نورپردازی اتاق خواب باید چگونه باشد؟
09
جولای

نورپردازی اتاق خواب باید چگونه باشد؟

نورپردازی اتاق خواب

دکوراسیون و نور هر دو کلمه‌هایی هستند که برای ما قابل اهمیت هستند، دیزاین منزل به زیباترین شکل که البته در کنار زیبایی و مدرنیته بودن، رفاه ما را نیز تضمین کند، وقتی صحبت از طراحی و دکوراسیون اتاق خواب می‌شود همه به فکر انتخاب رنگ، سرویس خواب، میز، مبلمان، تابلو، کمد و … هستند و نور پردازی اتاق خواب را فراموش می‌کنند. همچنین زمانی که از نورپردازی و روشنایی صحبت می‌شود، نورپردازی اتاق خواب نادیده گرفته می‌شود و معمولا بدون هیچ طراحی روشنایی باقی می ماند. اتاق نشیمن و آشپزخانه معمولا نورپردازی ویژه‌ای می‌‌گیرند. این یک اشتباه رایج است چرا که نور پردازی خوب یک عنصر مهم در طراحی هر اتاق خواب است که می‌توان با ایده‌های بسیار ساده و زیبایی آن را اجرا نمود.

نورپردازی اتاق خواب
نورپردازی اتاق خواب

رنگ نورها، زاویه، شدت، نوع چراغ‌ها و محل‌هایی که شما استفاده می‌کنید، در احساس شما در اتاق خواب تاثیر زیادی دارند. برخی افراد داشتن نور مناسب را فقط به روشن‌تر شدن فضای اتاق خواب می‌دانند اما، اتاق خواب با اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه متفاوت است. نور اتاق خواب باید آرمش بخش باشد. در شب و روز باید به نور اتاق خواب توجه کرد. چرا که اتاق خواب از بین تمامی فضاهای خانه شما اتاقی است که شما در حین مطالعه، استراحت، تفکر و … وقت بسیاری در آن می‌گذرانید. بسته به سلیقه و نیاز اتاق خواب می‌تواند تاریک، روشن و یا بین این دو باشد. بنابراین طراحی درست و به اندازه روشنایی اتاق خواب در به وجود آمدن محلی برای آرامش در شب و گذراندن روزهایی پر مشغله بسیار ضروری است.

 

انواع نورپردازی

نورپردازی در اتاق خواب به دو نوع نورپردازی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شود که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد:

 

نورپردازی طبیعی

کیفیت نور طبیعی در برابر نور مصنوعی بسیار بالاست، اما با توجه به ساعات مختلف روز متغیر می‌باشد. نوری که از پنجره‌ها وارد فضای ساختمان می‌شود با استفاده از انواع مدل پرده تعدیل می‌شود و به میزان مورد نیاز فضا را روشن می‌کند. ساخت بناهای مختلف باید به نحوی صورت گیرد که نور طبیعی از طریق پنجره و یا نورگیر وارد فضای داخلی اتاق خواب شود. تا حد ممکن بهتر است پنجره‌های زیاد تعبیه شود اما اگر انجام این کار امکان پذیر نیست می‌توان نورگیرهای سقفی تعبیه کرد.

بخوانید ...
دیوارپوش بین کابینتی چیست؟ انواع و مزایای آن
نورپردازی طبیعی
نورپردازی طبیعی

نورگیرهایی که در سقف اتاق خواب‌ها قرار دارند به میزان مورد نیاز نور کافی را برای محیط داخلی فراهم می‌کنند، حتی در روزهای ابری نیز می‌توان از وجود نور بهره برد. فضاهای جنوبی به میزان قابل توجه از تابش مستقیم نور خورشید و گرمای آن بهره می‌برند، هر چند در طول روز کیفیت نور در ساعات مختلف متفاوت است اما در مقایسه با فضاهای شمالی همواره روشن‌تر و گرم‌تر هستند.

 

نورپردازی مصنوعی

در شب به علت نبود نور طبیعی باید از المان‌های روشنایی برای انجام فعالیت‌های مختلف استفاده نمود. در واقع نور پردازی مصنوعی به استفاده از نوری غیر از نور طبیعی خورشید اشاره دارد. نورپردازی مصنوعی به سه روش متمرکز، عمومی و موضعی صورت می‌گیرد. نور پردازی متمرکز که نور پردازی نقطه‌ای نیز نام دارد تنها نقطه‌ای از فضا را روشن می‌کند. نورپردازی متمرکز در طراحی داخلی یا نمای خارجی ساختمان برای برجستگی برخی المان‌ها مانند مجسمه تاریخی و یا یک اثر هنری کاربرد دارد. با استفاده از این نور یک فضای بیهوده و فاقد اهمیت به فضایی جذاب و زیبا تبدیل خواهد شد.

نورپردازی مصنوعی
نورپردازی مصنوعی

نورپردازی عمومی نیز همانطور که از نامش پیداست نور را به طور یکسان در فضا می‌پراکند و روشنایی لازم برای انجام فعالیت‌های مختلف را فراهم می‌نماید. نورر پردازی موضعی نیز برخلاف نور عمومی، برای روشن کردن یک فضای مشخص مانند میز مطالعه اجرا می‌شود. در واقع این نور یک فضای مشخص را از سایر قسمت‌های اناق خواب مجزا می‌کند.

