تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن؛ با ۵ راهکار اصولی
24
فوریه

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن با ۵ راهکار اصولی

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

امروزه سبک مدرن جای طراحی‎ های سنتی و قدیمی را در خانه‌ های ما گرفته است و بیشتر آپارتمان ‎ها دارای رنگهای سرد و محدود با دکوری ساده و خلوت و بدون هیچ تجملاتی هستند. دیگر در خانه ‎های ایرانی خبری از رنگ آبی دیوارها، رنگ قرمز فرش، کاشی‌ های ایرانی، پنجره ‎های بزرگ ارسی و لوازم دکوری قدیمی نیست. اما خوب خوشبختانه چند سالی است که دکوراسیون سنتی و آثار هنری و صنایع دستی دوباره در میان مردم محبوب شده است و ما شاهد حضور المان ‎های سنتی در دکوراسیون مدرن امروزی هستیم. ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن می‌تواند شما را با خاطرات گذشته پیوند زده و سبک و سنت‌ های از یاد رفته ایرانی را دوباره برای شما زنده کند.

تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

در این بخش از مقاله خشت بنا ایده‌ های خلاقانه‌ای را برای ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن به شما معرفی می‎کنیم که می‌توانند الهام‌ بخش دکوراسیون خانه شما باشند.

 

ویژگی چیدمان تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

به‌طور کلی ویژگی بارز چیدمان سنتی زرق و برق و تجمل است و سبک مدرن سادگی و مات بودن، بنابراین می‌توانید اینها را در کنار هم قرار دهید و فضای دلنشینی را به وجود بیاورید، مثلا برای مبلمان مات خود یک میز براق انتخاب کنید یا روی میز یک شیشه قرار دهید تا براق جلوه دهد.

ویژگی چیدمان تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
ویژگی چیدمان تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

 

مدرن یا سنتی؟ به کدام تمایل دارید؟

تعیین کنید تمایل دارید چه نوع دکوراسیونی بر فضا حاکم باشد؟ دوست دارید دکوراسیون مدرن غالب باشد یا دکوراسیون سنتی؟ با تعیین این نکته مهم دریابید خانه را باید با زمینه اصلی مدرن به همراه اکسسوری ها و چاشنی های سنتی یا با تم اصلی سنتی با چاشنی ها و جزئیات مدرن چیدمان کنید.

مدرن یا سنتی؟
مدرن یا سنتی؟ به کدام تمایل دارید؟

طراحی دکوراسیون تلفیقی که در آن یک سبک بر سبک دیگر غالب باشد بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت همه عناصر در فضا برای جلب نظر مساوی با هم در نبرد خواهند بود.

 

در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن، هارمونی می پسندید یا تضاد؟

پس از اینکه دریافتید چه چیزی را دوست دارید و چرا به آن علاقه مند هستید. نوبت به یک سؤال مهم دیگر می رسد و آن این است که به دنبال چگونه جلوه ای هستید، جلوه ای هماهنگ یا جلوه ای متضاد؟

بخوانید ...
تاثیر گیاهان در دکوراسیون داخلی و نقش آن ها

اگر تمایل به خلق جلوه ای هماهنگ و آرام دارید، مبلمانی را انتخاب کنید که از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند یا تنها چند درجه با هم تفاوت ظاهری دارند. برای مثال اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون تلفیقی خود دارید از ست مبلمان چوبی با سبک مدرن استفاده کنید و میزهای چوبی اما سنتی انتخاب کنید. در این صورت هم مبلمان مدرن و سنتی را با هم تلفیق کرده اید هم چوبی بودن عناصر با هم هماهنگی خواهد داشت. اما اگر تمایل به ایجاد تضاد و افزودن هیجان به دکوراسیون دارید، از بافت ها و رنگ های متنوعی کنار هم استفاده کرده و سعی کنید تضاد در دکوراسیون شما بیشتر و محسوس تر باشد.

 

چند نکته که باید در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن جدی بگیرید

۱- برای دکوراسیون تلفیقی سه رنگ اصلی انتخاب کنید. می توان از رنگ های متضاد استفاده کرد یا رنگ هایی را به کار برد که با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. برای مثال سه رنگ مشکی، بنفش و قرمز در عین تضادی که با هم دارند کنار هم بسیار زیبا جلوه خواهند کرد، در حالی که سه رنگ قهوه ای سوخته، نارنجی و دارچینی سه رنگ هماهنگ با هم هستند که به خوبی نیز همدیگر را کامل می کنند.

اگر طرفدار کنتراست یا تضاد در دکوراسیون تلفیقی خانه هستید، باید انتخابی مانند انتخاب اول داشته باشید و اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون دارید، انتخابی مانند حالت دوم برای شما مناسب تر است. رنگ هریک از قطعات و عناصر دکوراسیون خواه آن عنصر مدرن باشد یا سنتی، باید جزء یکی از این سه رنگ باشد.

چند نکته که باید در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن جدی بگیرید
چند نکته که باید در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن جدی بگیرید

مبلمان و قطعات اصلی دکوراسیون خانه را در یک سبک خریداری کنید یا مدرن یا سنتی. سبک مبلمان و عناصر اصلی دکوراسیون هرچه باشد، اکسسوری ها و جزییات دکوراسیونی باید دارای سبک مقابل آن انتخاب شود. برای مثال اگر تخت خواب و میز کنار تختی خود را مدرن انتخاب کرده اید، باید برای آباژور کنار تخت گزینه ای سنتی را انتخاب کنید. این نکته درطراحی دکوراسیون مدرن، سنتی بسیار مهم است.

