دکوراسیون داخلی اتاق خواب و نکاتی مهم آن
15
ژانویه

دکوراسیون داخلی اتاق خواب و نکاتی مهم آن

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

اتاق خواب بهترین فضایی است که آرامش را در آن وجود دارد مخصوصا برای افراد پرمشغله ­ای که از صبح زود تا شب در حال فعالیت و کار می‌باشند، اگر خواب راحت و آرام برایتان مهم است، باید به دکوراسیون داخلی اتاق خواب نیز توجه زیادی داشته باشید. طراحی و یا دیزاین اتاق خواب در ایجاد حس آرامش تاثیر زیادی دارد. در بسیاری از خانه­‌های امروزی اتاق خواب علاوه بر خواب جایی برای مطالعه و کار نیز می‌باشد. هنگام طراحی اتاق خواب باید به این توجه کنید که چگونه حس آرامش و امنیت را ایجاد کنید، تاثیرگذارترین نکته انتخاب رنگ دیوار‌ها و وسایل اتاق خواب است زیرا این رنگ‌ها هستند که حس آرامش را ایجاد می‌کنند.

 

نکات مهم دکوراسیون داخلی اتاق خواب

طراحی اتاق خواب مدرن امروزی نیازمند رعایت نکاتی است که شاید کمتر کسی از آن‌ها مطلع است، برای اینکه یک اتاق مدرن و بی عیب و نقص طراحی و دکوراسیون کنید باید نورپردازی، تزیینات، نحوه چیدمان و مدل سرویس خواب را به بهترین شکل انتخاب کنید.

نکات مهم دکوراسیون داخلی اتاق خواب
نکات مهم دکوراسیون داخلی اتاق خواب

هنگام طراحی اتاق خواب باید به این توجه کنید که چگونه حس آرامش و امنیت را ایجاد کنید، تاثیرگذارترین نکته انتخاب رنگ دیوار‌ها و وسایل اتاق خواب است زیرا این رنگ‌ها هستند که حس آرامش را ایجاد می‌کنند. برخی از نکات هنگام طراحی اتاق خواب را در زیز شرح خواهیم داد با ما همراه باشید:

 

انتخاب اندازه مناسب تخت

باید بدانید که یکی از اصول دکوراسیون داخلی، تناسب اندازه وسایل و مبلمان با اندازه فضا است. پس اگر فضای اتاقتان محدود است، به دنبال تخت خواب‌های بزرگ نروید چرا که این تخت‌ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌کنند . توجه داشته باشید، طبق توصیه طراحان داخلی، فاصله تخت با دو دیوار کناری، بهتر است حدود ۱ متر باشد تا فضای مناسب برای رفت و آمد و قرار دادن میز پاتختی را داشته باشید.

بخوانید ...
هزینه بازسازی آپارتمان خود را چگونه محاسبه کنیم؟
انتخاب اندازه مناسب تخت
انتخاب اندازه مناسب تخت

بهترین محل قرار گیری تخت خواب، حالتی است که از هر طرف آن بتوانید بدون دردسر بلند شوید. پس آن را ترجیحا در مرکز دیوار قرار دهید. البته این نوع چیدمان فضای اتاق خوابتان را متعادل و زیباتر جلوه می‌دهد. اگر تختتان بزرگ است که فاصله کمی بین دیوارها ایجاد می‌کند و فضایی برای رفت و آمد نمی‌گذارد، آن را کنج اتاق بگذارید. همچنین بهتر است که تخت را زیر پنجره و کنار درب چیدمان نکنید، تا سر و صدا بیرون اتاق و سرما خواب و آرامش شما را مختل نکند.

 

انتخاب رنگ­ ها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

رنگ اتاق خواب و انتخاب یک ترکیب رنگ صحیح و اصولی نقش زیادی در به آرامش رسیدن شما در زمان استراحت دارد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید برخی رنگ‌ها از نظر روانشناسی به عنوان رنگ در اتاق خواب، روح و روان‌تان را به هم می‌ریزند و خواب‌تان را مختل می‌کنند. استقاده از رنگ فیزوزه‌ای فضا را روشن و پر نور نشان می‌دهد. هم با دکوراسیون سنتی و هم با چیدمان مدرن همخوانی دارد. پس با هر نوع وسایل و چیدمانی به راحتی می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.

انتخاب رنگ­ ها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب
انتخاب رنگ­ ها در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

برای انتخاب رنگ در اتاق خواب می‌توانید رنگ صورتی را امتحان کنید. اگر از صورتی کمرنگ استفاده کنید، می‌توانید تمام دیوارهای اتاق خود را به این رنگ در آورید. شاید به نظر بسیار روشن و کمرنگ بیاید، اما اتاق خواب شما را به اتاقی گرم و پر از آرامش تبدیل می‌کند. اگر می‌خواهید از تنالیته‌های پر رنگ‌تر رنگ صورتی استفاده کنید، تنها یک دیوار را به رنگ صورتی درآورید. آبی لاجوردی با اینکه رنگی پر انرژی است فضا را روشن و پر نور نشان می‌دهد و برای فضاهای کوچک مناسب است. با انتخاب این رنگ برای اتاق خواب خود تازگی و سرزندگی را به اتاق خواب کوچک خود هدیه کنید.

