18
دسامبر

انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه و نکات مهم آن

نکات مهم انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه در معماری ایرانی به شمار می‌رود و بی شک یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب خانه برای ایرانیان، این بخش از منزل است و از آنجایی که آشپزخانه های امروزی به صورت اپن و کاملا در معرض دید هستند باید به طراحی و زیبایی آن توجه ویژه ای شود، انتخاب کابینت زیبا و مناسب با دیگر اجزای منزل می‌تواند زیبایی آشپزخانه را چند برابر نماید. یک آشپزخانه خوب جایی است که فضا و ظاهری مناسب داشته باشد که آن هم ارتباط مستقیمی با کابینت بندی آن دارد. آشپزخانه ایدآل، آشپزخانه‌ای است فضای مناسب و ظاهر جذاب آن را یک کابینت تأمین کرده باشد. تصمیم گیری در انتخاب کابینت های آشپزخانه می‌تواند بسیار دشوار باشد.

نکات مهم انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه
نکات مهم انتخاب کابینت مناسب آشپزخانه

چه شما قصد داشته باشید که تغییراتی کوچک در کابینت های آشپزخانه تان به وجود آورید و یا دکوراسیون آشپزخانه خود را به کلی تغییر دهید. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان یک آشپزخانه را با استفاده از کابینت به مکانی با فضای مناسب و ظاهری شیک و زیبا تبدیل کنیم؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این پرسش هستید، این نوشته می‌تواند به شما اطلاعات مفیدی را ارائه دهد.

 

طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در یک بخش اصلی در اصول طراحی کابینت خلاصه می‌شود. طراحی کابینت آشپزخانه مدرن یک سری اصول و قوانین دارد که اگر به صورت کامل و درست اجرا شود نتیجه کار یک آشپزخانه فوق العاده شیک و زیبا خواهد شد. در حقیقت این کابینت است که مشخص کننده سبک طراحی آشپزخانه می‌باشد. کابینت ها در هر سبکی که انتخاب شوند، آشپزخانه نیز همان سبک را می‌گیرد. کابینت های مدرن، مانند تمامی لوازم طراحی شده در سبک مدرن، ظاهری کاملا ساده و بدون کوچکترین جزئیات دارند برخلاف کابینت های کلاسیک که همراه با حاشیه‌های برامده و منبت کاری شده هستند.

طراحی کابینت آشپزخانه
طراحی کابینت آشپزخانه

درب کابینت های مدرن صاف و بدون هیچگونه برآمدگی است در صورتی که تنها یک خط باریک و کوچک، مرز بین کابینت ها را مشخص می‌کند. نکته مهم دوم در طراحی کابینت آشپزخانه مدرن، دستگیره‌ها هستند، این موضوع از چشم عده بسیار زیادی مخفی می‌ماند در صورتی که هیچ چیز مانند دستگیره‌های کابینت نمی‌تواند بر سبک طراحی یک آشپزخانه تاکید کند. دستگیره‌های مدرن ساده و خطوط مستقیم و صاف هستند و طول زیاد و عرض کمی دارند. به توصیه طراحان مدرن، هر چه طول دستگیره‌های کابینت بیشتر و بلندتر باشد، ظاهر آن مدرن تر خواهد بود.

بخوانید ...
رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی با چه رنگی ست می شود؟

 

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه

کابینت ها اولین وسیله ای هستند که در بدو ورود هر کس به آشپزخانه جلب توجه می‌کنند. کابینت ها ممکن است همه فضای دیوار و یا بخشی از فضای دیوار آشپزخانه شما را اشغال کنند از این رو باید در هنگام انتخاب رنگ و طرح کابینت دقت لازم را داشته باشید. انتخاب رنگ کابینت، تنها به زیبایی برنمی‌گردد. شما باید گزینه ای را انتخاب کنید که برای اندازه ی آشپزخانه تان انتخاب مناسبی باشد. اگر فضای آشپزخانه بزرگ و جادار است، دست شما برای انتخاب هر رنگی باز خواهد بود، اما اگر این طور نیست و شما با یک فضای کوچک مواجه هستید، بهتر است رنگ کابینت ها را از میان انواع روشن تر انتخاب کنید. رنگ‌های روشن باعث انعکاس نور و بزرگ تر دیده شدن فضای آشپزخانه می‌شوند و آن را دلبازتر جلوه می‌دهند.

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه
انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه

درست است که کابینت رنگ روشن مثل سفید رنگی زیبا، دلباز، در دسترس و همیشه روی مد است اما انتخاب رنگ‌های دیگر می‌تواند تفاوت چشم گیری بین محیط شما و دیگران ایجاد نماید و هم چنین تاثیر مثبتی در خلق و خوی افراد بگذارد. انتخاب رنگ‌های روشن برای فضاهای کوچک مناسب است چرا که ظاهری مطلوب و ملایم به دوراز شلوغی به فضا می‌دهند. هیچ وقت بیشتر از دو رنگ استفاده نکنید. این کار به خصوص در آشپزخانه های کوچک جز شلوغی هیچ نتیجه دیگری ندارد. به کار گرفتن رنگ‌های مکمل کار شما را بسیار جذاب می‌کند. می‌توانید برای فضاهای کوچک و کم نور از رنگ‌های روشن و گرم یا تلفیقی از رنگ سرد و گرم که رنگ گرم آن غالب تر باشد، استفاده کنید.

