طراحی مدرن
25
ژوئن

طراحی داخلی مدرن و آشنایی با سبک طراحی مدرن

تعریف طراحی داخلی مدرن

برای اینکه بدانیم طراحی داخلی مدرن چیست ابتدا باید به سراغ کلمه مدرن رفت تا مفهوم مدرن و مدرنیته برایمان روشن گردد. مدرن یک واژه لاتین بوده و در واژگان فارسی به مفهوم جدید یا تازه باب شده معنی می‌دهد. با توجه به مفهوم کلمه مدرن اینگونه برداشت می‌شود که هر چیزی را به تازگی مد شده باشد می‌توان با برچسب مدرن به کار گرفت، بدون اینکه کسی به آن ایرادی بگیرد. اما چگونه می‌توان مد شدن طرحی را متوجه شد؟ به عنوان مثال در سال ۱۹۴۰ یک مدل مویی به عنوان مد سال انتخاب می‌شود و بعد از گذشت مدتی به فراموشی سپرده می‌شود. حال این مدل بعد از ۸۰ سال مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرد، آیا می‌توانیم این مدل را نیز مدرن بنامیم؟ به همین خاطر برای جلوگیری از این نوع برداشت، این سبک را بر اساس زمان به دو بخش تقسیم‌بندی کرده‌اند.

 

۱-سبک مدرن

سبک مدرن که تولد صاحبان سبک و طراحان آن نزدیک قرن بیستم است. این سبک مانند کودک نوپایی در حال رشد و پیشرفت است.

 

۲-پست مدرن

پست مدرن که به قبل از سبک مدرن بر می‌گردد که طرفداران خاص خودش را دارد. پست مدرن در تاریخ ماندگار شده است و همچنان مورد استفاده و توجه علاقمندانش بوده و به مسیر خود ادامه می‌دهد.

آشنایی با طراحی داخلی به سبک مدرن

بسیاری از صاحب نظران مخالف استفاده از سبک مدرن در دکوراسیون داخلی هستند. آنها بر این عقیده هستند که این می‌تواند باعث شود تا افراد با مضمون سبک معاصر دچار تضاد شوند و به اشتباه از آن یاد کنند. معاصر یعنی سبکی که مربوط حال حاضر است و دلیل اینکه صاحب نظران مخالفند این است که جنبش مدرنیته عامل شکل گیری طرح‌های مدرن در تاریخ بوده ولی معاصر به این شکل نیست و در هر دوره‌ای شکل می‌گیرد.

بخوانید ...
مخمل پاشی روی دیوار چیست چه مزایا و معایبی دارد؟
طراحی داخلی مدرن
طراحی داخلی مدرن

در طراحی داخلی به سبک مدرن ذهن‌ها به سمت طرح‌های خاص و عجیب معطوف می‌شود. برای اینکه بتوانید چنین سبکی را تصور کنید باید به سمت ابزار و لوازم مدرن متمایل شوید. در توضیح سبک طراحی داخلی مدرن چیست، وقتی با یک نشیمن کلاسیک روبرو می‌شوید، این موضع را درک خواهید کرد. این سبک به دلیل پایبندی طرفداران کلاسیک، موارد کمی را پیدا می‌کنید که بتوانید یک فضای کلاسیک را مدرن بنامید. دلیل این موضوع در به کارگیری لوازم دکوراتیو درطراحی به سبک کلاسیک است.

دکوراسیون داخلی مدرن ساختمان
دکوراسیون داخلی مدرن ساختمان

به ترکیب سبک مدرن با سایر سبک‌ها که حالتی متفاوت ایجاد می‌کند نئو مدرن می‌گویند. از طرفی دیگر اگر بخواهید نشیمن مدرن خود را با سبک کلاسیک تلفیق کنید کار سختی نخواهید داشت. برای تبدیل یک اتاق نشیمن سنتی به یک پذیرایی مدرن، راه‌های بسیاری وجود دارد. از نحوه رنگ‌آمیزی گرفته تا نصب کناف و نورهای مخفی، همگی کارهایی هستند که می‌توانند خانه را دچار تحول کنند. امروزه طراحی و بازسازی مدرن و زیر شاخه‌هایش از محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار شده است. به همین دلیل تغییرات دکوراسیون در شهرهای بزرگ به صورت گرایش به سمت مدرنیته و در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک‌تر به سمت نیمه مدرن است.

 

مشکلات و ویژگی‌های طراحی داخلی مدرن

در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن بیش از هر سبک دیگری با مشکل انتخاب بین گزینه‌های فراوان روبرو هستیم. از انواع مبلمان و لوازم گرفته تا رنگ دیوار و نحوه چیدمان وسایل، کار را برای طراح دکوراسیون دشوار می‌کند. اساسی‌ترین مشکل طراحان داخلی در ایران عدم وجود فضای کافی در ساختمان‌ها است. که معمولا دست طراحان را از این بابت بسته و تهیه مبلمان را کاری سخت می‌کند. اگر فضای داخلی خانه شما شرایط خاصی را دارد و نمی‌توانید مبل مناسب با منزل خود را در بازار پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای خانه خود با توجه به شرایط فضا و طرح‌های موجود سفارش مبل بدهید.

بخوانید ...
کاغذ دیواری یا رنگ کدام بهتر است؟
طراحی داخلی مدرن اتاق نشیمن
طراحی داخلی مدرن اتاق نشیمن

شاید در نگاه اول این امر هزینه بر باشد اما تاثیر زیادی در چیدمان خانه شما خواهد داشت و فضای بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد. در مرحله بعدی انتخاب رنگ اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت طوری که می‌تواند سبک طراحی خانه شما به کلی دگرگون کند. در طراحی دکوراسیون یک خانه مدرن معمولا از یک رنگ به عنوان رنگ اصلی و یک یا چند رنگ به عنوان رنگ‌های مکمل استفاده می‌شود. رنگ اصلی را غالبا به لوازم بزرگی مثل مبلمان اختصاص می‌دهند و وسایل جانبی و تزئینی را بوسیله رنگ‌های مکمل چیدمان می‌کنند.