 

نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب

ایجاد یک روشنایی مناسب برای اتاق خواب یک کار دشوار است. نورپردازی اتاق خواب ویژگی‌های بسیاری دارد: باید راحت، یکنواخت، کافی باشد اما در عین حال کم نور و پراکنده باشد تا فضایی از آسایش و آرامش ایجاد کند. برای نورپردازی اتاق خواب باید علاوه بر روشنایی اصلی به روشنایی تخت خواب، آینه، کمد و … نیز دقت شود. برای نورپردازی اتاق خود باید به چند نکته و قانون دقت نمایید. که ما در زیر آن‌ها را برای شما خواهیم گفت.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون داخلی ماوریک چیست؟

 

اندازه اتاق خواب

هنگام انتخاب وسایل و مکان نصب آن‌ها، ابتدا باید به اندازه اتاق توجه کنید. چرا که هرچه اتاق خواب بزرگ‌تر باشد باید وسایل نورپردازی را با دقت بیشتری انتخاب کنید تا یک گوشه تنها در سایه باقی نماند. همچنین اگر اتاق خواب کوچک باشد، کار راحت نمی‌شود، چرا که در این حالت نه تنها قرار دادن تمام لامپ‌ها به درستی، بلکه انتخاب گزینه‌های نسبتاً جمع و جور نیز مهم است.

اندازه اتاق خواب
اندازه اتاق خواب

اندازه لوسترها، لامپ‌های کف و سایر وسایل باید متناسب با مساحت اتاق انتخاب شوند.

 

روشنایی اصلی در اتاق خواب از نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب

روشنایی اصلی در اتاق خواب باید در هر صورت تأمین شود. لازم است در تاریکی نور یکنواخت و کافی ایجاد شود، اما نباید خیلی روشن باشد، چون میزان لازم نور برای مطالعه، کار یا مراقبت از خودتان باعث ایجاد نورپردازی عملکردی می‌شود. اگر نورپردازی اصلی پراکنده باشد، بهتر است که با هدایت جریان نور به داخل سقف یا قسمت بالای دیوارها حاصل می شود.

روشنایی اصلی در اتاق خواب از نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب
روشنایی اصلی در اتاق خواب از نکات کلیدی برای نورپردازی اتاق خواب

برای نورپردازی اتاق خواب می‌توانید از سایه‌های متراکم استفاده کنید که نور را به اندازه کافی پخش می‌کند تا به چشم آسیب نرساند. گزینه دیگری که برای نورپردازی اتاق خواب وجود دارد این است که می‌توانید با استفاده از لکه‌ها جهت نوری را با صلاحدید خود تغییر دهید. برای اتاق خواب ایده آل است که از کم نور استفاده کنید، با استفاده از آن می‌توانید قدرت روشنایی مرکزی را تنظیم کنید.

 

روشنایی کمد

اگر اتاق خواب دارای کمد باشد و ابعاد آن مناسب و معقول باشد، در صورت تجهیز آن به نورپردازی خود، بسیار راحت‌تر می‌توانید موارد لازم را پیدا کنید. البته، شما می‌توانید پس از نصب کمد، خودتان آن را انجام دهید، یا می‌توانید مدلی با نور داخلی انتخاب کنید، که در هنگام باز شدن درها، مانند یخچال، به طور خودکار روشن می‌شود. هنگام انتخاب، باید توجه کنید تا لامپ‌ها هنگام کار خیلی داغ نشوند.

بخوانید ...
شومینه مدرن؛ معرفی۲۴ مدل شومینه مدرن

 

روشنایی آینه

آینه در اتاق خواب یک ویژگی مهم و ضروری است، به خصوص اگر این اتاق متعلق به یک دختر یا یک زوج متاهل باشد. رشنایی با استفاده از آینه به استفاده از آرایش کمک می‌کند و همچنین به این ترتیب است که می‌توانید هنگام امتحان کردن لباس به انعکاس خود نگاه کنید و مرتباً وارد راهرو نشوید. روشن کردن آینه حتی اگر در نزدیکی پنجره باشد لازم است. نورپردازی ایده آل را می‌توان از هر دو طرف با دقیقاً در مرکز آن از لامپ واقع در بالای آینه یا همان نور پس زمینه داخلی استفاده کنید.

 

روشنایی کنار تختخواب

اغلب افراد قبل از خواب مطالعه می‌کنند و یا با لب تاپ به کارهای خود رسیدگی می‌کنند. بنابراین نورپردازی کنار تختخواب اهمیت زیادی دارد. نورپردازی در کنار تختخواب را می‌توان با استفاده از اسکون‌ها، لامپ‌های داخلی و همچنین با استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی تنظیم کرد.

روشنایی کنار تختخواب
روشنایی کنار تختخواب

به طور طبیعی، اگر تختخواب برای دو نفر طراحی شده باشد، وسایل روشنایی به صورت جفت خریداری می‌شوند. قانون اصلی که هنگام تنظیم این نوع نورپردازی باید رعایت شود، روشنایی کافی برای فراهم آوردن شرایط راحت خواندن است، اما جریان نور نباید به افرادی که در کنار شما خواب هستند آسیب برساند.

 

روشنایی قسمت مطالعه و کار در اتاق خواب

هنگامی که اتاق خواب با مطالعه و با اتاق کار ترکیب می‌شود، تهیه نور برای این منطقه ضروری است. استفاده از یک چراغ مطالعه در اینجا مناسب است، اما از آنجا که میز هنوز در اتاق خواب قرار دارد، ممکن است لامپ ظاهر کاملاً دقیقی نداشته باشد. بنابراین بد نیست، اگر تمام لامپ‌های داخل اتاق با یکدیگر هماهنگ باشند و یک ترکیب واحد را تشکیل دهند. برخی از اتاق خواب‌ها ممکن است دارای صندلی مطالعه باشند. در این صورت بهتر است نور اطراف آن تأمین شود. بهترین گزینه یک لامپ کف است، اما بسته به سبک اتاق خواب، اندازه و چیدمان آن، قلاب‌های دیواری نیز می‌توانند کار کنند.