 

انتخاب جنس مناسب بدنه برای کابینت آشپزخانه

در مورد بدنه ی کابینت باید به دو نکته ی اصلی توجه کرد. اولین نکته جنس بدنه کابینت باید با مغز ام دی اف یا نئوپان و با روکش ملامینه ساخته شده باشد و نکته ی دوم این است که لبه بدنه کابینت نوارکاری شده باشد تا نمای زیبایی به کار بدهد، البته رنگ نوارکاری باید همرنگ و یا متناسب با رنگ کابینت باشد. در بازار ایران، کابینت ها اکثرا با بدنه نئوپان و روکش کاغذی و نوار اطویی ساخته می‌شوند که این نوع کابینت کیفیت خوبی ندارد و استفاده از این نوع بدنه در کابینت آشپزخانه شما توصیه نمی‌شود. یعنی بهتر است جنس بدنه کابینت نیز از نوع MDF انتخاب شود، برخی از تولید کنندگان کابینت برای ارزان تر شدن کابینت بدنه را از حنس نئوپان استفاده می‌نمایند ولی چون مشتریان قادر به شناسایی نمی‌باشند متوجه این موضوع نمی‌شوند.

بخوانید ...
دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱ و گرایش های برتر آن

 

مدل درب کابینت

استایل درب کابینت می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی آشپزخانه باشد. درب‌های کابینت نه تنها یکی از برجسته ترین عناصر طراحی در یک آشپزخانه به شمار می‌آیند، بلکه می‌توانند یکی از گران ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون آشپزخانه باشند، از سبک‌های استادانه گرفته تا ساده، سبک‌های زیادی برای درب کابینت شما وجود دارد. کابینت های آشپزخانه درب‌های متفاوتی دارند. با توجه به مدل آن‌ها، درب ممکن است به شکل مسطح، دو تایی و یا با پنل مرکزی تو رفته طراحی شده باشد. نوع درب کابینت تاثیر بسزایی در ظاهر و زیبایی آن دارد، بنابراین با توجه به سبک دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود اقدام به انتخاب درب آن‌ها کنید.

 

انتخاب صفحه مناسب برای کابینت آشپزخانه

اگر در حال تغییر دکوراسیون و بازسازی آشپزخانه خود هستید، ممکن است انتخاب انواع صفحه برای کابینت، برایتان چالش برانگیز باشد. به این دلیل که صفحه کابینت علاوه بر زیبایی باید از نظر ترکیب بندی و رنگ با سایر عناصر آشپزخانه هماهنگ بوده و دوام و مقاومت خوبی هم داشته باشد. به علاوه صفحه کابینت باید قابل شستشو بوده و لک پذیر نباشد. صفحه‌های روی کابینت که به آن کانتر نیز گفته می‌شود جنس، کیفیت و قیمت‌های متفاوتی دارند.

انتخاب صفحه مناسب برای کابینت آشپزخانه
انتخاب صفحه مناسب برای کابینت آشپزخانه

همانطور که می‌دانیم اهمیت انتخاب صفحه روی کابینت دست کمی از انتخاب صحیح اندازه، جنس و رنگ کابینت ندارد به عبارت دیگر اگر انتخاب کابینت صحیح انجام شود ولی جنس صفحه خوبی برای کابینت استفاده نکنید تمام زحمت‌های شما به هدر رفته است. صفحه کابینت باید سال‌ها مورد استفاده قرار گیرد پس گزینش یک صفحه خوب خصوصا برای کابینت های زمینی خیلی مهم است و نیازمند شناخت نوع، جنس و کیفیت این صفحه‌ها است.

بخوانید ...
آشپزخانه های ال شکل و هر آنچه درباره آنها باید بدانید!

 

 ابعاد آشپزخانه برای انتخاب کابینت

از دیگر نکات مهمی که در انتخاب کابینت آشپزخانه نقش به سزایی دارد، ابعاد آشپزخانه است. زیرا توجه به ابعاد تا حد به سزایی می‌تواند مدل دلخواه و حتی رنگ را تحت تاثیر قرار دهد. سایز و ابعاد کابینت‌ها، در طول سال‌ها و بر اساس تجربه و اصول مهندسی تعیین شده‌اند. در واقع زیبایی، کاربردی بودن، مصرف بهینه متریال، راحتی استفاده و … موارد مهمی بودند که ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه را شکل دادند. البته همان طور که اشاره شد شما می‌توانید بر اساس نیاز و سلیقه‌ی خود و با توجه به پرتی و محدودیت‌های فضای آشپزخانه، ابعادی دلخواه و سفارشی برای کابینت‌ها در نظر بگیرید.

 

انتخاب یراق آلات مناسب برای کابینت آشپزخانه

یراق و تجهیزات کابینت نقش اساسی در زیبایی و همچنین کاربرد کابینت خواهد داشت. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی انواع یراق آلات کابینت و آشپزخانه نیز رو به هوشمند شدن رفته است و از لحاظ عملکرد بسیار راحت‌تر و قدرتمندتر شده است. در انتخاب یراق مناسب و با کیفیت برای کابینت حتما باید دقت کافی را داشت چرا که مهم‌ترین قسمت در کابینت بوده و بیشترین مقدار استفاده را دارند. از انواع بهترین یراق کابینت می‌توان به انواع ریل کشو کابینت، جک کابینت و لولا گازور زاویه دار اشاره کرد که وجود هر کدام از آن‌ها در کابینت لازم و ضروری می‌باشد. آن چه در انتخاب یک یراق برای کابینت مهم می‌باشد کیفیت و عملکرد عالی و قدرتمند آن است چرا استفاده از یک یراق نامناسب و بی کیفیت می‌تواند آسب بسیار جدی به درب کابینت و یا خود کابینت وارد کند.