دکوراسیون کتابخانه در منزل و نکات آن
28
آگوست

دکوراسیون کتابخانه در منزل و نکات آن

دکوراسیون کتابخانه

امروزه کتابخانه ها علاوه بر مرتب سازی کتاب‌ها در زیبایی دکوراسیون و چیدمان منزل نیز کاربرد فراوانی دارند. از این رو بهتر است هنگامی که می‌خواهید از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده نمایید نسبت به انتخاب طرح و رنگ آن وفضای منزل خود حساسیت لازم را به خرج دهید. حضور کتابخانه در منزل نشان دهنده روحیات و شخصیت شما است و به منزل شما و چیدمان آن گرما می‌بخشد.

دکوراسیون کتابخانه در منزل
دکوراسیون کتابخانه در منزل

کتابخانه‌هایی که امروزه در منازل استفاده می‌شود بسیار مدرن و زیبا هستند و مطابق با سلیقه هر فردی ساخته می‌شوند. دکوراسیون کتابخانه منزل با داشتن قفسه‌های متعدد ممکن است کمی دشوار باشد. اما دیدن ایده‌های مختلف می‌تواند باعث داشتن طرحی متفاوت برای چیدن و زیباتر شدن کتابخانه شود.

 

بهترین مکان کتابخانه در دکوراسیون منزل

در گذشته منازل کوچک برای افزودن لوازم جدید محدودیت داشتند و فضا برای کتابخانه نبود اما امروزه برای ایجاد یک کتابخانه کافی است کمی به خرج دهید. برای مثال اگر یک راه پله در منزل خود دارید به‌راحتی می‌توانید با فضای بدون استفاده آن یک کتابخانه جذاب بسازید و یک بخش بی‌روح و انرژی از منزل خود را به کانون توجه بدل نمایید. قرار نیست فضایی برای قرار گرفتن یک کتابخانه در اتاق و اتاق نشیمن بر روی. زمین وجود داشته باشد. در چنین مواقعی می‌توانید با نصب طبقات چوبی یا باکس‌های دیواری ساده و ارزان‌قیمت هم مکان مناسبی برای کتاب‌های خود داشته باشید در اینصورت به دیوارهای یکنواخت و بی‌روح اتاق خود نیزظاهری زیبا و جذاب می‌دهید.

بهترین مکان کتابخانه در دکوراسیون منزل
بهترین مکان کتابخانه در دکوراسیون منزل

حتی برای افرادی که در محیط اطراف خود و حتی روی دیوارها نیز مکانی برای نصب کتابخانه پیدا نمی‌کنند نیز طرح‌های جالبی وجود دارد. صندلی‌هایی که هم مکانی برای نشستن محسوب می‌شوند و هم فضایی برای قرار دادن کتاب‌ را فراهم می‌کنند. با وجود اینکه عده‌ای تصور می‌کنند نصب کتابخانه در اتاق نشیمن و پذیرایی یک ناسازگاری و عدم تطابق در دکوراسیون منزل ایجاد می‌کند اما طرح‌های دکوراتیوی وجود دارد که جز با کتاب جلوه خود را به‌خوبی نشان نمی‌دهد. طی سال‌های اخیر طرح‌های دکوراتیو ساده و غالباً چوبی روانه بازار شده‌اند که به‌راحتی نصب می‌شوند تا هم فضای مورد نیاز برای قرار دادن کتاب ایجاد نمایند و هم زیبایی پذیرایی و نشیمن منزل شما را کامل کنند. این طرح‌ها به دلیل سادگی و استفاده از خطوط ساده و بدون پیچیدگی، به طرز جالبی با دکوراسیون‌های مدرن سازگاری می‌شوند.

بخوانید ...
فنگ شویی آشپزخانه؛ چگونه آشپزخانه شاد و زیبا داشته باشیم

 

نکات چیدمان کتابخانه در دکوراسیون داخلی منزل

برای چسدمان کتابخانه در دکوراسیون داخلی منزل لازم است به نکات زیر دقت نمایید:

 

 انتخاب جای مناسب برای کتابخانه

مهمترین نکته برای اینکه بتوانید دکوراسیونی بهینه و جذاب برای کتابخانه خود داشته باشید باید جایگاه مناسبی را در منزل برای آن انتخاب نمایید. اگر جای مناسبی برای کتابخانه در نظر نگریرید، ممکن است هر قدر هم که آن را زیبا دکوراسیون دهید، جذابیت نداشته باشد. دکوراسیون کتابخانه در منزل خصوصا اگر در پذیرایی باشد، کانون توجه می‌باشد و باید به خوبی چیده شود.

