اشتباهات رایج در چیدمان که بهتر است رعایت شوند!
27
نوامبر

اشتباهات رایج در چیدمان که بهتر است رعایت شوند!

رایج ترین اشتباهات در چیدمان

خانه مکانی است که بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کنیم.صرف هزینه سنگین برای خرید لوازم خانه مانند مبلمان، فرش، پرده و … یک طرف قضیه است و طرف دیگر آن نحوه چیدمان صحیح آن‌هاست. یک سری اشتباهات در چیدمان وجود دارد که خیلی رایج هستند، و نه تنها باعث زیبایی در دکوراسیون داخلی نمی‌شوند بلکه فضا را بسیار آشفته و متشنج به نمایش می‌گذارند جایی که ما با خانواده و عزیزانمان ارتباط برقرار می‌کنیم و یا استراحت می‌کنیم، غذا می‌خوریم، می‌خوابیم، میهمانان خود را میزبانی می‌کنیم، و حتی در بعضی از موارد یک اتاق کار درآن داریم برای انجام برخی از کارها باید نوجه ویژه‌ایی به آن داشته باشیم.

رایج ترین اشتباهات در چیدمان
رایج ترین اشتباهات در چیدمان

با توجه به اینکه یک خانه برای ساکنانش چقدر معنی دارد و تا چه اندازه بر زندگی و روحیات آنها تأثیر گذار است باید به طراحی و چیدمان و حتی رنگبندی آن بیشتر دقت نماییم و  وقت و دقت بیشتری را برای آنصرف نمود. چیدمان نادرست و بی قاعده موجب می‌شود تمام انرژی و هزینه ای که صرف خرید وسایل کرده ایم به کلی هدر برود. ی در این مقاله می‌خواهیم به رایج ترین اشتباهات در چیدمان منزل اشاره کنیم با ما همراه باشید.

 

یکی از اشتباهات رایج در چیدمان انتخاب مبلمان نامناسب است!

یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در طراحی و دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب مبلمان نامناسب برای این فضا می‌باشد. یک مبل خوب نه تنها رمز اصلی در راحت بودن فضای اتاق نشیمن است، بلکه بیشترین تاثیر را در حس و حالی که ما از آن فضا می‌گیریم، دارد. گاهی ظاهر و رنگ یک مبل شما را شیفته ی خودش می‌کند و شما را از بررسی سایر معیارهای انتخاب مبلمان باز می‌دارد، بهتر است اولویت انتخاب مبلمان را راحتی و ابعاد مناسب با فضای نشیمن خود در نظر بگیرید تا دکوراسیون راحت و آرامش بخشی را داشته باشید.

بخوانید ...
سرویس بهداشتی مدرن و روش های آسان تغییر دکوراسیون
یکی از اشتباهات رایج در چیدمان انتخاب مبلمان نامناسب است!
یکی از اشتباهات رایج در چیدمان انتخاب مبلمان نامناسب است!

در انتخاب مبل برای اتاق نشیمن به اندازه فضایی که به‌عنوان اتاق نشیمن در اختیار دارید و همچنین اینکه چه مقدار از این فضا را می‌خواهید به آن اختصاص دهید، توجه کنید.

 

فرش کوچک برای مبل ها انتخاب نکنید

فرش در اکثر خانه های ایرانی طبق فرهنگی که داریم استفاده زیادی می‌شود و وقتی که می‌گوییم یک اتاقی دارای فرش است منظور این است که با توجه به ابعاد اتاق برای آن فرش تهیه شده که گوشه های اتاق را نیز می‌پوشاند. چرا که قرار است فرش‌ها فضایی را مشخص کنند که شما بتوانید روی آن غذا بخورید و استراحت کنید و یک فضایی برای نشستن باشد و همیشه فرشی مناسب است که کنج خانه را بگیرد فقط در صورتی که بخواهید برای اتاقی که مبلمان در آن وجود دارد فرش تهیه کنید که معمولا افراد تصمیم می‌گیرند که فرش های کوچکی را انتخاب کنند که دور مبلمان باز باشد.

فرش کوچک برای مبل ها انتخاب نکنید
فرش کوچک برای مبل ها انتخاب نکنید

اما باید به این نکته دقت داشته باشید که ابعاد فرش باید به شکلی باشد که وقتی مبلمان را روی آن قرار می‌گیرد کاناپه ها از محدوده فرش بیرون نزند و تمام مبلمان دقیقا روی فرش قرار بگیرد و فرش بتواند دور آن را کامل نماید و وقتی که شما روی مبل نشسته اید پای شما روی فرش قرار بگیرد. اشتباه رایجی که بیشتر خانواده ها انجام می‌دهند این است که برای زیباتر به نظر رسیدن منزل فرش کوچک انتخاب می‌نمایند که فقط زیر میز را در بر می‌گیرد که این یکی از بزرگترین اشتباهات در چیدمان است، بهترین حالت این است که فرش شما حداقل از فضای چیدمان مبل ها کمی بزرگتر باشد.

