تمیز کردن پارکت ها با روش‌های اصولی
31
اکتبر

تمیز کردن پارکت ها با روش‌های اصولی

روش‌های تمیز کردن پارکت ها

کفپوش پارکت و لمینت به خانه و محل کار زیبایی می‌بخشد. در واقع هر چیزی که از چوب ساخته شده یا به چوب شباهت داشته باشد، تاثیر زیادی در زیبایی و چشمگیرتر شدن خانه دارد. اما تمیز کردن پارکت ها یکی از دغدغه‌های برخی از افراد محسوب می‌شود. چرا که چوب و کفپوش پارکت گرد و غبار زیادی به خود جذب می‌کند و نیاز به مراقبت ویژه دارد.

روش‌های تمیز کردن پارکت ها
روش‌های تمیز کردن پارکت ها

در این صورت چگونه می‌توان کفپوش پارکت را تمیز کرد تا همیشه رنگ قهوه‌ای آن به خانه ظاهری زیبا ببخشد و در نهایت کهنه یا متورم نشود؟ در این مقاله از سایت خشت بنا به توضیح روش‌های تمیز کردن پارکت ها می‌پردازیم تا زیبایی خانه یا محل کارتان چندین برابر شود. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

جارو کردن روزانه برای تمیز کردن پارکت ها

ممکن است به نظر کمی قدیمی برسد، اما بهترین راه حل برای تمیز کردن کف پارکتی چوبی، هر روز جارو کردن با کیفیت بالا و یا استفاده از یک پارچه میکروفایبر است.

جارو کردن روزانه
جارو کردن روزانه

اگر جارو زدن کافی نبود و یا لبه‌ها و گوشه به کمی نظافت بیشتر نیاز داشتند، از جارو برقی استفاده کنید.

 

تمیز کردن پارکت ها: زمین را طی بکشید

روش بعدی نگهداری و تمیز کردن کفپوش پارکت ها، طی کشیدن است. با این حال طی کشیدن کفپوش‌ های چوبی یا شبه چوبی با کفپوش‌های سرامیکی یا سنگی متفاوت است و شما باید از میزان آب بسیار کمی استفاده کنید.

تمیز کردن پارکت ها: زمین را طی بکشید
تمیز کردن پارکت ها: زمین را طی بکشید

در واقع در تمیز کردن پارکت، نیازی به سطل آب نیست و شما نباید طی را خیس کنید. از این رو بهتر است حوله طی کمی مرطوب باشد تا به چوب آسیبی نرساند. البته کفپوش‌های چوبی مدرن عایق ضدآب دارند، اما به منظور جلوگیری از متورم شدن پارکت، بهتر است از آب استفاده نکنید.

بخوانید ...
موکت تافتینگ کفپوشی زیبا و متفاوت برای خانه شما

 

استفاده از محصولات شوینده مناسب

در صورت امکان، از محصولات تمیز کننده توصیه شده توسط تولید کننده کفپوشتان استفاده کنید. در برخی موارد، عدم پیروی از توصیه‌ها می‌تواند منجر به قطع ضمانت شما شود. اگر نمی‌دانید که پارکتتان از چه نوعی است و یا نوع محصول مناسب را نمی‌دانید، از یک پاک کننده کف چوبی‌های عمومی استفاده کنید. همیشه پاک کننده را ابتدا در یک گوشه تاریک، مانند کمد یا آبدارخانه، امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای شما محصول مناسبی است.

استفاده از محصولات شوینده مناسب
استفاده از محصولات شوینده مناسب

هرگز از چیزی با محصولاتی که دارای مواد مومی و یا محصولات نفتی است، استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید که پارکت شما یک روکش از جنس مومی دارد (این دیگر رایج نیست). واکس و روغن در واقع خاک را نگه می‌دارد و سپس وقتی روی آن گام برمی دارید، سطح آن را خراش خواهد داد.

 

بهترین روش تمیز کردن پارکت ها

تمیز کردن سریع لکه‌ها، هر گونه لکه را با استفاده از یک پارچه نرم، خشک و یا کمی مرطوب پاک کنید. از لبه‌های لکه شروع کنید و به سمت مرکز حرکت کنید دقت کنید که کف اتاق پس از تمیز کردن خشک شود. همچنین مراقب تمیزکاری عمقی کف پارکت ‌های چوبی باشید.

بهترین روش تمیز کردن پارکت ها
بهترین روش تمیز کردن پارکت ها

وقتی که کف پارکت‌ های چوبی به یک تمیز کاری کامل نیاز دارند، یک سطل آب و طی مرطوب بردارید. از حوله مرطوب روی زمین استفاده کنید و مطمئن شویدکه از یک طی کاملاً بدون آب ستفاده می‌کنید. کف اتاق را خیس نکنید. این می‌تواند سطح رطوبت را تغییر دهد و در طول زمان باعث ایجاد بستری برای منبسط شدن چوب شود، که منجر به خراب شدن می‌شود.

بخوانید ...
کفپوش چوبی؛ معرفی انواع کفپوش چوبی

 

براق کردن پارکت چوبی، سخت است یا آسان

برای براق کردن پارکت چوبی، اگر مهارت و ابزار لازم را نداشته باشید، کاری سخت و دشوار محسوب می‌شود. اگر این پروسه بدون تجربه کافی و با انتخاب مواد شوینده معمولی صورت گیرد، به پارکت گران قیمت خانه شما آسیب‌های زیادی می‌خورد. بهتر است این فرایند را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید، تا براق کردن پارکت چوبی به بهترین نحو ممکن انجام گیرد.