دیوار کاذب و انواع آن در دکوراسیون داخلی
15
سپتامبر

دیوار کاذب و انواع آن در دکوراسیون داخلی

دیوار کاذب

دیوار کاذب به دیوار غیر باربری گفته می‌شود که تنها برای جداسازی بخش های مختلف ساختمان از آنها استفاده می‌شود. این دیوارها شامل قالب های فلزی هستند که با استفاده از پروفیل سازه ساخته شده است و صفحات گچی مانند تایل گچی یا گچبرگ ها با استفاده از پیچ سازه و پیچ پانل با آنها متصل شده اند.

دیوار کاذب
دیوار کاذب

دیوارهای کاذب این روزها کاربردهای زیادی پیدا کرده اند و برای پیاده سازی دیوارهای دارای عایق حرارتی و عایق صوتی از آنها استفاده می‌شود. در این مطلب از سایت خشت بنا قصد داریم انواع دیوارهای کاذب را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

از لحاظ تفاوت با دیوار عادی

دیوار های کاذب بر اساس ویژگی و نوع کاربرد به نمونه های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. علاوه بر این، ویژگی های دیوار های کاذب قابل ترکیب می‌باشد و از این رو گاهی دیوار کاذبی با دو یا چند ویژگی در یک فضا اجرا شده است که آن را زیر مجموعه بیش از یک دسته قرار می‌دهد. با وجود این، ویژگی های مثبت مشترکی نیز بین تمامی نمونه های دیوار کاذب وجود دارد. وزن دیوار های کاذب به نسبت دیوار های عادی کم است و ۱۵ درصد سبک تر از دیوار های معمولی ساختمان ها هستند. این ویژگی سبب می‌شود وزن کلی ساختمان کاهش پیدا کند و همچنین در صورت بروز زلزله و حوادث مخرب دیگر، آسیب کمتری به افراد و محیط وارد شود.

از لحاظ  تفاوت با دیوار عادی
از لحاظ تفاوت با دیوار عادی

ساختار این دیوار ها دسترسی ممکن تر و آسان تری به تاسیسات و موارد دیگر داخل آن را فراهم می‌کند که در دیوار های عادی این کار با خرابی و هزینه های بیشتری همراه است. دیوار های کاذب را می‌توان پس از ساخت کامل ساختمان نیز تعبیه و اجرا کرد. این ویژگی برای ساختمان هایی با فضا سازی نامشخص بسیار مناسب است و مزیت مهمی به شمار می‌رود. علاوه بر این یکی از مزیت های بسیار مهم دیوار کاذب این است که می‌توان پس از اجرا، روی آن را با سنگ، چوب و انواع دیوارپوش ها پوشش داد و از این رو، دکوراسیونی کاملا متناسب ایجاد می‌کند.

بخوانید ...
رنگ سال ۲۰۲۱ و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی

 

پنج مورد از مزایای آن

۱- سرعت اجرایی بالا همراه با دور ریز کم مصالح و درنتیجه صرفه جویی در نیروی کار و مصالح مصرفی.

۲- قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده که تغییرات آتی معماری بنا را بسیار آسان می‌کند.

۳- کاهش جرم ساختمان که نتیجه استفاده از جداکننده هایی با وزن می‌باشد و مقاومت در برابر خطرات ناشی از زمین لرزه kg۳۵-۲۵.

مزایای آن
مزایای آن

۴- افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان ها

۵- اجرای جداکننده هایی مطابق با معیارهای فنی مورد نظر طراحان و تحت کنترل در آوردن کمیت هایی نظیر عبور حرارت، صوت و حریق.

 

انواع دیوار کاذب

در طراحی داخلی مدرن استفاده از دیوار کاذب به علت زیبایی و راحتی نصب و اجرا بسیار باب شده است. دیوارهای کاذب به طور کلی به چهار دسته تقسیم می­‌شوند که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

 

۱- دیوار کاذب جدا کننده یا پارتیشن

دیوارهای پارتیشن یا دیوارهای جداکننده ساده ‌ترین نمونه دیوارهای کاذب است که تنها کاربری آن جدا کردن فضاهاست. این نوع دیوارها از سه قسمت تشکیل می‌شوند. اول رانر (قاب اصلی هست که معمولاً از فولاد است و به دیوارهای اصلی متصل می‌شود). دوم استاد (تقسیم‌کننده ‌هایی که داخل قاب اصلی قرار می‌گیرند و متریال مورد استفاده معمولاً سبک ‌تر از قاب اصلی است). و سوم پانل (همان پانل گچی که ظاهر کار را تشکیل می‌دهد).

