18
مه

دیوار تاکیدی و ایجاد تفاوت با کم ترین هزینه

دیوارتلکید برای رهایی از یکنواختی

اگر به دنبال ایجاد تغییرات در یک فضای داخلی با صرف بودجه‌ای اندک هستید، بدون شک دیوار تاکیدی پاسخ شماست. دیوار تاکیدی یا Accent Wall از مهم‌ترین مفاهیم این روزهای دنیای طراحی داخلی است که با نام دیوار کانونی یا دیوار فیچر نیز شناخته می‎شود. دیوار کانونی یا تاکیدی دیواری است با طرح متفاوت از سایر دیوارها که رنگ آن می‌تواند یک سایه‌ی متفاوت از رنگ دیوارهای دیگر باشد یا طرحی کاملا متفاوت از نظر رنگ و مواد برای آن درنظر گرفته شود. دیوار کانونی می‎تواند رنگ، بافت یا تکسچر خاصی را به اتاق‎های شما دهد و حس و حال جدیدی به دکوراسیون یک فضای یکنواخت اضافه کند.

 

طرح دیوار تاکیدی چگونه باشد؟

دیوارهای کانونی الگوی ایجاد شده توسط دیوارهای تک رنگ در یک فضای داخلی را از هم جدا می‌کنند. سطح این دیوار می‌تواند رنگ، کاغذ دیواری، آجر، سنگ مرمر و غیره باشد. با این حال ممکن است دیوارهای اتاقی دارای کاغذ دیواری باشند و دیوار تاکیدی در آن بدون بافت و دکور خاصی طراحی شده باشد. این دیوار را می‌توان برای زیبایی شناسی، برجسته کردن یا بیان برخی از عناصر دکوراسیون و وسایل تزئینی مانند یک تابلوی نقاشی در اتاق در نظر گرفت.

دیوار کانونی
دیوار کانونی

 

نکاتی در مورد دیوار تاکیدی

انتخاب رنگ مناسب در ایجاد یک دیوار کانونیِ خوب، بسیار مهم است. قاعدتا با خرید یک گالن رنگ و پاشیدن آن به روی دیوار در یک عصر دل‌انگیز، نمی‌توانید به خواسته‌ی موردنظرتان برسید. رنگی را انتخاب کنید که با سایر رنگ‌های موجود در فضای مدنظر هماهنگ باشد و به اصطلاح جور در بیاید. اگر رنگ سایر دیوارها گرم هستند برای Accent Wall نیز باید از رنگ‌های گرم استفاده کنید. حتی استفاده نابجا از رنگ‌های خنثی نیز می‌تواند تمام زحمات شما را بر باد بدهد.

بخوانید ...
نورپردازی؛ جادوی طراحی داخلی

 

عکس و سنگ بجای رنگ در دیوار تاکیدی

فراموش نکنید دیوار تاکیدی فقط وجود رنگ روی دیوار نیست. شما می‌توانید برای این چنین دیواری، سنگ یا کاشی هم در نظر بگیرید. از قفسه‌های بزرگ هم می‌توان در یک اتاق که فاقد فضای ذخیره‌سازی است به عنوان یک دیوار کانونی استفاده کرد. دیوار تاکیدی شما همچنین می‌تواند یک گالری عکس، آثار هنری و یا حتی یک دیوار پارچه‌ای بافته شده باشد.

عکس دیوار کانونی
عکس دیوار کانونی

 

در اتاق‌های سفید چه کنیم؟

تاثیر کاربرد دیوار تاکیدی در یک فضای کاملا سفید، خیره کننده است. کنتراست یک دیوار تاکیدی روشن، در برابر دیوارهای سفید ممکن است بسیار مدرن و روشن باشد. رنگ دیوار کانونی خود را از ترکیب با رنگ دیوارهای خنثی تامین کنید. دیوارهای خنثی شما می‌تواند خاکستری، یا گریژ (رنگ مابین خاکستری و بژ) یا بژ باشد.

 

گاهی به سقف نگاه کن!

راه‌های خلاقانه‌ای برای استفاده از Accent Wall وجود دارد. آیا سقف را در نظر گرفته‌اید؟ یک روش مدرن برای این موضوع اضافه کردن رنگ به سقف است. سقف نیز می‌تواند دیوار تاکیدی شما باشد. سقف کاذب را می‌توان با رنگ نرم و یا رنگ‌های زنده ایجاد کرد. قالب‌بندی تاج سفید کمک می‌کند تا رنگ دیوار از سقف جدا شود و یک ظاهر شیک ایجاد می‌کند.

قفسه
قفسه

دیوار پنجره‌دار همچنین می‌تواند Accent Wall شما باشد ، اما توجه داشته باشید که لمس رنگ تیره در اطراف پنجره‌ها می تواند نور روشن و تاثیرگذار در اتاق ایجاد کند. فراموش نکنید که کاغذ دیواری یک انتخاب بسیار مناسب برای دیوارهای تاکیدی است. به دنبال تصویر زمینه با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا برای یک سبک شیک باشید و با استفاده از این دیوارها فضای خانه خود را زیباتر و دلنشین‌تر نمایید.

بخوانید ...
طراحی اتاق نوزاد و نکات کاربردی آن