بخوانید ...
سبک دکوراسیون مونوکروم چیست؟ نکات پیاده سازی آن

 

آینه برای اتاق خواب

آینه‌ها نقش مهمی در دکوراسیون انواع فضاها دارند و کاربرد آن‌ها بسیار زیاد است. یکی از اولین و برترین کاربردهای آینه برانداز کردن ظاهر فردی درون آینه است. وجود آینه در دکوراسیون اتاق خواب نیز یکی از نکات ضروری می‌باشد. اگر اتاق خواب شما کوچک و دارای محدودیت فضاست و هم چنین دارای سقفی کوتاهی است بهترین مکان برای نصب آینه به خصوص آینه قدی پشت در اتاق یا در کمد دیواری است. آینه قدی در اتاق خواب به طور کلی باید در قسمتی نصب شود که فضای زیادی را منعکس کند و همچنین فضا در مقابل آن طوری باشد که به راحتی بتوانید در مقابل آن بایستید و خود را بصورت تمام قد مشاهده کنید.

آینه برای اتاق خواب
آینه برای اتاق خواب

سعی کنید آینه را در جایی از اتاق خواب خود قرار دهید که منعکس کننده نمای زیبایی از اتاق باشد و یا بتواند نور طبیعی ورودی به اتاق را منعکس و دو برابر نماید. همچنین می‌توانید با قرار دادن یک آینه قاب شده بزرگ که دارای قابی نفیس و شکیل روی یک میز گرد که با یک رومیزی زیبا مزین شده است یک نقطه کانونی زیبا در دکوراسیون اتاق خواب خود بوجود آورید.

 

انتخاب فرش و قالیچه مناسب برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب

بعد از نشیمن و پذیرایی، اتاق خواب دومین فضایی است که نقش فرش در آن مهم می‌باشد و مسلما دلایل زیادی نیز دارد. فرش به غیر از حس نرمی و لطافتی که در هنگام راه رفتن به وجود می‌آورد، یک راه عالی برای اضافه کردن رنگ و نقش و بافت در فضا نیز است. در انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که دقیقا به چه منظوری می‌خواهید از فرش استفاده نمایید.

بخوانید ...
بازسازی ساختمان ؛ مراحل بازسازی یک ساختمان
انتخاب فرش و قالیچه مناسب برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب
انتخاب فرش و قالیچه مناسب برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب

شاید همه فکر می‌کنند که باید فرش را زیر تخت خواب پهن کنند به طوری که کامل آن را پوشش داده و از سه طرف نیز دیده شود. با این که این ایده کاربرد زیادی دارد اما تنها گزینه نیست. شاید بخواهید فرش را در کنار تخت و یا پایینش پهن کنید و یا قسمت تخت خواب را از سایر بخش‌های اتاق تفکیک نمایید. بنابراین قبل از انتخاب دقیق ابعاد و اندازه، بهتر است اول هدفتان را مشخص کنید.

 

نورپردازی و روشنایی 

غلب وقت، زمانی که از نورپردازی و روشنایی صحبت می‌شود، نورپردازی اتاق خواب بسیار نادیده گرفته می‌شود و معمولا بدون هیچ طراحی روشنایی باقی می‌ماند. اتاق نشیمن و آشپزخانه معمولا نورپردازی ویژه ایی می‌گیرند. در واقع یکی از موضوعات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، نورپردازی می‌باشد. رنگ نورها، زاویه نورها، شدت آن‌ها، نوع چراغ‌ها و محل‌هایی که شما استفاده میکنید، در احساس شما در اتاق خواب تاثیر دارند. برخی افراد داشتن نور مناسب را فقط به روشن تر شدن فضای اتاق خواب می‌دانند اما، اتاق خواب با اتاق پذیرایی و یا آشپزخانه متفاوت است. نور اتاق خواب باید آرمش بخش باشد. در شب و روز باید به نور اتاق خواب توجه کرد.

نورپردازی و روشنایی
نورپردازی و روشنایی اتاق خواب

اولین و ضروری‌ترین نکته برای نورپردازی اتاق خواب ابعاد اتاق است. چراغ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید بتوانند تمام زوایای اتاق را به‌خوبی روشن کنند. چراغ‌های کنار تختخواب در چند سال گذشته تغییرات زیادی کرده است. درگذشته‌ی نه چندان دور این چراغ‌ها به صورت چراغ‌های ساده رومیزی بودند که در یک سمت تختخواب قرار می‌گرفتند. اما حالا چراغ‌های آویز و دیواری جای چراغ‌های رومیزی را گرفته است. این مدل چراغ‌های جدید و آویز فضای روی میز کنار تخت و میزهای دیگر را اشغال نمی‌کند و می‌توانید از میزها برای کارهای دیگری استفاده کنید.