت نیست. می توانید با دیدن نمونه کارها و توان تخصصی شرکت هایی که قیمت پایینی را به شما استعلام می دهند، خیال خود را از بابت کیفیت کارشان راحت کنید.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی ۲۰۱۹ با بهترین ایده ها

انتخاب بین تخریب کامل ساختمان یا بازسازی داخلی منزل

امروزه در اکثر کشورهای جهان شاهد آن هستیم که دیگر ساختمان و یا خانه خود را به طور کامل تخریب نمیکنند. در واقع تخریب کامل خانه زمانی رخ میدهد که ما چاره دیگری برای توسعه و یا زیباسازی خانه خود نداریم.

تخریب یا بازسازی
تخریب یا بازسازی

در اینجا راه حلی خود را نمایان میکند که به شما این امکان را میدهد که شما با هزینه کمتر و زمان مناسب تر خانه خود را در بخشهای مختلف اعم از بیرونی و داخلی به صورت عمده تغییر دهید. شما میتوانید خانه خود را با توجه به بودجه ای که دارید تغییر دهید.

قبل از بازسازی خانه و ساختمان چه کارهایی باید انجام دهیم؟

تجربه افرادی که درگیر هزینه های بازسازی خانه های قدیمی و نوسازی آنها هستند، نشان می دهد؛ چیزی که تصور افراد طراح است، با خروجی کار متفاوت است. یعنی شما در ذهن خود یک طرح دارید و دست آخر، چیزی که تحویل می گیرید، متفاوت است با طراحی ذهنی شما! شاید علت آن هم، شرایط و امکانات باشد. پس این ریسک را بپذیرید و تا جایی که ممکن است، منطقی و سنجیده دست به طراحی برای بازسازی خانه بزنید.

طراحی اصولی برای جلوگیری از هزینه های بازسازی آپارتمان

با اعضای خانواده به گفت و گو بنشینید. یک دورهمی خودمانی راه بیندازید و نظرات اعضای خانواده تان را برای این پروژه ی هیجان انگیز بپرسید. پس از آن الویت بندی کنید. این موضوع خیلی مهم و در مرحله بودجه بندی برای شما اهمیت خیلی زیادی پیدا می کند. دقیقا مشخص کنید چه قدر می توانید هزینه کنید. بعد از گفت وگو، چند روز زمان نیاز دارید تا جمع بندی طرح و بودجه را انجام دهید.

یادداشت تمام جزییات هزینه بازسازی آپارتمان

در مورد هزینه بازسازی خانه و ساختمان، جزییات مهمتر از کلیات است. پس به دقت و با حوصله وقت بگذارید. تمام اندازه ها را بگیرید.

"یادداشت جزییات
یادداشت جزییات هزینه بازسازی

اندازه دیوارهای موجود؛ متراژ دیوارهایی که قرار است خراب شود. مقدار لوله های تاسیسات. سیم و کابل های برق و پس از آن، روش های ساخت و بازسازی را مطالعه کنید. جزییات را به طور دقیق مشخص کنید. حتی به رنگ دیوارها، کاشی ها، دستگیره کابینت ها و کمدها هم فکر کنید.

نمونه ها را ببینید

در اینترنت گشتی بزنید و طراحی خانه ها را جستجو کنید. عکس هایی را جمع آوری کنید که به فضای شما نزدیک تر است و از ویژگی هایی که در عکس ها می پسندید، برای بازسازی خانه ی جدید کمک بگیرید. می توانید با تغییرات کوچکی بر روی اجزای داخلی خانه و سیستم تاسیسات خانه، منزل خود را به صورت هوشمندانه بازسازی کنید.

