28
مه

رنگ و نور مناسب برای طراحی داخلی

انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

برای تزیین دکوراسیون خانه خود نیازی نیست دنبال نظریه‌های پیچیده باشید. استفاده از رنگ و نور مناسب بخش عمده‌ای از نیاز شما را مرتفع می‌سازد. شما می‌توانید با انتخاب یک رنگ خوب و نور مناسب دکوراسیون خانه‌ی خود را تغییر دهید و از آن لذت ببرید.

رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی

برای انتخاب رنگ به مرغوبیت آن توجه داشته باشید و بهتر است رنگی استفاده کنید که از ترکیب رنگ‌های تیره، روشن و زنده باشد. رنگ غالب اتاق بستگی به اولویت شخصی شما دارد. اگر شما در انتخاب رنگ حساس هستید، اولین کار شما کشیدن یک نقشه از خانه با تمام جزئیات اتاق‌ها مثل فرش، رنگ دیوار و مبلمان است. سپس از نقاط مثبت و منفی اتاق‌ها لیستی تهیه کنید و در میان ویژگی‌های مثبت نقطه کانونی را مشخص کنید. در نظر بگیرید که در این اتاق قرار است از چه وسایلی استفاده شود و همچنین چه شخصیت‌هایی زندگی کنند. بنابراین ممکن است هر اتاق دارای یک رنگ مربوط به خود باشد.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

رنگ بازتابی از نور است و مقدار نور ورودی به یک اتاق تاثیر قابل توجهی در طرح رنگی آن خواهد داشت.

 

استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی، نور لامپ یا وسایل روشنایی ثابت در گوشه در رنگ پارچه‌ها، مبلمان و سطوح دیگر تاثیر می‌گذارد. روشنی روز منبع نوری بسیار خوبی محسوب می‌شود. این منبع نوری دارای طیف رنگی مرئی از رنگ‌هاست که با شدت تقریبا یکنواخت در کنار هم قرار گرفته‌اند. انتخاب رنگ برای یک اتاق خاص که قرار است مدت زمانی از طول روز را در آن سپری کنید بستگی به نور اتاق دارد. مثلا برای یک اتاق شمالی، به دلیل اینکه دریافت نور در طول روز از اتاق‌های دیگر کمتر است بهتر است از رنگ گرم استفاده شود و با تابش نور مصنوعی، فضای اتاق دلنشین گردد.

بخوانید ...
چرخه رنگ ها و تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ و نور بنفش
رنگ و نور بنفش در دکوراسیون داخلی

 

استفاده از نورهای مصنوعی

لامپ‌های رشته‌ای، نوری به رنگ قرمز و گرم‌تر از نور خورشید ساطع می‌کنند. از سوی دیگر لامپ‌های فلورسنت به طور کلی نوری آبی رنگ و سرد تولید می‌کنند. برای انتخاب رنگ اتاق باید مشخص شود که چه زمانی از روز قرار است از اتاق استفاده شود. قبل از طلوع آفتاب یا بعد از غروب آفتاب. انتخاب رنگ تنها باید زیر نوری که قرار است در اتاق استفاده شود انجام گیرد. به خاطر داشته باشید که هر رنگی در نور سفید، رنگ‌های محیط اطراف را منعکس می‌کند. مثلا یک دیوار سفید، بازتاب مناسبی از فرش و موکت، رنگ سقف و حتی مبلمان دارد.

 

طرح‌های رنگی را بشناسید

بهتر است برای انتخاب رنگ این نکات را در نظر بگیرید. به یک معمار اجازه دهید شما را راهنمایی کند. انتخاب یک دیوار کانونی، دیواری که که رنگ آن متفاوت از سایر دیوارهای اتاق باشد.

 

طرح تک رنگ

از یک طرح تک رنگ استفاده کنید تا مرغوبیت رنگ از فضایی به فضای دیگر تغییر کند. در طرح تک رنگ با ایجاد یک حاشیه زینتی و برجسته‌کاری در فضا و رنگ آمیزی آن می‌شود یک بلوک رنگی ایجاد کرد.

رنگ و نور در معماری داخلی
رنگ و نور در معماری داخلی

 

طرح سه رنگ

از یک رنگ برای تمام دیوارها، از رنگ دیگری برای آراستن همه فضاها و از دیگری برای سقف استفاده کنید. دیوارهای بلند را با یک کتابخانه، قفسه بندی یا صفحه نمایش جدا کنید. پشت کارهای موردی را با کاغذ دیواری‌های رنگارنگ و یا رنگ‌های متضاد رنگ اصلی بپوشانید. در آخر می‌توان به این نکته اشاره کرد که تفکیک فضاها با استفاده از فرش می‌تواند موثر باشد. به طور مثال: در محل غذاخوری یک قالیچه متفاوت با قسمت اتاق نشیمن و هماهنگ با فضا تعبیه گردد و فرش اتاق نشیمن با مبلمان هم‌خوانی داشته باشد.

بخوانید ...
بازسازی ساختمان ؛ مراحل بازسازی یک ساختمان