سبک دکوراسیون باروک و هر آنچه باید بدانید!
30
جولای

سبک دکوراسیون باروک و هر آنچه باید بدانید!

سبک دکوراسیون داخلی باروک

معماری باروک از اواخر سده ۱۶ میلادی در ایتالیا آغاز شد ریشه کلمه باروک احتمالا از بارکو ایتالیایی به معنی مروارید صیقل نیافته گرفته شده است منتقدان این سبک معتقدند سبک باروک عبارت است از دکوراسیون سبک کلاسیک منحط بی‌ نظم و دارای تزئینات نمایشی بسیار و عجیب و غیر عادی است چراکه به نظر آن‌ها هرگز نباید بنایی ساخته می­‌شد که از اصول و قوانین ساختمان‌های رومی و یونانی سرپیچی کند اما پس از استفاده از این سبک، باروک را بعنوان سبکی شکوهمند و تجملی می‌شناختند. در واقع سبک باروک، سبکی مجلل و تماشایی است که بیانگر قدرت و عظمت است. سبک باروک تنها معماری و دکوراسیون نبود، بلکه توانست تغییری شگرف در حوزه‌های مختلفی از جمله معماری، نقاشی، مجسمه‌سازی، تئاتر، موسیقی، ادبیات، رقص و فلسفه ایجاد کند.

سبک دکوراسیون داخلی باروک
سبک دکوراسیون داخلی باروک

در دکوراسیون و معماری کاخ ورسای و موزه لوور از سبک باروک بهره گرفته شده است که همگان را مبهوت خود می‌سازد. سبک باروک در معماری، به تزئین سقف، کف و دیوارها اهمیت بسیار بالایی می‌دهد. اغلب سقف‌ها، کف و دیوارها دارای تزئیناتی شگفت‌آور است. در تزئین سقف، بیشتر از حاشیه‌های گوناگون و لوسترهای کریستالی و لوکس استفاده می‌شود. برای آرایش دیوارها نیز اغلب از تابلوهای نقاشی معروف، آینه، قاب‌های طلایی ونمونه‌های مشابه به‌کار می‌رود. کف اتاق‌ها نیز با سنگ مرمر، گرانیت یا سرامیک پوشانده می‌شود.

 

ویژگی‌های سبک دکوراسیون باروک

  • استفاده از پارچه‌های نفیس و کتان لوکس، زربافت، چرم، ابریشم و مخمل
  • پرده‌های لوکس و نقش دار
  • گچ‌بری‌های دیوارها و سقف به رنگ طلایی
  • استفاده از رنگ‌های درخشان طلایی، قرمز تیره، سبز و همچنین طرح‌های طلاکوب در آینه‌ها، قاب‌ها، سفالینه‌ها، مجسمه‌ها
  • منبت‌کاری پایه‌های میز و صندلی‌ها، پرده و یا قلاب‌دوزی‌ها
  • استفاده از مصالحی مانند سرامیک‌های باکیفیت و چوب در طراحی کف ساختمان
  • قالیچه‌ها و فرش‌های دستبافت و نفیس برای اتاق‌ها
  • نصب دستگیره‌های چوبی، لوسترهای کریستال و آینه‌های بزرگ
  • استفاده از پرده‌هایی با پارچه‌های گل‌دار و گلدوزی شده
بخوانید ...
دکوراسیون آشپزخانه سال ۲۰۲۱ و گرایش های برتر آن

 

دکوراسیون اتاق خواب‌ به سبک باروک

اتاق خواب‌هایی که به سبکدکوراسیون باروک طراحی می‌شوند، شکوه، عظمت، جلال و ثروت را به نمایش می‌گذارند. نام باروک به معنی عجیب و غیر معمول می‌باشد. در این سبک از دکوراسیون باید توجه شود که برای طراحی اتاق‌های بزرگ مناسب است در غیر این صورت مبلمان حجیم ازنظر بصری سبب کوچک به نظر رسیدن اتاق خواهند شد. دکوراسیون اتاق به سبک باروک از ابتدا تا انتهای دیوارها، سقف تا کف به همین سبک و با رنگ و روغن صورت می‌گیرد. در عین حال که به وضوح با گچ کاری و نقاشی تزئین شده است.

دکوراسیون اتاق خواب‌ به سبک باروک
دکوراسیون اتاق خواب‌ به سبک باروک

گچ کاری بر روی سقف و دیوار در سبک دکوراسیون باروک کار شده است. نتیجه و ظاهر اتاق باید از پیچیدگی و تجمل احاطه شده باشد. همچنین به منظور طراحی داخلی اتاق می‌توانید از موادی مانند کریستال، سنگ طبیعی، چوب‌های گران‌ بها، مرمر و گرانیت استفاده نمایید. اتاق‌خواب باروک همچنین دارای مقدار زیادی از قطعات حکاکی شده مبلمان است. سقف در اتاق‌خواب معمولاً غنی با گچ کاری‌های زیبا تزئین شده است. پنجره‌ها در اتاق باید با پرده‌ای سنگین آراسته شود. پالت رنگ با سایه‌هایی از طلایی، بژ، قرمز و قهوه‌ای غالب است.

 

اتاق نشیمن

رنگ طلایی از ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون باروک است که در کنار پالت رنگی زمینی مثل قهوه‌ای فوق‌العاده عمل می‌کنند. عموماً از رنگ طلایی در مبلمان، قاب‌ها، مجسمه‌ها و سفالینه‌ها استفاده می‌شود. در سبک دکوراسیون باروک پارچه‌های نفیس با طراحی‌های پیچیده و پرنقش‌ونگار زیاد دیده می‌شود.

