چیدمان اتاق خواب
18
ژوئن

چیدمان اتاق کوچک و چند ایده عالی برای چیدمان آن

چیدمان اتاق خواب کوچک

اصلی‌ترین فاکتور در چیدمان اتاق خواب کوچک ایجاد یک فضای آرامش بخش است. طبیعتاً داشتن یک اتاق خواب زیبا و دلنشین برای استراحت جسم و روح هر فردی لازم است. این یک حقیقت است که داشتن فضای کافی دست شما را برای رسیدن به خواسته‌تان باز می‌گذارد. حال اگر اتاق خواب شما کوچک باشد دیگر دست شما باز نخواهد بود. ما جای نگرانی نیست با یک چیدمان مناسب در اتاق خواب کوچک هم می‌شود فضا را آرامش بخش و زیبا کرد. چیدمان اتاق خواب‌ها به علت تعلق گرفتن کوچکترین بخش خانه به آنها همیشه دشوار بوده است. این سختی برای کودکان بیشتر است زیرا کوچکترین اتاق خانه به آنها می‌رسد. مهمترین اصل در یک اتاق خواب کوچک رنگ و نورپردازی در اتاق خواب کوچک است. در ادامه به بیان نکات مهمی در خصوص دکوراسیون اتاق خواب‌های کوچک خواهیم پرداخت.

 

نکات اصولی در خصوص چیدمان اتاق خواب کوچک

برای چیدمان یک اتاق خواب کوچک اول باید سراغ وسایل بزرگی مثل تخت، کمد و دراور رفت. محل قرار گیری تخت وابسته به محل قرارگیری پنجره، درب ورودی اتاق و کمد دیواری است.

چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک

اگر اتاق خواب شما پنجره دارد می‌توانید تخت را در سمت راست پنجره قرار دهید تا نور خورشید در صبح بر روی تخت شما بتابد. علاوه بر آن اینگونه امکان باز و بسته کردن پنجره وجود خواهد داشت تا از این طریق تبادل هوا در اتاق اتفاق بیوفتد. اما اگر اتاق خواب شما پنجره نداشته باشد موقعیت تخت نسبت به محل درب ورودی و کمد دیواری تغییر می‌کند.

بخوانید ...
آشپزخانه مخفی چیست و چه مزایایی دارد؟

 

۱-اتاق کار را از اتاق خوابتان جدا کنید

اگر کار شما به نحوی است که باید نیمی از کار و یا تمام آنرا در منزل انجام دهید، پیشنهاد ما به منظور بالا بردن بهره‌وری در زمان و افزایش راندمان کار و کیفیت استراحت شما این است که محل کار را بیرون از اتاق خواب قرار دهید، زیرا در محیطی که کار می‌کنید استرس‌های زیادی را در زمان خواب به شما تحمیل خواهد شد. بالعکس زمانی که شما مشغول کاری هستید چون در محلی که استراحت می‌کنید قرار است کارتان را انجام دهید تمرکز کافی را برای انجام کارتان نخواهید داشت.

 

۲-طراحی و دیزاین اتاق خواب کوچک با گل و گیاه

شاید این سوال برایتان پیش آید که اتاق خواب ما فضای کافی برای وسایلمان را ندارد چگونه گلدانی را در آن قرار دهیم. درست است که اتاق خواب کوچک است اما شما می‌توانید به هر ترفندی جایی برای یک گلدان پیدا کنید. حتی اگر شده از گلدان‌های منیاتوری مثل بونسای استفاده کنید تا فضای اتاق را آرامش بخش‌تر کند.

دیزاین اتاق با گل و گیاه
دیزاین اتاق با گل و گیاه

استفاده از خوشبو کننده‌های هوا با رایحه‌های ملایم و خنک یک هوای مطبوع را در اتاق خواب ایجاد می‌کند. حال اگر به جای عطر‌های ملایم و خنک از رایحه‌های تند و گرم استفاده کنید می‌تواند اثری معکوس داشته باشد. علی الخصوص برای کسانی که سردردهای میگرنی و یا آلرژی دارند.

 

۳-چیدمان خلوت باشد

بر هم ریختگی و شلوغی در چیدمان یک اتاق خواب کوچک بیشتر به چشم می‌آید. برای این منظور لوازم ضروری را نگه داشته و الباقی را به انباری و یا بیرون از اتاق منتقل کنید. قطعا مرتب کردن یک اتاق کوچک با لوازم کمتر بسیار ساده‌تر و دلچسب تر است از اتاقی با کلی وسایل جور و واجور که کاربرد و هدفی را دنبال نمی‌کنند. در یک اتاق خواب کوچک حتی کوچکترین فضاها نیز اهمیت پیدا می‌کنند. برای شروع چیدمان اتاق خواب اولین قدم جابه‌جایی وسایل و مبلمان به منظور ایجاد و افزایش فضا است.

بخوانید ...
چرخه رنگ ها و تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

 

۴-استفاده از تخت و کمد کم جا

استفاده از تخت‌ها و کمدهای کم جا این امکان را به شما می‌دهد تا از فضاهای بیشتری در اتاقتان استفاده کنید. امروزه به منزله توسعه صنعت و تکنولوژی این امکان بوجود آمده که هر روزه مدل‌ها و سبک‌های جدیدی را در بازار ببینیم.

چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک

برخی از این تخت خواب‌ها در میان کمد و طبقات آن قرار می‌گیرند و محلی هم برای قرار گرفتن کتاب‌ها و وسایل دیگر شما دارند. شما با قرار دادن چراغی در کنار و یا نورپردازی از بالا می‌توانید همه چیز را به ایده‌آل ترین حالت خود در بیاورید.

 

۵-استفاده از وسایل با چند کاربرد

امروزه افراد زیادی را می‌بینیم که از پاتختی‌های خود به عنوان کمد استفاده می‌کنند. روی آن وسایل تزئینی قرار می‌دهند و از کشوهای آن به عنوان محلی برای قرار دادن لباس‌ها استفاده می‌کنند. داشتن یک طبقه بر روی دیوار اتاق خواب بسیار مفید و کاربردی است. یک طاقچه کوچک هم می‌تواند جایی برای قرار دادن کتاب‌ها و هم محلی برای نمایش جواهرات و وسایل تزئینی شما باشد. اگر در کنار تخت‌تان یک طالقچه کوچک دارید می‌توانید از آن به عنوان پا تختی نیز استفاده کنید.