دیوار کاذب جدا کننده یا پارتیشن
دیوار کاذب جدا کننده یا پارتیشن

پارتیشن که هیچگونه باری را بر روی خود حمل نمی‌کند انواع گوناگونی از نطر جنس، طرح و رنگ و همچنین کاربرد را شامل می‌شود. این نوع دیوار در تمامی محیط ‌ها همچون اداری، مسکونی، تجاری و … قابل استفاده و کاربردی می‌باشد.

بخوانید ...
هزینه بازسازی آپارتمان خود را چگونه محاسبه کنیم؟

 

۲- دیوار کاذب پوششی یا لاینینگ

در دیوار کاذب پوششی بنا به نوع عملکرد می‌توان از انواع صفحات روکش دار گچی استفاده کرد. این صفحات بر روی پروفیل های سبکی با مقطع و نصب می شود. و عایق های صوتی و حرارتی و همچنین شریان های تأسیساتی را در خود جای می‌دهند. درز این صفحات پس از نصب با بتونه و نوار درزگیر کناف درزگیری شده و در صورت نیاز به سطح تمام شده بسیار صاف بهتر است ۲ تا ۵ میلیمتر پوشش های مخصوص کناف بر روی این صفحات اجرا شود.

دیوار کاذب پوششی یا لاینینگ
دیوار کاذب پوششی یا لاینینگ

این ساختار بر روی دیوارهایی با شرایط متفاوت قابل اجرا است و در حالت عادی نیازی به آماده سازی سطح زیرین نمی‌باشد ولی در ساختمان هایی با معیارهای فنی بالا جهت افزایش کیفیت اجرا بهتر است سطح دیوار اصلی از اثرات عوامل مضر نظیر کپک، چربی و روغن پاک شود.

 

۳- دیوار کاذب تزئینی یا دکوراتیو

دیوارهای کاذب تزیینی یا دکوراتیو همان‌طور که از اسمش مشخص است بیشتر به ‌منظور تقسیم ‌بندی فضاها و دکوراتیو استفاده می‌شود. این دیوارها قابلیت مخفی ‌سازی تأسیسات را در داخل خود داشته و می‌توان آن را تبدیل به دیوارهای عایق حرارت و رطوبت نیز کرد.

دیوار کاذب تزئینی یا دکوراتیو
دیوار کاذب تزئینی یا دکوراتیو

همانطور که می‌دانید در ساختمان ‌سازی سنتی از آجر، سیمان، گچ و خاک و گچ سفید برای ساخت یک دیوار ساده استفاده می‌شود. مهم­‌ترین عیب این دیوارها وزن بسیار زیاد سازه است. همچنین در برابر زلزله بسیار ضعیف بوده و صدمات زیادی را به بار می­‌آورد. علاوه بر این با اشغال کردن فضای زیاد از نظر ظاهری زیبایی خاصی ندارد. در مقابل، دیوارهای کاذب تزیینی با وزن بسیار سبک تر، مقاومت بیشتر در برابر زلزله، آوار نشدن هنگام زلزله، عایق بودن در برابر حرارت و صدا و هم­‌ چنین زیبایی چند برابر جای دیوارهای قدیمی را گرفته­‌اند.

بخوانید ...
کابینت های آشپزخانه و مقایسه انواع آنها

 

۴- دیوار کاذب عایق یا آکوستیک

تفاوت اصلی این نوع از دیوارهای کاذب با دیگر دیوارها متریال استفاده‌ شده در آن می‌باشد. داخل این نوع دیوار کاذب و زیر پانل‌ های گچی معمولاً از مواد خاصی استفاده می‌شود که در مقابل صدا، سرمایش و گرمایش مقاوم است. هم­‌ چنین مانع عبور صدا و انرژی گرمایش و سرمایش از محیط داخلی می‌شود. دو نوع از عایق ­‌های پرکاربرد در دیوارهای کاذب آکوستیک عبارتند از عایق فوم صداگیر خود چسب و عایق پشم سنگ.

عایق فوم صداگیر خود چسب با بهره ‌مندی از آخرین تکنولوژی روز دنیا، انتقال صدا به محیط پیرامون را به میزان زیادی کاهش می­‌دهد. این نوع عایق در صنعت و ساختمان برای سقف، کف ساختمان، دیوارهای مشترک و … بسیار پرکاربرد است. یکی از مزایای این نوع دیوار نصب آسان آن است. به طوری که با استفاده از قیچی و کاتر و بدون نیاز به چسب مایع, پیچ، میخ و … به راحتی نصب و اجرا می­‌گردد.

مدل عایق یا آکوستیک
مدل عایق یا آکوستیک

پشم سنگ دارای ضریب انتقال حرارتی بسیار کمی می­‌باشد. قدرت این نوع عایق آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است. این الیاف از موادی مانند بازالت، سنگ ‌های آتشفشانی و چسب رزین تشکیل شده است. از لحاظ سازگاری با محیط زیست پشم سنگ بی ­‌ضررترین عایق­‌ ها محسوب می‌شود.