 

آشپزخانه به سبک باروک

آشپزخانه در سبک باروک دارای منحنی‌های زیاد است و غنی از حکاکی‌ها و طلاکاری با پایه‌های منحنی شکل مبلمان و لوسترهای کریستالی است. برای طراحی و بازسازی آشپزخانه به سبک باروک از طرحهای CNC شده برای کابینت آشپزخانه استفاده نمایید. در صورت وجود پنجره، قاب منحنی برای آن اجرا کنید و از پرده‌های نفیس و با گلدوزی و پر نقش و نگار استفاده کنید. آشپزخانه را با میز نهارخوری بزرگ و صندلی‌های تاج­دار چیدمان کنید.

بخوانید ...
دکوراسیون داخلی دفتر وکالت و تاثیر در جذب مشتری
آشپزخانه به سبک‌ باروک‌
آشپزخانه به سبک باروک

لوستر کریستالی پر تجمل برای بالای نهارخوری مناسب این سبک می‌باشد. همچنین سقف ساده مناسب این سبک نمی باشد و برای ایجاد حس و حال سبک باروک حتما از تزئینات برای طراحی و بازسازی آشپزخانه استفاده نمایید.

 

حمام به سبک باروک

حطراحی حمام به سبک باروک کاملاً جالب توجه است و زیبایی منحصر به فردی دارد. پالتی از رنگ‌های طلایی، سینک مرمر، موزاییک‌های سقف و نقاشی‌های دیواری، آینه بزرگ با یک قاب گران‌بها به‌طور مطلوب در حمام سبک باروک ظاهر خواهد شد. البته باید گفت برای پیاده سازی این سبک، باید فضای زیادی در اختیار داشته باشید و اجرای آن در حمام‌های کوچک و با مساحت کم اصلاً جذابیتی را به همراه نخواهد نداشت.

 

رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون سبک باروک

رنگ‌های این سبک دکوراسیون داخلی رنگ‌های مجلل و فاخر نظیر طلایی، نقره ای، سبز و قرمز تیره می‌باشند. نه این که برای دیوارها از این رنگ‌ها به کار رود بلکه برای وسایلی که استفاده می‌شود و طرح‌ها و نقوشی که روی دیوار، مبلمان یا کاغذ دیواری به کار رفته است. کوسن‌هایی که روی مبلمان منزلی با این سبک طراحی قرار می‌گیرد اغلب طلایی رنگ یا از پارچه‌های طلاکوب است با ریشه‌هایی تجملی که از چهار گوشه آن آویزان شده است.

رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون سبک باروک
رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون سبک باروک

کاغذ دیواری‌های سبک باروک از ترکیب رنگ طلایی با قرمز، مشکی، شیری و مشابه این‌ها طراحی می‌شوند. علاوه بر رنگ، در طراحی این کاغذ دیواری‌ها اصولی که در سبک کلاسیک رعایت می‌شود الزامی نیست و طراحان آزادی عمل بیشتری برای خلق شکل‌های متنوع با استفاده از خطوط منحنی دارند.

 

پرده ها در دکوراسیون داخلی سبک باروک

برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه به سبک باروک باید از پرده‌هایی با پارچه فاخر و تجملاتی استفاده کرد. ایجاد اشکال متنوع و عجیب با خطوط منحنی که در طراحی اشیا سبک باروک به کار می‌رود در طراحی پرده‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرده‌های سبک باروک دارای طراحی خاص هستند و جنس آن‌ها از پارچه‌های گران قیمت و براق نظیر ساتن‌های قیمتی می‌باشد. این پرده‌ها عموما بلند با والان در نظر گرفته می‌شوند تا متناسب با سبک تجمل گرایانه منزل باشند.

بخوانید ...
طراحی داخلی ساختمان و طراحی سالن و آشپزخانه منزل

 

آینه و مبلمان

آینه یکی از ابزار پر استفاده و تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک باروک است. آینه‌های قدی مجلل که قاب آن‌ها با نقش‌های منحنی تزیین شده است در قسمت‌های مختلف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر آینه قدی، قرار دادن یک آینه کنسول هم که به همین شیوه طراحی شده در نزدیکی ورودی خانه زیبایی تاثیرگذاری به خانه خواهد بخشید. استفاده از خطوط منحنی و شکل‌های خاص و منحصر به فرد در طراحی مبلمان سبک باروک هم به کار رفته است.

آینه و مبلمان
آینه و مبلمان

پارچه این مبل‌ها هم از نوع فاخر و با نقوش پیچیده استفاده می‌شود. یک نوع دیگر از مبلمانی که در دکوراسیون داخلی به سبک باروک این روزها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد مبل کوسنی یا پاف است که بدون شک باید پارچه آن نیز متناسب با پارچه مبلمان اصلی باشد.

 

لوستر ها و نورپردازی

استفاده از پرده‌های ضخیم برای پوشاندن پنجره‌ها در این طراحی داخلی سبب تاریکی فضای داخلی خانه می‌شود. به همین سبب باید از لامپ‌های زیادی برای روشنایی استفاده شود. لوسترهای مورد استفاده در این طراحی لوسترهایی بزرگ با تزیینات زیاد هستند. لوسترهای کریستالی با لامپ‌های کوچک و بزرگ هم روشنایی لازم را برای خانه فراهم می‌کنند و هم زیبایی خیره کننده و پر تجملی را در خانه ایجاد می‌کنند.