 انتخاب جای مناسب برای کتابخانه‌
انتخاب جای مناسب برای کتابخانه

در منازل کوچک ابرای ایجاد یک کتابخانه کافی است کمی خلاق باشید. برای مثال اگر یک راه پله در منزل خود دارید به‌راحتی می‌توانید با فضای بدون استفاده آن یک کتابخانه جذاب و دوست‌ داشتنی خلق نمایید.

 

دسته بندی موضوعی برای کتاب ها

یکی از نکات مهم برای دکوراسیون کتابخانه منزل به کاربری راحت آن مربوط می‌شود. بهتر است برای سهولت استفاده از کتاب‌ها حتما دسته بندی موضوعی داشته باشید و بعد از آن به فکر دیزاین آن باشیم تا در مواقعی که به کنابی برای رفع خستگی و بی حوصلگی نیاز دارید به سرعت آن را پیدا کنید. در واقع ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای چیدمان کتاب در کتابخانه، آن است که کتاب‌ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه‌بندی کنید. برای مثال می‌توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب‌های شعر و دیوان‌های شاعران و طبقه‌ای را به کتاب‌های علمی‌و… اختصاص دهید.

 

 چیدمان متعادل

برای اینکه بتوانید دکوراسیون کتابخانه منزل را به بهترین شکل چیدمان دهید لازم است کمی فضای اضافه داشته باشید. معمولا قرار گرفتن کتاب‌ها در یک خط و به صورت عمودی فضای موجود را بیشتر پر می‌کند. اگر می‌خواهد فضای بیشتری داشته باشید و تنوعی در چیدمان ایجاد کنید، بهتر است چند کتاب را به صورت افقی روی یکدیگر قرار دهید. با این کا شما فضای کافی برای قرار دادن اکسسوری‌ها را نیز خواهیدداشت.

بخوانید ...
دکوراسیون سفید و محیطی زیبا و آرامش بخش
 چیدمان متعادل کتاب
چیدمان متعادل کتاب

همچنین اگر در کتابخانه شما تعداد کتاب‌ها کم است سعی کنید آن‌ها را در حالت خیلی مناسبی بچینید و به صورت متقارن در دو طرفه کتابخانه کتاب‌ها را قرار دهید. اگر چیدمان را به صورت غیر متقارن انتخاب کنید بهتر است تعداد کتاب‌ها را برای طبقه‌های بعدی متفاوت تعیین کنید.

 

رعایت ترتیب قد

اگر قرار است کتاب‌های خود را به صورت عمودی بچینید، سعی کنید آن‌ها را بر اساس ترتیب اندازه و قد آن‌ها مرتب نمایید. برای این کار تنها کافی است از بلند به کوتاه، کتاب‌ها را قرار دهید. برای کتاب‌هایی که طول بلندی دارند، پیشنهاد می‌شود آن‌ها را افقی قرار دهید و روی آن گزینه‌های کوتاه‌تر را به ترتیب قرار دهید.

 

استفاده از اکسسوری ها در دکوراسیون کتابخانه در منزل

وجود کتاب‌ها باعث ایجاد یک حس مثبت در منزل می‌شود و حال شما را بهتر می‌کند اما برای اینکه این ظاهر جذاب تر شود و یک تنوع در کتابخانه شما به وجود بیاید از اکسسوری‌ها استفاده نمایید. یکی از جذابترین گزینه‌هایی که می‌توان برای دکوراسیون کتابخانه منزل در نظر گرفت، اکسسوری‌های مورد علاقه و متناسب با فضا هستند.

استفاده از اکسسوری ها در کتابخانه‌
استفاده از اکسسوری ها در کتابخانه‌

برای استفاده از اکسسوری‌ها در کتابخانه می‌توانید از گلدان، قاب عکس، تابلوی نقاشی و خوشنویسی‌، مجسمه‌های معنادار، انواع سازها در ابعاد کوچک بسته به سلیقه استفاده نمایید.

 

چیدمان کتابخانه بر اساس رنگ کتاب ها و جذابیت بصری

 هر قسمت از قفسه کتابخانه خود را به شکل یک قاب عکس یا تصویر نقاشی در نظر بگیرید. با در نظر داشتن این موضوع می‌توانید کتابخانه‌ای زیباتر داشته باشید. از این طریق می‌توانید برای هر قسمت دکوراسیون بهتری ایجاد کنید. در این صورت دسته بندی‌های جذاب‌تری نیز دارید. همچنی با استفاده از رنگ کتاب‌ها می‌توانید آن را جذاب‌تر نمایید. در این حالت کتاب‌ها علاوه بر عملکرد همیشگی‌شان، جنبه دکوراتیو و تزیینی نیز به خود می‌گیرند و می‌توانند در زیبانر شدن فضایی که کتاخانه در آن قرار دارد نیز کمک کنند.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی اتاق خواب و نکاتی مهم آن