بخوانید ...
قوانین بازسازی آپارتمان و اصول آن
نمونه بازسازی
نمونه بازسازی

بعد از مشاهده عکس ها؛ و پیدا کردن ویژگی هایی که برای شما خوشایند و لذت بخش بوده، اکنون به این پرسش ها پاسخ دهید؛

۱- چه چیزهایی را در مورد خانه ای که اکنون در آن زندگی می کنید، می پسندید؟

۲- کدام فضا نیاز به بازسازی جدی دارد؟

۳- اگر فقط می توانستید یک فضا، یا یک اتاق را تغییر دهید، کجا بود؟

اکنون لیست خود را با شرایط واقعی مطابقت دهید. در بازسازی خانه و ساحتمان؛ گاهی شما می خواهید دست به تغییر در دکوراسیون هم بزنید. پرده های خانه را تغییر دهید و نگران نباشید. اگر از قبل برنامه ریزی کنید، این موضوع به نحو چشم گیری شما را در بازسازی خانه و ساختمان، موفق نشان می دهد. فقط باید به دقت جزییات را بررسی کنید. به مبلمان فکر کنید. به پردها و اینکه چه رنگی برای آنها تصور کرده اید؟ حال نوبت قسمت سخت بازسازی خانه و ساختمان رسیده است. هزینه بازسازی که نسبت به شرایط و موقعیت های مختلف، متغیر است.

مهم ترین بخش ها برای بازسازی خانه

در بازسازی خانه می‌توانید از تغییراتی در بخش‌های جزیی مانند حذف یک ستون یا تغییر در رنگ نور لامپ‌ها بهره ببرید. همچنین می‌توانید تغییرات بزرگ و چشمگیر ایجاد کنید که تاثیرات بسیار زیادی در محیط ایجاد خواهند کرد. در این مقاله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تغییرات در بازسازی خانه را بررسی می‌کنیم.

نکاتی درباره‌ی بازسازی اتاق‌ها و سالن نشیمن

اتاق‌ها، سالن نشیمن و پذیرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه هستند که محل اصلی برای افراد خانواده پس از سپری کردن یک روز کاری سخت و پر مشغله است که کنار هم جمع میشوند و به استراحت میپردازند. بنابراین ایجاد تغییرات با توجه به هزینه بازسازی در این بخش باعث تفاوت‌های چشمگیر در حال و هوای خانه خواهد شد.

دیوارها

دیوارها از مهم‌ترین بخش‌ها در بازسازی خانه محسوب می‌شود. شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه و هزینه بازسازی با استفاده از کاغذ دیواری‌های PVC یا مخملی، دکورهای چوبی، طرح سنگ یا آینه، پنل‌های دکوراتیو و پوستر سه بعدی، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و… انواع پوشش‌هایی هستند که می‌توانید برای اتاق‌های خواب، نشیمن، پذیرایی و… از آن‌ها استفاده کنید.

کاغذ دیواری سه بعدی
هزینه کاغذ دیواری سه بعدی در بازسازی آپارتمان

متناسب با هر اتاق و کاربرد آن می‌توان از نوع و طرح خاصی از پوشش‌های دیواری استفاده کرد. به عبارت دیگر لزومی ندارد همه خانه را با کاغذ دیواری یا دکورهای چوبی و سنگی پوشاند. می‌توان در اتاق خواب‌ها از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ استفاده کرد. چراکه این حالت حس آرامش بهتری القا خواهد کرد. همچنین استفاده از سنگ و چوب‌های دکوراتیو در سالن اصلی باعث جذابیت بیشتر و ایجاد فضایی مدرن‌تر می‌شود.

تغییر در سبک معماری

گاهی می‌توانید برای مدیریت بهتر فضا با توجه به میزان هزینه بازسازی بعضی دیوارها را برداشت، درهای اتاق‌ها یا سرویس‌ بهداشتی و آشپزخانه را از ضلع دیگری تعبیه کرد، دیوارهای جدید یا دکورهای مختلف ساخت و با چند تغییر فضا را بزرگ‌تر و نورگیر کرد؛ اما فراموش نکنید همه‌ی این موارد به داخلی خانه‌ی شما بستگی دارد.

بخوانید ...
نوسازی آپارتمان و چگونگی بازسازی آن
هزینه بازسازی دیوار آپارتمان
هزینه بازسازی دیوار آپارتمان

محل قرارگیری بخش‌های مختلف خانه، متراژ، پنجره‌ها و… عواملی هستند که برای ایجاد تغییر باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. به همین دلیل بهتر است اگر قصد ایجاد چنین تغییرهایی را دارید، با یک معمار و دکوراتور داخلی مشورت کنید تا محدودیتی برای مدیریت بهتر محیط نداشته باشید.