بخوانید ...
پتینه کاری چیست؟ انواع مدل ها و نحوه اجرای آن در ساختمان

فراموش نکنید سبکی که برای مبلمان و عناصر بزرگ و اصلی دکوراسیون انتخاب می کنید، سبک غالب و اصلی دکوراسیون شما محسوب می شود و سبکی که برای اکسسوری ها و جزییات انتخاب می کنید، سبک دوم و مکمل محسوب می گردد.

 

دکوراسیون خانه؛ تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

به شما پیشنهاد می کنیم در ابتدا برای داشتن یک چیدمان مدرن ایرانی وسایلی را آماده کنید. فرش‌ ها، قالیچه‌ ها و زیراندازهای سنتی با رنگ لاکی، اولین انتخاب ما برای ایده پردازی برای داشتن دکوراسیون سنتی و مدرن است.

دکوراسیون خانه؛ تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
دکوراسیون خانه؛ تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

مبل‌ های رنگ روشن مدرن با کوسن‌ های سنتی، قاب‌ های تزئینی، گلدان‌ های گلی، پارچه‌ های سنتی، لوازم چوبی، لوسترهای لوکس و هر چیز دیگری که شما علاقمند هستید در دنیای مدرن امروز از آن بهره بگیرید.

 

راهکار اول؛ استفاده از فرش قرمز سنتی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

دکوراسیون خانه های مدرن ایرانی با استفاده از یک فرش قرمز سنتی و یک سرویس مبلمان راحتی سفید اولین ایده پردازی ما برای داشتن چیدمان ایرانی مدرن به شمار می‌رود. شما می‌توانید در قسمتی از فضا که با سنگ‌ های زیبای مرمری پوشش داده شده است.

استفاده از فرش قرمز سنتی
استفاده از فرش قرمز سنتی

از یک فرش لاکی سنتی استفاده کنید. سپس با استفاده از یک مبل سفید با کوسن‌ های رنگی جلوه گری فرش سنتی ایرانی را در یک فضای مدرن مشاهده کنید. استفاده از لوستر، قاب عکس‌ های بزرگ تجملاتی طلا کوب و نقره کوب شده، خود می‌توانند ایده‌ های خوبی برای به تصویر کشیدن دکوراسیون تلفیقی سنتی ایرانی و مدرن غربی به شمار آید. نورپردازی اتاق در این سبک دکوراسیون نقش پر رنگی دارد.

 

راهکار دوم؛ بکار بردن وسایل چوبی و عتیقه در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

یکی دیگر از ایده های ایجاد دکورسیوان سنتی و مدرن استفاده از چوب و وسایل قدیمی و عتیقه است.

بخوانید ...
معماری سبز در دکوراسیون داخلی
بکار بردن وسایل چوبی و عتیقه
بکار بردن وسایل چوبی و عتیقه

انتخاب دقیق هر کدام از وسایل می تواند بیننده را به خاطرات خاص گذشته ببرد. معمولا تم رنگی به کار گرفته شده برای طراحی سنتی رنگ زرشکی به همراه قهوه ای چوب می باشد.

 

راهکار سوم؛ استفاده از گل و گیاه طبیعی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

در دکوراسیون خانه استفاده از گل و گیاه طبیعی برای القای حس زنده بودن و جریان زندگی بسیار مناسب است.

استفاده از گل و گیاه طبیعی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
استفاده از گل و گیاه طبیعی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

همچنین اضافه کردن سازهایی از قبیل تار و سه تار در طراحی سنتی نماد شادی به حساب می آید. می توان با استفاده از شمع و بهره گیری از طرح شعر، آرامش مطلقی را در فضای خانه برای خود و خانواده ایجاد کرد.

 

راهکار چهارم؛ استفاده از کاشی سنتی درتلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

یکی دیگر از ایده ‎های جذاب برای ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن استفاده از کاشی ها در طراحی داخلی خانه می‌باشد. این روزها کاشی‎ها نمی‎توانند در همان قالب گذشته در دکوراسیون فضاهای مدرن بکار برده شوند و شما باید شیوه‌ های جدیدتری را در پیش بگیرید. پیشنهاد ما به شما استفاده از کاشی‌های سنتی برای دیوار پشتی کابینت‌ها و سینک ظرفشویی است.

استفاده از کاشی سنتی درتلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
استفاده از کاشی سنتی درتلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

شما می‌توانید با استفاده از کاشی‎ها انواع طرح و نقوش اصیل و سنتی ایرانی را به فضای خانه‎ خود بیاورید و آن را با کابینت‌ های چوبی مدرن خود ترکیب نمایید. مطمئنا چنین ایده‌ای حس و حال بسیار شگفت‌ انگیزی را برای تمامی فضاهای خانه به وجود خواهد آورد.

 

راهکار پنجم؛ استفاده از شیشه های رنگی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

همانطور که می‌دانید نور در فرهنگ ایرانی بسیار مقدس و محترم بوده است. اگر نگاهی به خانه ‎های قدیمی بیندازید پنجره ‎های بزرگ ارسی با شیشه ‎های رنگی را مشاهده می‌کنید که بیشترین میزان نور طبیعی را به داخل خانه هدایت می‌کنند.

استفاده از شیشه های رنگی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن
استفاده از شیشه های رنگی در تلفیق دکوراسیون سنتی و مدرن

شما می‌توانید از این شیشه های‎ رنگی در دکوراسیون مدرن‎تان نیز استفاده کنید و جذابیت فضای زندگی خود را چندین برابر نمایید.