 

تلویزیون را محور چیدمان مبل ها قرار ندهید

اکثر چیدمان در فضای خانه های ایرانی به این صورت است که به تابش نور آفتاب دقت می‌کنند که به چه صورت است و جای قرار گرفتن میز تلویزیون کجاست و سپس مبل ها را با توجه به محور تلویزیون قرار می‌دهند. اما اگر می‌خواهید یک چیدمان بی نقص در منزل داشته باشید مبل‌ها را دور از تلویزیون بچینید که باعث شود فضای صحبت شما صمیمی تر و گرم تر باشد و تمام توجه افراد به سمت تلویزیون نباشد تا صمیمیت از فضا دور نشود و افراد دیگر به صحبت های هم توجه داشته باشند.

بخوانید ...
تغییر دکوراسیون خانه با کمترین بودجه ممکن

نصب بیش از حد تابلوها و قاب‌ها روی دیوار یکی از اشتباهات رایج در چیدمان

نصب تابلو روی دیوار دارای اصولی است که شما باید آن را رعایت کنید در غیر این صورت ممکن است تابلوهای نصب شده روی دیوار باعث نامطلوب به نظر رسیدن دکوراسیون داخلی منزل شوند همچنین یکی از بهترین روش ها برای تزیین دیوار قسمت های مختلف منزل استفاده از تابلوهای زیبا و شیک است.

نصب بیش از حد تابلوها و قاب‌ها روی دیوار یکی از اشتباهات رایج در چیدمان
نصب بیش از حد تابلوها و قاب‌ها روی دیوار یکی از اشتباهات رایج در چیدمان

به عنوان مثال آویزان کردن بیش از حد تابلوها روی دیوار باعث شلوغی فضا می‌شود. برای نصب تابلوهای مدرن در نشیمن بهتر است که آن‌ها را پشت کاناپه اصلی یا روی بزرگ‌ترین دیوار نصب کنید. همچنین عرض تابلوی شما نباید بیش‌تر از عرض کاناپه‌ باشد. همیشه تابلوها را طوری نصب کنید که با سطح دید شما هم تراز باشند.

 

نور نشیمن را به لوستر و چراغ های سقفی محدود نکنید

لوسترها یکی از عناصر تزیینی مهم در فضای داخلی به شمار می‌روند که به راحتی زینت بخش اتاق های نشیمن، پذیرایی و خواب می‌شوند. به طور کلی باید گفت، لوسترها یکی از عناصر تزیینی مهم در فضای داخلی به شمار می‌روند که به راحتی زینت بخش اتاق های نشیمن، پذیرایی و خواب می‌شوند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که محدود کردن نور فضا به نور سقف بسیار آزاردهنده است و باعث می‌شود حس بودن روی صحنه تئاتر به شما دست بدهد.

نور نشیمن را به لوستر و چراغ های سقفی محدود نکنید
نور نشیمن را به لوستر و چراغ های سقفی محدود نکنید

نورپردازی اتاق نشیمن به سه نوع تاکیدی، محیطی و فعالیتی تقسیم می‌شود که نور فعالیتی برای کارهایی همچون مطالعه در اتاق نشیمن کاربرد دارد که از طریق لامپ‌های زمینی و چراغ‌های رومیزی تامین می‌شود و نور سقف تنها نور محیطی را تامین می‌کند. نور تاکیدی برای تاکید بر عناصری همچون تابلوها، کتابخانه، مجسمه یا شومینه استفاده شده و از طریق نورهای دیواری تامین می‌شود.

بخوانید ...
دکوراسیون آشپزخانه مدرن و هرآنچه که باید بدانید!

 

یکی از اشتباهات رایج در چیدمان عدم استفاده از آیینه است

آیینه باعث انعکاس نور و تصویر می‌شود. وسیله‌ای که در فضاهای کوچک معجزه‌آفرین است. هم فضا را بزرگنمایی می‌کند، هم با انعکاس نور محیط، باعث روشن‌تر دیده شدن فضا می‌شود. عدم استفاده از آن در درکوراسیون یکی از اشتباهاتی است که افراد مرتکب می‌شوند.

 

نقطه کانونی در چیدمان نشیمن نداشته باشد

نقطه کانونی دکوراسیون یک خانه بخشی از معماری داخلی خانه و یا جزیی از دکوراسیون خانه است که به محض ورود افراد به خانه توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند، منظور از نقطه کانونی عنصری از دکوراسیون یا بخشی از معماری فضا است که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند و دکوراسیون منزل شما حول آن چیده می‌شود.

نقطه کانونی در چیدمان نشیمن نداشته باشد
نقطه کانونی در چیدمان نشیمن نداشته باشد

خطوط دکوراسیون به آن همگرا می‌شوند و در یک عبارت کوتاه: نقطه کانونی در دکوراسیون مرکز توجه خانه است. اما یکی از اشتباهات رایجی در چیدمان نشیمن ممکن است اتفاق بیفتد نبود نقطه کانونی است. هر اتاقی به یک نقطه کانونی نیاز دارد.

 

استفاده بیش از حد از وسایل دکوری یکی از اشتباهات رایج در چیدمان

یکی از اشتباهات رایج در دکوراسیون داخلی، استفاده بیش از حد از اکسسوری، بخصوص دکوری‌های ریز است. این کار باعث شلوغ شدن فضا و ایجاد اغتشاش بصری می‌شود. لازم است لوازم دکوری هدفمند انتخاب شوند تا هم از تعداد مناسبی از آنها استفاده شود، هم یکدستی و سیالی فضا را به هم نریزد.