نورپردازی

در اغلب خانه‌های قدیمی خبری از نورهای مخفی، نورهای شب، نور عمومی محیط، نور متمرکز و وظیفه‌ای و… نیست. استفاده از یک نورپردازی صحیح باعث می‌شود اتاق موردنظر دلبازتر و دلنشین‌تر به نظر بیاید؛ اما به کارگیری ناصحیح نور هم می‌تواند تاثیرات بسیار بدی روی محیط داشته باشد.

هزینه بازسازی
نور مخفی

فراموش نکنید استفاده از نور متمرکز و وظیفه‌ای در اتاق کار یا اتاق مطالعه بسیار ضروری است. علاوه براین وجود نور متمرکز کنار نور عمومی در سالن اصلی جلوه بیشتری به محیط خواهد بود. در اخر نورهای مخفی و دکوری هم می‌توانند به تنهایی باعث جذابیت بسیار بالای فضای اصلی خانه بشوند. استفاده از لوسترهایی با قابلیت تنظیم ارتفاع و چراغ‌های کنار سالنی زیبا می‌تواند در نورپردازی خانه تاثیر به‌ سزایی داشته باشد.

استفاده ازآینه

استفاده از آینه باعث بزرگ‌تر شدن فضا و نورگیری بیشتر آن خواهد شد. پوشش کامل یک ضلع با آینه‌های تزیینی یا نصب یک طرح با استفاده از آینه می‌تواند ایده‌ی بسیار خوبی در طراحی و دکور سالن اصلی یا اتاق خواب‌ها باشد.

استفاده از آینه
استفاده از آینه

همچنین استفاده از آینه در راهروهای خانه‌های قدیمی می‌تواند حس بهتری القا کند.

کفپوش

کفپوش‌های متفاوتی در بازار وجود دارد که با کمی جستجو می‌توانید با در نظر گرفتن میزان هزینه بازسازی آن‌ها را بیشتر بشناسید. اغلب استفاده از کفپوش‌های چوبی اولین انتخاب افراد است؛ اما هزینه‌ نگهداری‌ چوب بسیار زیاد است و باید سالی یک‌بار روغن‌کاری شود. ضمن اینکه خطر خوردگی توسط مورچه و موریانه را هم باید جدی گرفت. البته کفپوش‌های چوبی لمینت که پوشش PVC هم دارند، ماندگارتر هستند. این کفپوش‌ها از پارکت سنگین‌تر بوده و برای نصبشان زمان زیادی صرف می‌شود.

کفپوش سه بعدی شیک
کفپوش سه بعدی شیک

بنابراین اگر در طبقه‌ی همکف سکونت ندارید، بهتر است میزان مقاومت خانه برای استفاده از چنین کفپوش‌هایی را بررسی کنید. در نظر داشته باشید استفاده از کفپوش تیره هم باعث کوچک به نظر آمدن محیط خواهد شد. بنابراین به تناسب شرایط زندذگی خود و ابعاد اتاق می‌توانید کفپوشی با جنس و رنگ مناسب انتخاب کنید.

کمد دیواری

کمد دیواری‌های موجود در خانه‌های قدیمی اغلب با درب‌های ضخیم و قدیمی چوبی ساخته شده‌اند که فضای داخلی کمی داشته و حجم زیادی اشغال می‌کنند. با ایجاد کمد دیواری‌های جدید می‌توانید هم فضای بیشتری داشته باشید و هم درب‌های MDF یا PVC براق با ضخامت بسیار کم و البته دوام و ماندگاری بالا به کار ببرید.

کمد دیواری
کمد دیواری

به این ترتیب در حجم کمتر فضای بیشتری خواهید داشت و ظاهر اتاق‌ها هم بسیار چشم‌نوازتر می‌شود. استفاده از قفل‌های مخفی روی کمد دیواری و ساخت فضاهای مخفی در قسمت‌های مختلف خانه فضای بیشتری برای شما ایجاد خواهد کرد.